Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 10/31/13 8:30 a.m.

Show Name:

Northeastern Indiana Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

Fort Wayne, IN

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

10-30-13

Total Entry: 

775

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Nancy Liebes 

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Maltese

Ch Scylla’s Small Kraft Re-Lit

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Desmond Murphy - 8

Best Junior:

Samantha Aimar – Open Senior - Pomeranian

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Barbara Denpsey Alderman - 86

1st:

English Setter

GCH Stargar’n Wingfield Time will Tell

2nd:

Vizsla

GCH Regal Point Pinnacle Of Kilauea JH

3rd:

Golden Retriever

Ch Easthill Broxdenwoodlandlettuceentertainyo

4th:

English Springer Spaniel

GCH Cerise Dixieland Dutchess

Hound Group

Judge's Name: Mr. Stephen Hubbell - 69

1st:

Afghan Hound

GCH Tells Matrix Reloaded

2nd:

Dachshund - Longhaired

GCH Hundeleben Queen’s Armada SL

3rd:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH Jaren’s Put A girl In It

4th:

Whippet

Meisterhaus Gabby In Three-D

Working Group

Judge's Name: Mrs. Christina Hubbell - 177

1st:

Great Dane

GCH Longo Miller N Lore Diamond Lil

2nd:

Great Pyrenees

GCH Rivergroves Chateau De Casteninau

3rd:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan’s Wake

4th:

Boxer

GCH Nantess Caleno Numero Uno

Terrier Group

Judge's Name: Dr. John Reeve-Newson - 66

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

2nd:

Cairn Terrier

GCH Hjohoo’s Save Hjour Love For Me

3rd:

Border Terrier

Ch Meadowlake Pants On Fire

4th:

Kerry Blue Terrier

GCH True Blue Madonna

Toy Group

Judge's Name: Dr. John Reeve-Newson - 162

1st:

Maltese

Ch Scylla’s Small Kraft Re-Lit

2nd:

Shih Tzu

Ch Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

3rd:

Pomeranian

Ch Whiteharbors Are You Ready to Rumba

4th:

Chihuahua - Smooth

GCH Sandy’s Babes Tradewinds As Ever

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mr. Stephen Hubbell - 119

1st:

Chow Chow

GCH Dreamland’s Wanna Be A Billionaire

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

3rd:

Standard Poodle

Ch Litilann’s Showtime

4th:

Keeshond

GCH IKON’s Cha-Ching

Herding Group

Judge's Name: Mr. Arley Hussin - 90

1st:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

2nd:

Pyrenean Shepherd

GCH La Brise Sun Bear

3rd:

Polish Lowland Sheepdog

GCH Swancrest The Power Of Love Eternal

4th:

Border Collie

GCH Majestic Avator Storm Warning PT

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Mr. Desmond Murphy

 

Coton de Tulear

Dior A Votre Sante CM