Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 10/18/13 8:30 a.m.

Show Name:

ILLinois Capital Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

Springfield, IL

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

10-17-13

Total Entry:   

792

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Patricia Trotter 

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression Dematisse

Reserve Best In Show

 

Bulldog

GCH Mytoys Epic Against The Wind

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Patricia Murphy - 3

Best Junior:

Alex Haberbush – Open Senior - Vizsla

Sporting Group

Judge's Name: Mr. Jon Cole - 124

1st:

Vizsla

GCH Regal Point Pinnacle Of Kilauea JH

2nd:

American Water Spaniel

GCH Waterway Game CRK Hot Diggity JH

3rd:

Golden Retriever

Ch Hytree Who Do U Think U R

4th:

Clumber Spaniel

GCH Heartlands The Midas Touch

Hound Group

Judge's Name: Mrs. Patricia Murphy - 67

1st:

Dachshund - Longhaired

GCH Hundeleben Queen’s Armada SL

2nd:

Beagle - 13"

GCH We-Fuss Who’s At Riverrun

3rd:

Basenji

Ch Laurel S’Simply Shocking Sabrina

4th:

Portuguese Podengo Pequeno

Ch Prairie Pond’s Born In The USA

Working Group

Judge's Name: Mr. Jon Cole - 155

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression Dematisse

2nd:

Great Dane

GCH Longo Miller N Lore Diamond Lil

3rd:

Newfoundland

GCH Darbydale’s Don’t Stop Believin’

4th:

Mastiff

Ch Kimmit’s Rockstar

Terrier Group

Judge's Name: Mrs. Anne Katona - 58 

1st:

Miniature Schnauzer

GCH Allaruth Just Kidding V Sole Baye

2nd:

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

GCH Cumhil Hellraiser

4th:

Parson Russell Terrier

Ch Fox Valley Devil In Disguise

Toy Group

Judge's Name: Mr. Charles Trotter - 128

1st:

Shih Tzu

Ch Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

2nd:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH LTO Prosperity

3rd:

Chinese Crested

Ch Dejavu I Want A Talk About Me

4th:

Toy Poodle

GCH Sharbelle Silhouette

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Anne Katona - 136

1st:

Bulldog

GCH Mytoys Epic Against The Wind

2nd:

Boston Terrier

GCH Gunther’s Gussied Up Edna

3rd:

Chinese Shar-Pei

GCH Jade East Do You Know The Way To San Jose

4th:

Lhasa Apso

Ch Shoyu Blowin’ My Horn At Orlane

Herding Group

Judge's Name: Mr. Kenneth Buxton - 117

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCH Aubrey’s Tails Of Mystery CGC

2nd:

Belgian Sheepdog

GCH Bonntymes Keepn It Real At Divine HSAdsc

3rd:

Australian Shepherd

GCH McMatt’s Autumn Breeze

4th:

Icelandic Sheepdog

GCH Vinlands Leifur

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Mrs. Patricia Murphy

 

Miniature American Shepherd

Fhfa Red Rivermist Flyin Fury

 

Show Name:

Greater Atlanta Toy Dog Association

 

Location (City, State):

Atlanta, GA

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

October 17, 2013

Total Entry: 

 

 

Breed

Name

Toy Group

Judge's Name: Mr. Malcolm Moore

1st:

Miniature Pinscher

GCh. Marlex Classic Red Glare

2nd:

Pug

GCh. Capers Sirius Endeavor

3rd:

Papillon

GCh. Wildfire On The Record

4th:

Pekingese

Linn-Lee’s & Jenkar Makers Mark

 

Show Name:

Atlanta Terrier Club

 

Location (City, State):

Atlanta, GA

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

October 17, 2013

Total Entry: 

 

 

Breed

Name

Terrier Group

Judge's Name:   Mr. Jay Richardson

1st:

Welsh Terrier

GCh. Shaireabs Bayleigh Maid Of Honor

2nd:

Skye Terrier

Ch. Cragsmoor Good Time Charlie

3rd:

Soft-Coated Wheaten Terrier

Ch. Villanova Blame It On The Bossanova

4th:

American Staffordshire Terrier

GCh. An Garda Déjà Vu Looking At You

 

Show Name:

North Georgia Hound Association

 

Location (City, State):

Atlanta, GA

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

October 17, 2013

Total Entry: 

 

 

Breed

Name

Hound Group

Judge's Name:  Mrs. Ann Savory Bolus

1st:

Saluki

GCh. Auroras The Song And Dance Man

2nd:

Whippet

Ch. Sporting Fields Shameless

3rd:

Rhodesian Ridgeback

Ch. Raquel Welch Of Malabo

4th:

Borzoi

GCh. Sylvan Silver Springbok