Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 5/3/12 9:15 a.m.

Show Name:

Utah Valley Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

South Jordan, UT

 

Field Rep(s):

 Lee Herr

 

Show Date:

5/3/2012

Total Entry:  1064

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    DR. ROBERT D. SMITH

Harrier

GCH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. ROBERT D. SMITH

1st:

Clumber Spaniel

GCH. CLUSSEXX COLLABORATION WITH TRADDLES

2nd:

English Springer Spaniel

GCH. CH. WYNMOOR CHAMPAGNE SUPERNOVA

3rd:

Weimaraner

GCH. CH. SILHOUETTES LIFEINTHEFASTLANE

4th:

Cocker Spaniel - ASCOB

DEZINERS HIDDEN TREASURE

Hound Group:

Judge's Name:    MR. ROGER R. HARTINGER

1st:

Harrier

GCH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

2nd:

Afghan Hound

CH. THAON’S MOWGLI

3rd:

Whippet

GCH. ENDEAVOR’S WHITE ROSES ON NYSA HILL

4th:

Rhodesian Ridgeback

GCH. CH. KIMANI’S TIME HONORED

Working Group:

Judge's Name:    MR. ROGER R. HARTINGER

1st:

Boxer

GCH. CH. R AND G’S MYSTICAL DANCER

2nd:

Tibetan Mastiff

GCH. DREAMCATCHER MAJOR VICTORY OF LOKI

3rd:

Mastiff

CH. LEXINGTON DIVINE’S PUT ME IN COACH

4th:

Great Dane

CH. BURKE’S PINOCCHIO OF BNV

Terrier Group:

Judge's Name:    MS. LINDA C. MORE

1st:

Miniature Bull Terrier

GCH. CH. DYTONA VIP

2nd:

Miniature Schnauzer

CH. CARMEL LAKERZ GIRL

3rd:

Scottish Terrier

GCH. CH. FRIENDSHIP HILL STARS AND STRIPES

4th:

Staffordshire Bull Terrier

GCH. CH. DEVILS AND FAIRIES FLESH FOR FANTASY

Toy Group:

Judge's Name:    MRS. PAULA HARTINGER

1st:

Pekingese

CH. DUNKIRK IMAGINE THAT

2nd:

Affenpinscher

CH. TAMARIN TOP BANANA

3rd:

Maltese

CH. GCH. SCYLLA'S SMALL KRAFT BE-LIT

4th:

Chinese Crested

GCH. DEJAVU I WANT'A TALK ABOUT ME

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MR. ROGER R. HARTINGER

1st:

Lhasa Apso

GCH. CH. XERALANE’S KID ROCK

2nd:

French Bulldog

CH. IMPERIALBELLARIDGESSHADYHARBORPATRICKDEMP

3rd:

Chinese Shar-Pei

CH. VAJE’S JETHRENE BODINE

4th:

Miniature Poodle

GCH. CH. RIO LUCY IN THE SKYE WITH DIAMONDS

Herding Group:

Judge's Name:    MRS. ROBERT D. SMITH

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. CH. COVENTRY ALLURE AT WYNSTAR

2nd:

Bouvier des Flandres

GCH. CH. ROCHEUSES ME AND MY SHADOW CORNUS

3rd:

Shetland Sheepdog

CH. GCH. THUNDERHILL’S APPLE BOTTOM JEANS

4th:

Border Collie

GCH. CH. SHORELAND’S NOT A GAMBLE

Junior Showmanship:

Judge's Name:    MS. LINDA C. MORE

Best Junior:

KAITLYN WOLFE