Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 11/26/12 8:45 a.m.

Show Name:

HOLYOKE K.C.

 

Location (City, State):

W.SPRINGFIELD, MASS.

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR AND SANDY D’ANDREA

 

Show Date:

     11/22/12

Total Entry: 

1050

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MR. HOUSTON CLARK

Doberman Pinscher

GHC PROTOCOL’S VENI VIDI VICI

Reserve Best In Show

 

Maltese

CH TA-JON’S PAWSITIVELY PAWPARAZZI

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MRS. TAMMY K. JACKSON    18

Best Junior:

MORGAN CAMPBELL

Sporting Group:

Judge's Name:  DR. KLAUS ANSELM   250

1st:

English Springer Spaniel

GHC WYNMOOR CHAMPAGNE SUPERNOVA

2nd:

German Wirehaired Pointer

GHC MT. VIEW’S RIPSNORTER SILVER CHARM

3rd:

Irish Setter

GHC NORTHWIND’S FIRST REIGN

4th:

Labrador Retriever

GHC CASBAR’S HART TO HART

Hound Group:

Judge's Name:  MR. ROBERT STEIN   101

1st:

Harrier

GCH DOWNHOME HITECH INNOVATOR

2nd:

Greyhound

CH GRANDCRU ARAUJO WITH MISTWEAVE

3rd:

Dachshund - Wirehaired

CH LEGIBACH CAPTAIN CRUNCH SW

4th:

Afghan Hound

GCH EVENSONG’S MASTER OF THE HOUSE

Working Group:

Judge's Name: MRS. HOUSTON (TODDIE) CLARK   188

1st:

Doberman Pinscher

GHC PROTOCOL’S VENI VIDI VICI

2nd:

Saint Bernard

GHC JAMELLE’S ARISTOCRAT V ELBA

3rd:

Portuguese Water Dog

GHC POUCH COVE’S LONESOME DOVE CD

4th:

Bullmastiff

GHC DAL PRIMO’S B’MEW JUST IN QUESO

Terrier Group:

Judge's Name:   DR. ALVIN W. KRAUSE   78

1st:

Scottish Terrier

GHC LOMONDVIEW CLEMENTIA

2nd:

Kerry Blue Terrier

GHC CLASS ACT BY HALLSBLU

3rd:

Lakeland Terrier

GHC LARKPUR ACADIA SAVE ME A SPOT

4th:

Airedale Terrier

GHC JOVAL ANGEL’S WHISPER

Toy Group:

Judge's Name:   MRS. TAMMY K.JACKSON   116

1st:

Maltese

CH TA-JON’S PAWSITIVELY PAWPARAZZI

2nd:

Affenpinscher

GHC BANANA JOEVTANI KAZARI

3rd:

Pug

GHC WINSOME-NIRVANA-BLAQUE TRIPLE PLAY

4th:

Italian Greyhound

GHC MAPLEWOOD’S ACES AND EIGHTS

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. KEKE KAHN   105

1st:

Bichon Frise

GHC VOGELFLIGHT’S HONOR TO PILLOWTALK

2nd:

Miniature Poodle

CH SURREY SUGAR BABY

3rd:

French Bulldog

GHC LEFOX BORN TO BOOGIE

4th:

American Eskimo Dog

GHC NUUKTOK’S ATKA INUKSHUK

Herding Group:

Judge's Name:    MR. NORMAN B. KENNEY    115

1st:

German Shepherd Dog

GHC BABHEIMS CAPTAIN CRUNCH

2nd:

Bearded Collie

CH DAYBAR FOR YOUR EYES ONLY

3rd:

Australian Shepherd

STONE RIDGE JUST SURPRISE ME

4th:

Border Collie

GHC CLOVERDALE ‘N LACEY’S THE NAVIGATOR TO CASHEL