Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/17/2014 1:05 p.m.

Show Name:

Inverness Florida Kennel Club

 

Location (City, State):

Brooksville, Florida

 

Field Rep(s):

Michael Canalizo

 

Show Date:

1/16/2014

Total Entry: 1297

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Beth G. Speich

 

English Cocker Spaniel

GCH FIELDSTONE CAROUSEL HELL'S KITCHEN

Reserve Best In Show

 

 

Portuguese Water Dog

GCH CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Daniel R. Dahlberg

Best Junior:

#17 HANNA SUNDERMAN

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Carol A. Beattie

1st::

English Cocker Spaniel

GCH FIELDSTONE CAROUSEL HELL'S KITCHEN

2nd:

Brittany

GCH RAINBOW SPLASH'S RUGGEDLY HANDSOME

3rd:

English Springer Spaniel

CH CROSSROAD JOCKEYHILL ON THE GREEN

4th:

Labrador Retriever

CH TULGEYWOOD'S VICTORIA

Hound Group

Judge's Name: Ms. Nikki Riggsbee

1st::

Rhodesian Ridgeback

GCH RAQUEL WELCH OF MALABO APD

2nd:

Beagle - 15"

GCH LOKAVI'S BATTLE FLAG OF THE SOUTH

3rd:

Beagle - 13"

GCH SHOREVIEWS RAISE YOUR GLASSES

4th:

Otterhound

GCH ABERDEEN'S UNDER THE INFLUENCE

Working Group

Judge's Name: Mrs. Paula Hartinger

1st::

Portuguese Water Dog

GCH CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

2nd:

Boxer

GCH HI-TECH THE KING OF SHERRY SHOOT JP

3rd:

Saint Bernard

GCH JAMELLE'S ARISTOCRAT V ELBA CGC RN

4th:

Samoyed

GCH SNOLINE 'N SNOWATER'S ON A ROLL

Terrier Group

Judge's Name: Mrs. Denys Janssen

1st::

Kerry Blue Terrier

GCH CIARRAI'S BELTANE EMBERS

2nd:

American Staffordshire Terrier

GGCH ANGARDA D�J� VU LOOKING AT YOU

3rd:

Welsh Terrier

GCH SHAIREAB'S BAYLEIGH MAID OF HONOR

4th:

Norwich Terrier

GCH FOXWOOD SUPER HERO

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Paula Hartinger

1st::

Miniature Pinscher

GCH MARLEX CLASSIC RED GLARE

2nd:

Papillon

GCH INVOLO THE KING OF POP

3rd:

Chinese Crested

GCH ZEN'S CIRQUE DU SOLEIL

4th:

Pomeranian

GCH ABBAPOOLA'S MR. SLICE OF LIFE

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mr. Roger Hartinger

1st::

Standard Poodle

GCH DAWIN HEARTS ON FIRE

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCH SHINE'S DECK THE HALLS

3rd:

French Bulldog

GCH LIONHEARTS FORTUNE FIVE HUNDRED

4th:

Keeshond

GCH TRUMPET'S GIMME BACK MY BULLETS

Herding Group

Judge's Name: Mr. Paula Hartinger

1st::

German Shepherd Dog

GCH WOLF CREEK GALAXY OF MERIVAN

2nd:

Border Collie

GCH TANG DYNASTY ROCKY

3rd:

Australian Shepherd

GCH COPPERRIDGE WHAT'S YOUR DREAM

4th:

Cardigan Welsh Corgi

GCH RIVERSIDE TELLTAIL COCO POSH

Miscellaneous Group

Judge's Name: Mrs.Carole A. Beattie

 

Grand Basset Griffon Vendeen:

SIDEKICK'S DUDLEY DO RIGHT CM

 

 

 

Show Name:

Livonia Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

Novi, MI

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

1-16-14

Total Entry: 1256

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Loraine Boutwell

 

Russell Terrier

GCH Goldsand's Columbus

Reserve Best In Show

 

 

Bichon Frise

Ch Cher Ami's Toast With Remy Martin

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Guy Fisher - 12

Best Junior:

Samantha Aimar - Open Senior - Pomeranian

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Anne Katona - 247

1st::

Cocker Spaniel - Black

Ch Ashdown's Time To Thrill

2nd:

English Cocker Spaniel

GCH Foxwoods Dublin Diva

3rd:

English Setter

GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don't Tell

4th:

English Springer Spaniel

Ch Telltale American Ride

Hound Group

Judge's Name: Mr. Sonny Ambrosio - 117

1st::

Bloodhound

GCH Quiet Creeks Double Or Nothing For Heather

2nd:

Afghan Hound

GCH Elmo's Martian Chronicles

3rd:

Dachshund - Wirehaired

GCH Stonybrook's Phinito

4th:

Basset Hound

GCH Kahl Me Foxglen's Cool Dude

Working Group

Judge's Name: Mr. Charles Trotter - 223

1st::

Saint Bernard

GCH Glidden's Lady Isabella

2nd:

Alaskan Malamute

GCH Sno Klassic Nanuke Lifes A Dance

3rd:

Mastiff

GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC

4th:

Newfoundland

Ch Cypress Bay's Big Sur

Terrier Group

Judge's Name: Mr. Robert Shreve - 106

1st::

Russell Terrier

GCH Goldsand's Columbus

2nd:

Border Terrier

GCH Meadowlake Pants On Fire

3rd:

Scottish Terrier

GCH Cumbria's Ready Jet Go

4th:

Parson Russell Terrier

GCH Fox Valley Devil In Disguise

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Jacqueline Stacy - 169

1st::

Shih Tzu

Ch Hallmark Jolei Rocket Power

2nd:

Pug

GCH Bookmark's Uncommonly Good

3rd:

Havanese

GCH Yup's Malibu Dream

4th:

Pomeranian

GCH CR Chase What Matters

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mr. Sonny Ambrosio - 118

1st::

Bichon Frise

Ch Cher Ami's Toast With Remy Martin

2nd:

Xoloitzcuintli

GCH Bayshore Georgio Armani

3rd:

Bulldog

GCH KR Emperor Pyrus

4th:

Lhasa Apso

GCH Shoyu Blowin' My Horn At Orlane

Herding Group

Judge's Name: Mr. Garry Newton - 22

1st::

Bouvier des Flandres

GCH Stonepillar's Steel Blu

2nd:

Puli

GCH Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

Old English Sheepdog

Ch Lambluv's Sultry Sensation

4th:

Australian Shepherd

GCH Equinox Ad Astra

Miscellaneous Group

Judge's Name: Mr. Terry Stacy

 

Berger Picard:

Francois De La Vie En Rose

 

 

 

Show Name:

Los Encinos Kennel Club

 

Location (City, State):

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

01-16-2014

Total Entry: 992

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Debbie Campbell-Freeman

 

Reserve Best In Show

 

 

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Richard Anton

Best Junior:

Emily Montoya

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Debbie Campbell-Freeman 107

1st::

Golden Retriever

Gch. Sandpiper's Let Freedom Ring

2nd:

English Springer Spaniel

Ch. Foxboro N Shardust Authentic

3rd:

Weimaraner

Gch. Simpatico Equal Justice

4th:

Clumber Spaniel

Ch. Clussexx Over The Legal Limit

Hound Group

Judge's Name: Mrs. Pamela B. Peat 124

1st::

Basenji

Gch. Jasiri-Sukari Win Tin Tin

2nd:

Rhodesian Ridgeback

Gch. Diablo's Dark Knight's Nemesis

3rd:

Beagle - 15"

Gch. X'Plorer's Denstiny Done It

4th:

Bloodhound

Gch. Quiet Creek's Kiss And Tell

Working Group

Judge's Name: Mrs. Lowell K. (Arlene) Davis 187

1st::

Bernese Mountain Dog

Gch. Alpenspirit Its Our Game

2nd:

Boxer

Gch. Daybreak's Bad Influence

3rd:

Samoyed

Ch. Polar Mist Midnight Delight

4th:

Doberman Pinscher

Gch. Alisaton Blackbird V Allure Beaulane

Terrier Group

Judge's Name: Mrs. Judith V. Daniels 66

1st::

Miniature Bull Terrier

Gch. Dytona Vip

2nd:

West Highland White Terrier

Armadale's Keep Walking

3rd:

American Staffordshire Terrier

Gch. Chavez Let It Ride At Bonsai

4th:

Scottish Terrier

Ch. Hi-Acre's Riley Trevor Barclay

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Judy Webb 179

1st::

Maltese

Ch. Scylla's Small Kraft Re-Lit

2nd:

Pekingese

Gch. Dunkirk Imagine That

3rd:

Pug

Gch. Careva's Boodelicious

4th:

Brussels Griffon

Ch. Cashin's Sizzling Bacon Bit

Non-Sporting Group

Judge's Name: Ms. Elizabeth "Lani" McKennon 94

1st::

Miniature Poodle

Gch. Durandel Bella Donna

2nd:

Bichon Frise

Gch. Karmel's Banana In Pajamas

3rd:

Lhasa Apso

Gch. Rufkins Monarchs Love Bytes

4th:

Finnish Spitz

Gch. Mickywins Mainio Skandia CGC

Herding Group

Judge's Name:

1st::

Pembroke Welsh Corgi

Gch. Coventry Fly Me To The Moon

2nd:

Shetland Sheepdog

Gch. Paray's Preferental

3rd:

Polish Lowland Sheepdog

Ch. Stonebrook's For Your Eyes Only

4th:

Bearded Collie

Gch. Dreamchaser Follow Your Dreams

Miscellaneous Group

Judge's Name: Mr. Ricardo G. Forastieri-Gonzalez

 

Miniature American Shepherd:

Taycins Street Heat With Timeless

 

 

 

Show Name:

TUALATIN KENNEL CLUB (1)

 

Location (City, State):

Portland, Oregon

 

Field Rep(s):

Mary Dukes and Bryan Martin

 

Show Date:

January 16, 2014

Total Entry: 2237

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Robert Stein

 

Old English Sheepdog

GCh Bugaboo's Picture Perfect

Reserve Best In Show

 

 

Norfolk Terrier

GCh Yarrow Venerie Ticket To Ride

Jr. Showmanship

Judge's Name: Maryke Nau

Best Junior:

Breanna Uyeno, Staffordshire Bull Terrier-Open Senior

Sporting Group

Judge's Name: Robert Slay

1st::

Field Spaniel

Ch Promenade's Pay It Forward

2nd:

English Springer Spaniel

Ch Davcover N Pawmarc's Dream On

3rd:

Irish Setter

Ch Chamberlaynes Mutiny O'Captiva

4th:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

GCh Toller-Pride Gathering Storm

Hound Group

Judge's Name: Beverly Capstick

1st::

Whippet

GCh Princeton's Falling In Love At Starline

2nd:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCh M&M's Fear The Beard

3rd:

Black & Tan Coonhound

GCh Windbourne HD Ranch King Of The Road

4th:

Borzoi

GCh Majenkir Bookstor Vintage Glamour

Working Group

Judge's Name: Kimberly Meredith-Cavanna

1st::

Alaskan Malamute

GCh Mytuk's Technical Knock Out

2nd:

Akita

Ch Mojo's Continuation Of A Myth

3rd:

Dogue de Bordeaux

GCh Evergreen's Rub My Belly At Rising Star

4th:

Standard Schnauzer

Ch Blackhawk Meyer Of Comisky Park

Terrier Group

Judge's Name: Robert Hutton

1st::

Norfolk Terrier

GCh Yarrow Venerie Ticket To Ride

2nd:

Miniature Bull Terrier

GCh Cambria's Kid N' Play

3rd:

Miniature Schnauzer

GCh Regency's Play For Keeps

4th:

Lakeland Terrier

Ch Brocairs HRH Prince Harry

Toy Group

Judge's Name: Robert Hutton

1st::

Pekingese

Ch Oakhill's Caught Red Handed

2nd:

Pug

GCh Winsome-Nirvana-Blaque Triple Play

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh Quail Garden Loch Lomond Deja Vu

4th:

Chinese Crested

GCh Kulana's Sh-Boom

Non-Sporting Group

Judge's Name: Kent Delaney

1st::

Bichon Frise

Kman's Miss Fancy Pants

2nd:

Bulldog

GCh Credence I'm Sexy And I Know It

3rd:

Dalmatian

GCh Blackflash Star's Comet

4th:

French Bulldog

GCh Major Leagues Mighty Joe At Winsome

Herding Group

Judge's Name: Gloria Kerr

1st::

Old English Sheepdog

GCh Bugaboo's Picture Perfect

2nd:

Bouvier des Flandres

GCh Take Aim's Playing For Gryffindor

3rd:

Belgian Sheepdog

GCh Verseau's Passage To India MX CA MXJ MJB T2B

4th:

Pembroke Welsh Corgi

GCh Pennyshire Solid Alibi

Miscellaneous Group

Judge's Name: Beverly Capstick

 

Pumi:

Abiqua Iharos

 

 

 

Show Name:

Annapolis K.C.(Thurs)

 

Location (City, State):

Westminster,Md.

 

Field Rep(s):

Jim Mitchell

 

Show Date:

16 Jan 14

Total Entry: 643

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge Martin Dougherty

 

Toy Poodle

Ch Smash JP Beauty And Beat

Reserve Best In Show

 

 

English Setter

Ch Weymouth's En Fuego

Jr. Showmanship

Judge

Best Junior:

NO CLASSES

Sporting Group

Judge Joe Lobb

1st::

English Setter

Ch Weymouth's En Fuego

2nd:

Field Spaniel

Ch Sand Cape Pardon Me Boys

3rd:

Cocker Spaniel - Black

Ch Mario N Beechwood's Midnight Express

4th:

Gordon Setter

Ch Sandpiper's Castles In The Air

Hound Group

Judge Joe Lobb

1st::

Dachshund - Wirehaired

Ch Raydach's Ride My Ducati SW

2nd:

Afghan Hound

Ch Exlysta Aries Ciel Noir

3rd:

Bloodhound

Ch Flessner's International S'Cess

4th:

Whippet

Ch Artemis Mood Indigo SC

Working Group

Judge: Janet Lobb

1st::

Akita

Ch CR-Wicca's Trade Secret

2nd:

Portuguese Water Dog

Ch Dandelion's Maxwell's Silver Hammer RN

3rd:

Doberman Pinscher

Ch Char-Lors Bad Reputation

4th:

Komondor

Ch Quintessential Chauncey

Terrier Group

Judge: Lydis Coleman Hutchinson

1st::

Bull Terrier - Colored

Ch Banbury Bedrock Bright Star Bright

2nd:

Airedale Terrier

Ch Jovel Angel's Whisper

3rd:

Fox Terrier - Wire

Ch Crispy Legend

4th:

Russell Terrier

Ch Rivendell's Tinker Toy

Toy Group

Judge: Lydia Coleman Hutchinson

1st::

Toy Poodle

Ch Smash JP Beauty And Beat

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

Ch Granyilley Galaxy Moon

3rd:

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuaded

4th:

Pug

Ch Pocket's Jato Jetliner

Non-Sporting Group

Judge Dr Robt Indeglia

1st::

Bichon Frise

Ch Ecco Lormi True Grit Of Dove -Cote

2nd:

Tibetan Terrier

Ch RinChen's Blazing Black Icon

3rd:

Lowchen

Ch Paceaway Play It Again

4th:

Boston Terrier

T-Bo's Star Kissed Delight

Herding Group

Judge Barbara Dempsey Alderman

1st::

Shetland Sheepdog

Ch Grandgables The Frat Boy

2nd:

Collie - Smooth

Ch C And J'S Silver Charm of Chrysalis

3rd:

Bearded Collie

Ch Ha'Pennt Miramar The Fab Fawn

4th:

Pembroke Welsh Corgi

Ch Nchanted Silk Lining

Miscellaneous Group

Judge Dr Robt Indeglia

 

Berger Picard:

Guess V.D.Bovendijkse

 

 

 

Show Name:

Carroll K.C

 

Location (City, State):

Westminster,Md

 

Field Rep(s):

Jim Mitchell

 

Show Date:

16 Jan14

Total Entry:

 

 

Breed

Name

 

Best In Show

Judge Joe Lobb

Miniature Poodle

 

 

Ch Bellefleet's Living In The Fast Lane

Reserve Best In Show

Dachshund - Wirehaired

Ch Raydachs Rid My Ducati SW

Jr. Showmanship

Judge's Name:

Best Junior:

NO CLASSES:

Sporting Group

Judge Dr Robt Indeglia

1st:

English Setter

Ch Weymouths En Fuego

2nd:

English Springer Spaniel

Ch Otein's Tommy Bahama

3rd:

Pointer

Ch Chesterhope Miss D'Arcy

4th:

Wirehaired Pointing Griffon

Ch Fireside's Riding High SH CGC:

Hound Group

Judge S Cansace Way

1st:

Dachshund - Wirehaired

Ch Raydachs Ride My Ducati SW

2nd:

Afghan Hound

Ch Exlysta Aries Ciel Noir

3rd:

Bloodhound

Ch Flessner's Internatioal S'Cess

4th:

Choose an item.

Ch Monocacy Bend's Windsor:

Working Group

Judge Martin Doherty

1st:

Komondor

Ch Quintessential Chauncey

2nd:

Boxer

Ch Tybrushe's Ain't No Saint

3rd:

Akita

Ch CR-Wicca's Trade Secret

4th:

Leonberger

Ch A Feiner Eros:

Terrier Group

Judge Martin Doherty

1st:

Airedale Terrier

Ch Joval Angel's Whisper

2nd:

Scottish Terrier

Ch McVan's To Russia With Love

3rd:

Bull Terrier - Colored

Ch Banbury Bedrock Bright Star Bright

4th:

Russell Terrier

Ch Rivendell's Tinker Toy:

Toy Group

Judge' Barbara Alderman

1st:

Toy Poodle

Ch Smash JP Beauty And Beat

2nd:

Pug

Ch Pocket's Jato Jetliner

3rd:

Affenpinscher

Ch Yarrow's Hi-Tech Ben There Done That

4th:

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuaded:

Non-Sporting Group

Judge Janet Lobb

1st:

Miniature Poodle

Ch Bellefleet's Living In The Fast Lane

2nd:

Tibetan Terrier

Ch RinChen's Blazing Black Icon

3rd:

Lowchen

Ch Paceaway Play It Again

4th:

French Bulldog

Ch Lefox Born To Boogle:

Herding Group

Judge Shelly Hennessy

1st:

Collie - Rough

Ch Grandgables The Frat Boy

2nd:

Bearded Collie

Ch Ha'Penny Miramar The Fab

3rd:

Pyrenean Shepherd

Ch La Brise Sun Bear

4th:

Belgian Sheepdog

 

Ch Morningstar's All That Jazz Ma'am:

Miscellaneous Group