Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/19/12 8:50 a.m.

Show Name:

Leavenworth KC

 

Location (City, State):

Kansas City, MO

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

 Date:3/15/2012

3/15/2012

Total Entry: 1072

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Polly Smith

Maltese

GCh Scyllas Small Craft Re Lit

Sporting Group:

Judge's Name:    Keke Kahn

1st:

German Wirehaired Pointer

GCh Mt Views Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Golden Retriever

GCh Scion Hott Pants RN

3rd:

Irish Setter

Ch Antares Bobby Jones

4th:

Welsh Springer Spaniel

Ch Statesman Kenducky Derby

Hound Group:

Judge's Name:    Dr Robert Smith

1st:

Harrier

GCh Downhome Hitech Innovator

2nd:

Saluki

GCh Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

3rd:

American Foxhound

GCh Kiarrys Back In The Saddle

4th:

Otterhound

Ch Riverspruce Yukon Jack

Working Group:

Judge's Name:    Sulie Green Paveza

1st:

Tibetan Mastiff

GCh Dreamcatcher Major Victory

2nd:

Doberman Pinscher

Ch Ds Remember When

3rd:

Bullmastiff

GCh Newcastles Picturesque Picasso

4th:

Giant Schnauzer

Ch Kenro Witching Hour

Terrier Group:

Judge's Name:    Dr Robert Smith

1st:

Fox Terrier - Smooth

Ch J Cobe Broxden Danea

2nd:

Staffordshire Bull Terrier

Ch Homebrewed Page Three Girl RN

3rd:

Norwich Terrier

GCh Skyscots Texas Holdem

4th:

Kerry Blue Terrier

Ch Krismas Ooh La La Oilbhe

Toy Group:

Judge's Name:    Troy Dargin

1st:

Maltese

GCh Scyllas Small Craft Re Lit

2nd:

Japanese Chin

GCh Pem We Syng Lucky Mi

3rd:

Papillon

Ch Coppellas Rising Attraction

4th:

Pomeranian

GCh Bar Net Rocky Road Of Samron

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Terri Lyddon

1st:

Chinese Shar-Pei

Ch Vajes Jethrene Bodine

2nd:

Standard Poodle

Ch Dawin Hot N Spicy

3rd:

Schipperke

Ch Dante Fire When Ready HOF

4th:

Shiba Inu

GCh Morningstar Dr McDreamy Chousei Sou

Herding Group:

Judge's Name:    Keke Kahn

1st:

Bouvier des Flandres

Ch Frontiers License To Carry

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

GCh Mariels Harvest Moon

3rd:

Beauceron

Gch Flame Noir Du Chateau

4th:

Collie - Smooth

GCh Bit O Heavens Sorceress

Junior Showmanship:

Judge's Name:James White  

Best Junior:

Cassie Rice

 

Show Name:

Mid- Kentucky Kennel ClubI

 

Location (City, State):

Louisville, Ky

 

Field Rep(s):

 Tom Glassford  & John  McCartney

 

Show Date:

3/15/2012

Total Entry: 2679

 

 

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mr Clinton Harris

Fox Terrier - Wire

CH Afterall Painting The Sky

Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Robert Vandiver

1st:

English Springer Spaniel

CH Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

Vizsla

CH Kezdet's Grand Mark Giedeon

3rd:

Pointer

GCH Peny Point In Dress Blues

4th:

German Wirehaired Pointer

GCH Reese After Hours The Buck Stops Here

Hound Group:

Judge's Name:    Mr Houston Clark

1st:

Whippet

CH Bo-Bett's Speed Demon

2nd:

Dachshund - Wirehaired

GCH Ray-Dachs Playing With Fire V Gleishorback

3rd:

Dachshund - Longhaired

GCH Hundelebens Queens Armada

4th:

Ibizan Hound

GCH Harehills Ace In The Hole

Working Group:

Judge's Name:    Mr James Taylor

1st:

Kuvasz

GCH Szumeria's Wildwood Silver Six Pence

2nd:

Siberian Husky

CH Topaz Silver Lining

3rd:

Akita

GCH Crown Royals Start'N A Revolution

4th:

Great Pyrenees

CH Beren's Hope Of Thorn Hill

Terrier Group:

Judge's Name:    THE Mr. Steven Hurt

1st:

Fox Terrier - Wire

CH Afterall Painting The Sky

2nd:

Kerry Blue Terrier

GCH Perrisblu Kennislain's Chelsey

3rd:

American Staffordshire Terrier

CH Lobotwon Puppy

4th:

Miniature Schnauzer

GCH Allaruth Just Kidding V Sole Baye

 

Judge's Name:    Mrs Jacqueline Stacy

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glade

2nd:

Italian Greyhound

Ch Bo-Bett's First Class

3rd:

Shih Tzu

Ch Wenrick's Holly Wood Memories

4th:

Pekingese

GCH Windemere's Dusting Of White At Pevyne

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs Michele Billing

1st:

Standard Poodle

CH Jasets Satisfaction

2nd:

Dalmatian

GCH Glen Oaks Fire Keeper's Gambler

3rd:

Chow Chow

GCH Jidi The Great One At Rebelrun

4th:

Tibetan Terrier

CH Barnstorm's Grissom T T C S I

Herding Group:

Judge's Name:    Ms Beverly Capstick

1st:

Australian Shepherd

GCH Mysharas Dancing Queen

2nd:

Old English Sheepdog

GCH Lambluv Gamblon Blue Thunder

3rd:

Bouvier des Flandres

GCH Rochbeuses Me And My Shadow Cornus

4th:

Briard

CH Deja Vu Mia Cool As A Cucumber

Junior Showmanship:

Judge's Name: Lisa  Schultz  Halcomb

Best Junior:

Kasey O’Brien

 

Show Name:

Lancaster K.C.(Thurs)

 

Location (City, State):

York,Pa

 

Field Rep(s):

 Jim Mitchell

 

Show Date:

3/15/2012

Total Entry:  1469

 

Breed

Name

Best in Show

 Judge    Nancy Liebes  Border Collie Ch Bon-Clydes Take One

Jr Show Judge  Joanne Paulk

Best Jr. Chaz McDonnel

Sporting Group:

Judge's Name:    Barbara Alderman

1st:

Cocker Spaniel - Black

Ch Casablanca's Thrilling Seduction

2nd:

Weimaraner

Ch Northwoods Send Money Honey

3rd:

Vizsla

Ch Artisan  Grouse Point Pink Panther,JH

4th:

Labrador Retriever

Ch Casbar's Hart To Hart

Hound Group:

Judge's Name:    Dana Cline

1st:

Whippet

Ch Sporting Fields Bahama Sands

2nd:

American Foxhound

Ch Kiarry's Pandora's Box

3rd:

Afghan Hound

Ch Exlysta Reflects The Sky

4th:

Dachshund - Longhaired

Ch Briardach's Rock Star

Working Group:

Judge's Name:    S Candace Way

1st:

Akita

Ch Wicca's Trade Secret

2nd:

Tibet Mastiff

Ch Shang-Hai's Shadow Of The Cascades

3rd:

Newfoundland

Ch Tempest's M.O.Quinsigamond.RN

4th:

Komondor

Ch Meadow View Officer N A Gentleman

Terrier Group:

Judge's Name:    Barbara Alderman

1st:

West Highland White Terrier

Ch Skyehigh's MKC Bonaparte

2nd:

Fox Terrier - Smooth

Ch High MTN Warfox Thunder Rolls

3rd:

Miniature Schnauzer

Ch Blythewood Billy The Kid

4th:

Norfolk Terrier

Ch Yarrow Venerie Vindictive

Toy Group:

Judge's Name:    Joanne Paulk

1st:

Shih Tzu

Ch Krissy's Savvy Jasper

2nd:

Toy Poodle

Ch Smash JP Sakura

3rd:

Chinese Crested

Ch Gingery's Sweet Tea

4th:

Papillon

Ch Involo The King Of Pop

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Dr Robt Indeglia

1st:

Dalmatian

Ch Spotlights Ruffian

2nd:

Standard Poodle

Ch Hillwood Alekai Walking On Air

3rd:

Miniature Poodle

Ch Surrey Sugar Baby

4th:

Xoloitzcuintli

Tecoman(Avalos)

Herding Group:

Judge's Name:    Joanne Paulk

1st:

Border Collie

Ch Bon-Clydes Take One

2nd:

Australian Shepherd

Ch Equinox Ad Astra

3rd:

Old English Sheepdog

Ch Whisperwood's Wild Horse

4th:

Bouvier des Flandres

Ch. I'M Special Heavens Above