Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/15/13 8:30 a.m.

Show Name:

Bexar County KC (1)

 

Location (City, State):

San Antonio, Texas

 

Field Rep(s):

Sue Vroom

 

Show Date:

7/11/13

Total Entry: 

1068

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Mrs. Barbara Dempsey Alderman

Fox Terrier - Wire

GCH. Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Bouvier des Flandres

GCH. Stonepillars Steel Blu

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mr. Arley D. Hussin

Best Junior:

Haley Curran-Master Class-Golden Retriever

Sporting Group:

Judge's Name:  Mr. Arley D. Hussin # 198

1st:

Pointer

CH. Chesterhope State Of T Art

2nd:

Brittany

GCH. Rainbow Splash’s Ruggedly Handsome

3rd:

Golden Retriever

CH. Emery’s White Out

4th:

Clumber Spaniel

GCH. Clussexx Collaboration With Traddies

Hound Group:

Judge's Name:  Ms. Bonnie Linnell Clarke # 89

1st:

Saluki

CH. Aurora’s the Song And Dance Man

2nd:

Ibizan Hound

CH. Serandida East So Bigstar

3rd:

Harrier

GCH. Downhome Hitech Innovator

4th:

Whippet

CH. Bo-Bett’s Quick Pick

Working Group:

Judge's Name: Dr. Anthony D. Dinardo # 152

1st:

Standard Schnauzer

GCH. Blackhawk Finnegan’s Wake

2nd:

Boxer

GCH. Winfall I Dream Of Style

3rd:

Mastiff

GCH. Willowridges Risky Business

4th:

Doberman Pinscher

GCH. Merrimac’s Misano Run

Terrier Group:

Judge's Name:   Mr. Desmond J. Murphy # 186

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. Afterall Painting The Sky

2nd:

Cairn Terrier

CH. Hjohoo’s Save Hjour Love For Me

3rd:

Bull Terrier - Colored

CH. Javarke King At Arnold’s ROM

4th:

American Staffordshire Terrier

CH. An Garda Déjà vu Looking At You

Toy Group:

Judge's Name:   Mr. Arley D. Hussin # 174

1st:

Shih Tzu

CH. Krissy’s Savvy Jasper

2nd:

Affenpinscher

GCH. Tamarin Tarheel

3rd:

Papillon

GCH. Involo The King Of Pop

4th:

Chihuahua - Smooth

CH. Promenade Ring Of Fire

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Luiz Silva # 111

1st:

Bichon Frise

GCH. Saks Winning Card

2nd:

Tibetan Spaniel

GCH. Shilo Time For A Good Time

3rd:

French Bulldog

GCH. Coco Vialatte Robobull Hot Flash

4th:

Chinese Shar-Pei

GCH. Jade East Do You Know The Way To San Jose

Herding Group:

Judge's Name:    Mr. Norman B. Kenney # 135

1st:

Bouvier des Flandres

GCH. Stonepillars Steel Blu

2nd:

Shetland Sheepdog

GCH. Grandgables The Frat Boy

3rd:

Cardigan Welsh Corgi

CH. Riverside Telltale Coco Posh

4th:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. Coventry Just A Little Crush