Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/30/12 8:50 a.m.

Show Name:

North Country K.C.

 

Location (City, State):

Syracuse, New York

 

Field Rep(s):

Patricia Proctor

 

Show Date:

3/29/2012

Total Entry:  1334

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Col. Joe B. Purkhiser

German Wirehaired Pointer

GCh. Mt. View's Ripsnorter Silver Charm

Sporting Group:

Judge's Name:    Dana P. Cline    190

1st:

German Wirehaired Pointer

GCh. Mt. View's Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Labrador Retriever

GCh. Casbar's Hart To Hart

3rd:

Pointer

GCh. Marjetta In The Lime Light, JH

4th:

Weimaraner

GCh. Northwoods Send Money Honey

Hound Group:

Judge's Name:    Murrel Purkhiser    135

1st:

American Foxhound

Ch. Kiarry's Pandora's Box

2nd:

Whippet

GCh. Snow Hill Beatrix Soul Delight JC

3rd:

Harrier

GCh. Downhome HiTech Innovator

4th:

Dachshund - Wirehaired

GCh. J's Starbarrack's Babybug's Devil Of A Bug

Working Group:

Judge's Name:    William F. Hossler    240

1st:

Doberman Pinscher

Ch. D's Remember When

2nd:

Akita

GCh. Hikay's Witch With An Attitude

3rd:

Newfoundland

Ch. Rosewood's Royal Flush

4th:

Bullmastiff

GCh. Windover's Hey There Handsome

Terrier Group:

Judge's Name:    Lawrence E. Stanbridge  130

1st:

Lakeland Terrier

GCh. Larkspur Acadia Save Me A Spot

2nd:

Scottish Terrier

GCh. Lomondview Clementina

3rd:

Airedale Terrier

Ch. Bleu By You

4th:

American Staffordshire Terrier

Ch. An Garda Deja Vu Looking At You

Toy Group:

Judge's Name:    Michele L. Billings    202

1st:

Affenpinscher

GCH. Banana Joe V Tani Kazari

2nd:

Shih Tzu

Ch. Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh. Sheeba Mark Twain

4th:

Toy Fox Terrier

GCh. Barbary Rough 'N Ready

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Murrel Purkhiser    155

1st:

Chow Chow

GCh. Imagine Love's Second Chance

2nd:

Tibetan Spaniel

GCh. Kan Sing's Tenzin

3rd:

Bulldog

GCh. B-Loved Nothing But Net

4th:

Xoloitzcuintli

GCh. Bayshore Georgio Armani

Herding Group:

Judge's Name:    Lawrence E. Stanbridge   171

1st:

Briard

GCh. Fairytale's Balthazar Le Sage

2nd:

Bouvier des Flandres

GCh. Quiche's Grand Finale

3rd:

Australian Shepherd

Ch. Collinswood Worth Talkin About, MX,MXJ,OF

4th:

Bearded Collie

GCh. Dunhill Celebration

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Rick Blanchard

Best Junior:

Lauren Hull

 

Show Name:

Columbia KC 1

 

Location (City, State):

Concord, NC

 

Field Rep(s):

 Mary Dukes

 

Show Date:

03/29/2012

Total Entry:  698

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Joe Gregory

Boxer

GCH Winfall I Dream Of Style

Sporting Group:

Judge's Name:    Lowell Davis - 130

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH Reece Afterhours The Buck Stops Here JH

2nd:

English Springer Spaniel

Ch. Wynmoor Champagne Supernova

3rd:

Irish Setter

GCH Northwind's First Reign

4th:

Golden Retriever

GCH Summits Emery Its In The Bag

Hound Group:

Judge's Name:    Dr. John Reeve-Newson - 62

1st:

Whippet

GCH Sporting Fields Bahama Sands

2nd:

Saluki

Ch. Sandsotrm Blue Nile Bubbles Of Jatara

3rd:

Harrier

Ch. Tallyho The Time Of My Life

4th:

Beagle - 15"

GCH Torquay Be Nice To Me

Working Group:

Judge's Name:    Nancy Simmons - 102

1st:

Boxer

GCH Winfall I Dream Of Style

2nd:

Newfoundland

GCH Timberknoll's Embrace The Journey RN

3rd:

Giant Schnauzer

GCH Skansen's Holy Knight

4th:

Doberman Pinscher

Clariion's Lindero Canyon V. Thunder

Terrier Group:

Judge's Name:    Beth Sweigart - 51

1st:

Lakeland Terrier

Ch. Hi-Kel Terrydale Fortune In My Eyes

2nd:

Miniature Schnauzer

Ch. Repitition's Against All Odds

3rd:

Welsh Terrier

Ch. Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor

4th:

Soft-Coated Wheaten Terrier

Ch. Caraway Baryshnikov By Tyrone

Toy Group:

Judge's Name:    Peter Green - 175

1st:

Shih Tzu

Ch. Krissy's Savvy Jasper

2nd:

Pug

GCH Riversong's Doc Holiday

3rd:

Chihuahua - Long

GCH Silver Bluff Rolls Royce

4th:

Maltese

Ch. Richelieu's Here Comes Trouble

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Barbara Wood - 96

1st:

Schipperke

GCH Dante Fire When Ready

2nd:

Standard Poodle

Ch. Fantastico Da Maya

3rd:

Bulldog

GCH Tango's A Perfect Present For The Dulins

4th:

Chinese Shar-Pei

Ch. Wrinkle Dog Ranches Southern Saki

Herding Group:

Judge's Name:    Arlene Davis - 81

1st:

German Shepherd Dog

GCH Babheims Captain Crunch

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Dalarno Nite Song At Morningstar

3rd:

Border Collie

GCH Kensington's Artful Dodger

4th:

Old English Sheepdog

GCH Lambluv Gambolon Blue Thunder