Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/16/2014 10:25 a.m.

Show Name:

Manatee Kennel Club

 

Location (City, State):

Brooksville, Florida

 

Field Rep(s):

Michael Canalizo

 

Show Date:

1/15/2014

Total Entry: 1205

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Denys Janssen

 

Portuguese Water Dog

GCH CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

Reserve Best In Show

 

 

Miniature Pinscher

GCH MARLEX CLASSIC RED GLARE

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Joseph Napolitano

Best Junior:

#28: Kasey O'Brian

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Beth G. Speich

1st::

English Cocker Spaniel

GCH FIELDSTONE CAROUSEL HELL'S KITCHEN

2nd:

English Setter

CH LEGENDS WHAT WOMEN WANT

3rd:

Irish Setter

GCH SEAFARER'S RED HOT AND GREEN

4th:

Labrador Retriever

GCH SUMMITHILL JOSHUA'S BATTLE OF JERICHO

Hound Group

Judge's Name: Mrs. Sari Brewster Tietjen

1st::

Beagle - 15"

CH TASHTINS LOOKIN FOR TROUBLE

2nd:

Whippet

GCH BO-BETT'S QUICK PICK

3rd:

Rhodesian Ridgeback

CH. ROBERT REDFORD OF MALABO APD

4th:

Beagle - 13"

GCH SHOREVIEWS RAISE YOUR GLASS

Working Group

Judge's Name: Mrs. Paula Hartinger

1st::

Portuguese Water Dog

GCH CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

2nd:

Doberman Pinscher

GCH ALPHA'S MAGIC MAN

3rd:

Giant Schnauzer

GCH SKANSEN'S HAVANNAH

4th:

Boxer

GCH HI-TECH THE KING OF SHERRY SHOOT JP

Terrier Group

Judge's Name: Mrs. Carol A. Beattie

1st::

American Staffordshire Terrier

GGCH ANGARDA D�J� VU LOOKING AT YOU

2nd:

Kerry Blue Terrier

GCH EDBRIOS RUSSIAN ROULETTE

3rd:

Welsh Terrier

GCH SHAIREAB'S BAYLEIGH MAID OF HONOR

4th:

Fox Terrier - Wire

GCH GARCINI RANGELS ROCK N ROLLA

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Sari Brewster Tietjen

1st::

Miniature Pinscher

GCH MARLEX CLASSIC RED GLARE

2nd:

Papillon

GCH INVOLO THE KING OF POP

3rd:

Italian Greyhound

GCH MARRCHWIND SOME BEACH SOMEWHERE

4th:

Silky Terrier

GCH KARISMA HEART AND SOUL

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Paula Hartinger

1st::

Standard Poodle

GCH DAWIN HEARTS ON FIRE

2nd:

Keeshond

GCH TRUMPET'S GIMME BACK MY BULLETS

3rd:

Dalmatian

GCH SPOTTED BLISS OREO

4th:

Schipperke

CH. BEACHVIEWS OOPS I DID IT AGAIN

Herding Group

Judge's Name: Mr. Roger R. Hartinger

1st::

Border Collie

GCH TANG DYNASTY ROCKY

2nd:

Australian Shepherd

GCH COPPERRIDGE WHAT'S YOUR DREAM

3rd:

Cardigan Welsh Corgi

GCH RIVERSIDE TELLTAIL COCO POSH

4th:

Bearded Collie

CH. DUNHILL CELEBRATION

Miscellaneous Group

Judge's Name: Mrs. Denys Janssen

 

Coton de Tulear:

MI-TOI'S ICON

 

 

 

Show Name:

TERRIER ASSOCIATION OF OREGON

 

Location (City, State):

Portland, Oregon

 

Field Rep(s):

Bryan Martin

 

Show Date:

January 15, 2014

Total Entry: 336

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Linda More

 

Cairn Terrier

GCh Hjohoo's Save Hjour Love For Me

Reserve Best In Show

 

 

Jr. Showmanship

Judge's Name: Gale Young

Best Junior:

Shahntae Martinez, Australian Terrier-Open Intermediate

Sporting Group

Judge's Name:

1st::

2nd:

3rd:

4th:

Hound Group

Judge's Name:

1st::

2nd:

3rd:

4th:

Working Group

Judge's Name:

1st::

2nd:

3rd:

4th:

Terrier Group

Judge's Name: Linda More

1st::

Cairn Terrier

GCh Hjohoo's Save Hjour Love For Me

2nd:

West Highland White Terrier

Ch Whitebriar Jaw Dropper

3rd:

Miniature Bull Terrier

GCh Cambria's Kid N' Play

4th:

Soft-Coated Wheaten Terrier

GCh Doubloon's Extreme Play

Toy Group

Judge's Name:

1st::

2nd:

3rd:

4th:

Non-Sporting Group

Judge's Name:

1st::

2nd:

3rd:

4th:

Herding Group

Judge's Name:

1st::

2nd:

3rd:

4th:

Miscellaneous Group

Judge's Name:

 

: