Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 8/22/13 8:25 a.m.

Show Name:

ELM CITY K.C.

 

Location (City, State):

W. SPRINGFIELD, MASS.

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

8/21/13

Total Entry: 614

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: MRS. CATHY H. DAUGHERTY

 

Havanese

GCH. MARCOS'A BACHELOR BUTTON

Reserve Best In Show

 

 

Bichon Frise

DORIANN'S I'M BRINGING SEXY BACK

Jr. Showmanship

Judge's Name: MRS. LINDA BERBERICH 22

Best Junior:

RACHAEL DESANTO

Sporting Group

Judge's Name: MRS. SHEILA DINARDO 135

1st::

Golden Retriever

CH. PENNYLANE JANSUN JUSTIN CREDIBLE

2nd:

English Setter

GCH. SLEEPY HOLLOW'S SCARLETT O HARA

3rd:

Irish Water Spaniel

GCH. WHISTLESTOP'S RILEY ON FIRE

4th:

English Springer Spaniel

CH. SUNCOAST WIL-ORION ANTICIPATION

Hound Group

Judge's Name: MRS. CHRISTINE E. CALCINARI 53

1st::

Basenji

GCH. AKUABA N ELDORADO BETCHA BY GOLLY WOW!

2nd:

Borzoi

GCH. GREYHAVEN THIS ROUGH MAGIC SC CGC

3rd:

Bloodhound

GCH. SOONIPI FRIENDS IN LOW PLACES MLH

4th:

Rhodesian Ridgeback

GCH. SPRING VALLEY'S GREAT VINCERO CGC

Working Group

Judge's Name: MRS. SHEILA DINARDO 112

1st::

Great Dane

GCH. MJM'S HI-AIR ALL EYES ON ME

2nd:

Giant Schnauzer

GCH. SKANSEN'S HAVANNAH

3rd:

Portuguese Water Dog

GCH. NORTHSTAR'S HIT THE DECK RUNNING RN

4th:

Saint Bernard

GCH. AMBERSAND KISS OF WINTER

Terrier Group

Judge's Name: MR. FRED G. FERRIS 72

1st::

Lakeland Terrier

GCH. LARKSPUR ACADIA SAVE ME A SPOT

2nd:

Scottish Terrier

CH. INVERCREST SURELY WHY NOT

3rd:

Fox Terrier - Smooth

GCH. LIL-ITCH PRETTY WOMAN AT FOXWATCH

4th:

West Highland White Terrier

GCH. ASHGATE U.S. GREAT EXPECTATIONS

Toy Group

Judge's Name: MRS. PEGGY GUTIERREZ-OTERO 94

1st::

Havanese

GCH. MARCOSA'S BACHELOR BUTTON

2nd:

Affenpinscher

CH. YARROW'S HI-TECH BEN THERE DONE THAT

3rd:

Toy Fox Terrier

GCH. DEJAVU'S BIG DOG DADDY

4th:

Papillon

BROOKFIELD'S GIVE'EM THE DICKENS

Non-Sporting Group

Judge's Name: MS. MARGE B. CALLTHARP 80

1st::

Bichon Frise

DORIANN'S I'M BRINGING SEXY BACK

2nd:

Schipperke

GCH. DE LAMER SEA YA THE TOP

3rd:

Lhasa Apso

CH. SUTRA GEMK'S SWEET WILLIAM

4th:

Boston Terrier

GCH. WINDEMERES MYSTIFY

Herding Group

Judge's Name: MRS. PEGGY GUTIERREZ-OTERO 57

1st::

Bearded Collie

GCH. DUNHILL CELEBRATION

2nd:

Australian Shepherd

CH. HARMONY HILL KNIGHT MOVES AT VENTURA NA NAJ NAF

3rd:

Collie - Rough

GCH. MILAS LATIN FEVER

4th:

Puli

GCH. FUZZY FARM TWIST AND SHOUT

Miscellaneous Group

Judge's Name: MRS. CATHY DAUGHERTY 5

 

Spanish Water Dog:

ARIOSA FRANCISCO RREY DE BOSTON'