Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 6/5/12 8:00 a.m.

Show Name:

Missouri Valley KC

 

Location (City, State):

Gray Summit, MO

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

6/4/2012

Total Entry: 859

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Linda More

German Shepherd Dog

GCh Babheims Captain Crunch

Sporting Group:

Judge's Name:    Sue Goldberg

1st:

English Setter

Ch Stargazrn Wingfields Time Will Tell

2nd:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

GCh Pikkinkas Lightning Bug

3rd:

Irish Setter

Rosette Making My Way

4th:

Vizsla

GCh Renaissance Pink Chacha

Hound Group:

Judge's Name:    Alan Ewles

1st:

Saluki

GCh Jamora Mystic Topaz JC

2nd:

Dachshund - Longhaired

Ch Vongays Rubears Black Velvet Wrap SL

3rd:

Whippet

Ch Starlines Oxford Victim Of Love

4th:

Beagle - 15"

Ch KRun Lanbur The Truth All

Working Group:

Judge's Name:    Bob Slay

1st:

Doberman Pinscher

GCH Protocols Veni Vidi Vici

2nd:

Giant Schnauzer

GCh Skansens Holy Night

3rd:

Rottweiler

GCh Chancellor Flirts High Flyin Gladiator

4th:

Great Dane

GCh Lobato Code Red

Terrier Group:

Judge's Name:    Betsy Dale

1st:

Australian Terrier

GCh Merrygangs Wild N Crazy Guy OA OHA ME

2nd:

American Staffordshire Terrier

GCh Alpines Highwayman

3rd:

Norwich Terrier

GCh Skyscots Texas Holdem

4th:

Border Terrier

GCh MeadowlakesSimply Sinful

Toy Group:

Judge's Name:    Ruth Zimmerman

1st:

English Toy Spaniel - KC&R

GCh LTO Prosperity

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh Wesyng Rotal Etiquette

3rd:

Chinese Crested

GCh Silver Bluff Nothing Left To Chantz

4th:

Pug

Ch House Poory JP Yumyum Zerohour

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Betsy Dale

1st:

Standard Poodle

Ch Dawin Hearts On Fire

2nd:

Keeshond

GCh KJs Its Nothing Purrsonal

3rd:

Chinese Shar-Pei

Nustar Dolly Pardon Me Boys Im Here V Jgar

4th:

French Bulldog

GCh Coco Viatte Robobull Hot Flash

Herding Group:

Judge's Name:    Peggy Beissel Mcilwaine

1st:

German Shepherd Dog

GCh Babheims Captain Crunch

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCh Eden Crowns Designer Label

3rd:

Shetland Sheepdog

Gch Grandgables The Frat Boy

4th:

Border Collie

Ch Majestics Seabrooks Hot Ticket PT

Junior Showmanship:

Judge's Name: Peggy Beisel McIlwaine 

Best Junior:

Tanner Congleton