Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 6/26/12 8:00 p.m.

Show Name:

Five Valley Kennel Club (3)

 

Location (City, State):

Missoula, MT.

 

Field Rep(s):

 Lee Herr

 

Show Date:

6/26/2012

Total Entry:  855

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    MR. RALPH J. (SONNY) AMBROSIO

Boxer

GCH. CH. R AND G'S MYSTICAL DANCER

Sporting Group:

Judge's Name:    MR. SIDNEY L. MARX

1st:

Clumber Spaniel

GCH. CH. CLUSSEXX COLLABORATION WITH TRADDIES

2nd:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

CH. STARWAY KEEPER OF THE STARS

3rd:

English Setter

GCH. CH. OAKLEY'S 'DAZZLED

4th:

Cocker Spaniel - Black

GR. CH. KAPLAR'S NIGHT RIDER

Hound Group:

Judge's Name:    MR. JOSEPH E. GREGORY

1st:

Whippet

GCH. CH. ENDEAVORS WHITE ROSES ON NYSA HILL

2nd:

Harrier

GCH. CH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

3rd:

Rhodesian Ridgeback

GCH. CH. KIMANI'S TIME HONORED

4th:

Redbone Coonhound

CH. ESKAI'S SIR KASPER

Working Group:

Judge's Name:    MRS. CHRISTINA HUBBELL

1st:

Boxer

GCH. CH. R AND G'S MYSTICAL DANCER

2nd:

Tibetan Mastiff

GCH. CH. DREAMCATCHERMAJOR VICTORY OF LOKI

3rd:

Mastiff

CH. LEXINGTON DIVINE'S PUT ME IN COACH

4th:

Bernese Mountain Dog

GCH. CH. B;HAVEN'S SHERPA'S MTN ENDEAVOR

Terrier Group:

Judge's Name:    MR. JAMES J. HAM

1st:

Manchester Terrier (Standard)

GCH. CH. OASIS RAZZMATAZZ

2nd:

Bedlington Terrier

GCH. PINERIVER'S SHOW ME THE MONEY

3rd:

Miniature Bull Terrier

GCH. CH. DYTONA VIP

4th:

Miniature Schnauzer

GFCH. CH. KRUSE'S HIGH INTEREST

Toy Group:

Judge's Name:    MS. DENNY C. MOUNCE

1st:

Chinese Crested

CH. DEJAVU I WANT A TALK ABOUT ME

2nd:

Pug

GCH. CH. WINSOME-NIRVANA-BLAQUE TRIPLE PLAY

3rd:

Brussels Griffon

GCH. CH. GRUFFEL’S ROYAL “G” VERSACE

4th:

Pekingese

GCH. CH. WINDEMERE’S DUSTING OF WHITE AT PEVYNE

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MR. STEPHEN J. HUBBELL

1st:

French Bulldog

GCH. CH. IMPERIALE BELLA RIDGE SHADY HARBOR PATRICK DEMPSEY

2nd:

Dalmatian

GCH. CH. KASTLE’S GO SPEED RACER

3rd:

American Eskimo Dog

CH. SILVEROAKS FIRST & FOREMOST

4th:

Lhasa Apso

CH. SUNDANCER HYLAN SHOTRU SECRET DAWN

Herding Group:

Judge's Name:    MR. JOE TACKER

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCH. CH. SHADOWALK WIZARD ESQUIRE

2nd:

Belgian Sheepdog

GCH. CH. IMAGES UNCOMMON VALOR N’TEMPEST CD

3rd:

Collie - Smooth

GCH. CH. TRAVLER’S PIERCE ARROW

4th:

Old English Sheepdog

CH. ZOTTEL’S SHAGGY STAR

Junior Showmanship:

Judge's Name:   MR. RALPH J. (SONNY) AMBROSIO

Best Junior:

   MISS KATIE BECHLER