Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 6/27/13 9:00 a.m.

Show Name:

Five Valley Kennel Club (2)

 

Location (City, State):

 

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

06/24/2013

Total Entry: 

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Mrs. Barbara Dempsey Alderman

Affenpinscher

GCh. Tamarin Tarheel

Reserve Best In Show

 

Miniature Bull Terrier

GCh. Dytona VIP

Jr. Showmanship

Judge's Name: 

Best Junior:

 

Sporting Group:

Judge's Name:   Mr. Edd Bivin

1st:

Clumber Spaniel

GCh. Clussexx Collaboration With Traddles

2nd:

Weimaraner

GCh. Simpatico Equal Justice

3rd:

Brittany

GCh. Rainbow Splash’s Ruggedly Handsome

4th:

Chesapeake Bay Retriever

Ch. Spinnaker’s Autumn Breeze SH

Hound Group:

Judge's Name: Mrs. Lorraine Boutwell

1st:

Harrier

GCh. Downhome HiTech Innovator

2nd:

Afghan Hound

GCh. Polo’s Air Force One

3rd:

Pharaoh Hound

GCh. Osiris Cowboy Cassanova

4th:

Dachshund - Longhaired

Madselin Chiante Melini

Working Group:

Judge's Name: Mrs. Keke Kahn

1st:

Rottweiler

GCh. Highwoods Call of the Wild

2nd:

Mastiff

Sky High Firesides Heart Desire

3rd:

Bernese Mountain Dog

Ch. Lenmark Seastars White Gloves

4th:

Great Dane

Ch. Shalako Its All About Me V Regent

Terrier Group:

Judge's Name:   Mr. Edd Bivin

1st:

Miniature Bull Terrier

GCh. Dytona VIP

2nd:

Fox Terrier - Smooth

Ch. Absolutely Talk of The Town

3rd:

Norwich Terrier

GCh. M & M Macho Man

4th:

Miniature Schnauzer

GCh. Kruse’s High Interest

Toy Group:

Judge's Name:   Miss Virginia Lyne

1st:

Affenpinscher

GCh. Tamarin Tarheel

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh. Miletree Northern Star at Shirmont

3rd:

Maltese

Ch. Rhapsody’s Someone Like You

4th:

Pomeranian

Ch. Char’s Pulling Out The Big Guns

Non-Sporting Group:

Judge's Name:   Mrs. Lorraine Boutwell

1st:

Chinese Shar-Pei

GCh. Vaje’s Jethrene Bodine

2nd:

Bulldog

GCh. Newcomb’s Pandemonium @ Beda

3rd:

Shiba Inu

Ch. Jotoichi Perfect Madness

4th:

Lhasa Apso

Ch. Sundancer Hylan Shortru Secret Dawn

Herding Group:

Judge's Name:    Miss Virginia Lyne

1st:

Border Collie

Ch. Tang Dynasty Rocky

2nd:

Shetland Sheepdog

GCh. Mistybrooks Panda Crossing

3rd:

Collie - Rough

GCh. Windcrest Blown Away

4th:

Australian Cattle Dog

GCh. Moonfly’s Maid For Show

 

Show Name:

Gloucester K.C.(Mon)

 

Location (City, State):

Richmond,Va.

 

Field Rep(s):

Jim Mitchell

 

Show Date:

          24June13

Total Entry: 

766

 

Breed

Name

Best In Show

Judge   Desmond Murphy

Afghan Hound

Ch Tells Matrix Reloaded

Reserve Best In Show

 

Pug

Ch Hill Country’s Tag I’m It

Jr. Showmanship

Judge Dennis McCoy

Best Junior:

 Angele Cipriotti

Sporting Group:

Judge:  Dr Dana Ann Smith Massey

1st:

Weimaraner

Ch Unity’s Bzyfeet Laverne Defazio

2nd:

Irish Setter

Ch Crimsonacre Wind Chime

3rd:

Gordon Setter

Ch Hollyhint Take A Chance On Me

4th:

Vizsla

Ch Solaris Tuzes Paprika JH CA

Hound Group:

Judge  Monica Canestrini

1st:

Afghan Hound

Ch Tells Matrix  Reloaded

2nd:

Dachshund - Wirehaired

Ch Rivendell’s Hotwire

3rd:

Rhodesian Ridgeback

Ch Camelot’s Ventura Adventure

4th:

Ibizan Hound

Ch Serandida Abbaio La Contessa Scalza

Working Group:

Judge: Norman Kenney

1st:

Boxer

ChHi-Tech The King Of Sherry Shoot JP

2nd:

Doberman Pinscher

Ch Alisaton Blackbird V Allure Beaulane

3rd:

Siberian Husky

Ch Snowmist’s Quidditch Seeker

4th:

Bernese Mountain Dog

Ch Witchway  To Cabernet

Terrier Group:

Judge  Randy Garren

1st:

Norfolk Terrier

Ch Yarrow Venerie Ticket To Ride

2nd:

American Staffordshire Terrier

Ch An Garda Deju Vu Looking At You

3rd:

Scottish Terrier

Ch Invercrest Surely Why Not

4th:

Parson Russell Terrier

Ch Rivendell’s  Tinker Toy

Toy Group:

Judge   Dennis McCoy

1st:

Pug

Ch Hill Country’s Tag I’m It

2nd:

Affenpinscher

Ch Yarrow’s Hi-Tech Ben There Done That

3rd:

Italian Greyhound

Ch Donavin’s Caramel Macchiato

4th:

Japanese Chin

Ch Blue Willow Cherbo Lil Bit Rocknroll

Non-Sporting Group:

Judge   Dennis McCoy

1st:

Bichon Frise

Ch Overtops And The Winner Is

2nd:

Bulldog

Ch Imperious HamitUp Southern Belle

3rd:

Tibetan Spaniel

Ch Kan Sing’s Tenzin

4th:

Miniature Poodle

Ch Bellefleet’s Living In The Fast Lane

Herding Group:

Judge   Monica Canestrini

1st:

Bearded Collie

Ch Ha’Penny Miramar The Fab Fawn

2nd:

German Shepherd Dog

Ch Karizma’s Ike Of Edale

3rd:

Briard

Ch Deju Vu Mia Cool As A Cucumber

4th:

Pembroke Welsh Corgi

Ch Riverside Xtra Style