Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/20/12 4:25 p.m.

Show Name:

National Capital KC

 

Location (City, State):

West Friendship, MD

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

7/8/2012

Total Entry:  1424

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Janice Pardue

Akita

GCH CR-Wicca's Trade Secret

Sporting Group:

Judge's Name:    Nancy Simmons - 298

1st:

Weimaraner

GCH Northwoods Send Money Honey

2nd:

Golden Retriever

GCH De La Vega Heir Apparent

3rd:

Spinone Italiano

GCH Sweetbriar's Excalibur Niccolo Massimiliano

4th:

Cocker Spaniel - Black

GCH Sovran's Aranjuez

Hound Group:

Judge's Name:    Tim Catterson - 159

1st:

Rhodesian Ridgeback

Ch. Whirlaways Ida Belle's A Ringing

2nd:

Whippet

GCH Karasar's Remembrance

3rd:

Borzoi

GCH Raynbo's Run For The Roses

4th:

Beagle - 15"

GCH Torquay Be Nice To Me

Working Group:

Judge's Name:    Susan Godek - 336

1st:

Akita

GCH CR-Wicca's Trade Secret

2nd:

Doberman Pinscher

GCH Tiburon Ariel Bella Dona

3rd:

Giant Schnauzer

GCH Ramahill Absolutes I Am Legend Of RW

4th:

Leonberger

GCH A. Feiner Eros

Terrier Group:

Judge's Name:    Clay Coady - 85

1st:

West Highland White Terrier

GCH Skyehigh's MKC Bonaparte

2nd:

Soft-Coated Wheaten Terrier

Ch. Waterford Carnival

3rd:

Russell Terriers

Mon Amour JP Afterglow

4th:

Cairn Terrier

GCH Rocco's Collar King Carl XVI Gustaf

Toy Group:

Judge's Name:    Tim Catterson - 208

1st:

Toy Poodle

Ch. Smash JP Sakura

2nd:

Shih Tzu

Ch. Krissy's Savvy Jasper

3rd:

Pomeranian

GCH Destinee's Sky Walker

4th:

Chihuahua - Long

GCH Roseland Eli

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Toby Frisch - 148

1st:

Tibetan Spaniel

GCH Kan Sing's Tenzin  -  RBIS

2nd:

Dalmatian

GCH Spotlights Ruffian

3rd:

Miniature Poodle

Ch. Surrey Sugar Baby

4th:

French Bulldog

Ch. Foxmoor Petite Cherie Coup De Grace

Herding Group:

Judge's Name:    Debra Gschwender - 190

1st:

Beauceron

Ch. Beowolf Rime Des Monts Du Lac

2nd:

Australian Shepherd

GCH Vinelake's Machu Picchu

3rd:

Briard

Ch. Stormfield Seiso At Charson

4th:

Belgian Malinois

GCH Broadcreek's Marcus Junis Brutus

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Chad Howard – 30 entries

Best Junior:

Emily Goldstein – Master Class – 15” Beagle

 

Show Name:

Jefferson City ,MO KC

 

Location (City, State):

Sedalia, MO

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

7/8/2012

Total Entry: 1045

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Jim Frederiksen

Standard Poodle

Ch Dawin Hearts On Fire

Sporting Group:

Judge's Name:    David Swartwood

1st:

English Setter

GCh Stargazrn Wingfield Time Will Tell

2nd:

Cocker Spaniel - ASCOB

GCh Gazon Solar Eclipse

3rd:

Irish Setter

Wicklow Your Token Party Girl

4th:

German Shorthaired Pointer

Ch Ehrenvogel Say Cheese

Hound Group:

Judge's Name:    Pam Bruce

1st:

Whippet

Ch Starline S Oxford Victim Of Love - RBIS

2nd:

Saluki

GCh Auroras Song & Dance Man

3rd:

Afghan Hound

GCh Watling Street Sunset Showdown

4th:

Dachshund - Longhaired

Osessios Calvin Klein

Working Group:

Judge's Name:    Jim Noe

1st:

Doberman Pinscher

Ch Miravia Ur Time Is Gonna Come

2nd:

Bernese Mountain Dog

Ch Prairiefire Strkhnd Celebrity CD

3rd:

Siberian Husky

Mirages Cest Mol

4th:

Rottweiler

GCh Ecko Ridges Big Easy Fast & Furious

Terrier Group:

Judge's Name:    Tom Nesbitt

1st:

Staffordshire Bull Terrier

GCh Cumhil Hellraiser

2nd:

Fox Terrier - Smooth

GCh High Mountain Everso In Command

3rd:

Soft-Coated Wheaten Terrier

Ch Mirikal Double Top Breakout

4th:

Kerry Blue Terrier

GCh Tontines Chance Redemption

Toy Group:

Judge's Name:    Pam Bruce

1st:

Shih Tzu

Ch Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

2nd:

Affenpinscher

Ch Xelas Party Hat

3rd:

English Toy Spaniel - KC&R

GCh LTO Prosperity

4th:

Japanese Chin

Out Of Shadowlands Came A Tadpole

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Tom Nesbitt

1st:

Standard Poodle

Ch Dawin Hearts On Fire

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCh Chaoyang Best Of My Love At Asia

3rd:

Boston Terrier

GCh Lonestar Great Balls O Fire

4th:

Keeshond

GCh Bonnyvale Meant To Be

Herding Group:

Judge's Name:    Jean Fournier

1st:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables Jolie Victor Ludorum- RBIS

2nd:

Australian Shepherd

Ch McMatts Autumn Breeze

3rd:

Finnish Lapphund

Sugarok Eminent Domain

4th:

Cardigan Welsh Corgi

Kingsbury Obsidian Pie In The Sky

Junior Showmanship:

Judge's Name: Bill Cunningham 

Best Junior:

Matelyn Cobban

 

Show Name:

Holyoke K.C.

 

Location (City, State):

W.Springfield, Mass.

 

Field Rep(s):

 Patricia Proctor

 

Show Date:

7/8/2012

Total Entry:  1829

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mrs. Donna J. Buxton

Standard Schnauzer

GCh. Charisma Maxim Von Diable

Sporting Group:

Judge's Name:    Dr. Ronald I. Spritzer     366

1st:

Golden Retriever

GCh. White Birch Darby Hill Light My Fire

2nd:

German Wirehaired Pointer

GCh. Reece Afterhours The Buck Stops Here JH

3rd:

Irish Water Spaniel

GCh. Whistlestop's Riley On Fire

4th:

Labrador Retriever

GCh. Casbar's Hart To Hart

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs. Paula Hartinger   159

1st:

Petit Bassett Griffon Vendeen

GCh. Celestial CJ’s All’s Well That Ends Well - RBIS

2nd:

American Foxhound

GCh. Keely Mt American Idol

3rd:

Scottish Deerhound

GCh. Brakenshire Scotch N Ice

4th:

Norwegian Elkhound

Vin-Melca's The Vigilante

Working Group:

Judge's Name:    Mrs. Loraine Boutwell   439

1st:

Standard Schnauzer

GCh. Charisma Maxim Von Diable

2nd:

Doberman Pinscher

GCh. D's Remember When

3rd:

Akita

Ch. Sondaisa Tough Act To Follow Stardust

4th:

Saint Bernard

GCh. Jamelle's Aristcrat V Elba

Terrier Group:

Judge's Name:    Ms. Peggy L. Lloyd    173

1st:

Scottish Terrier

GCh. Lomondview Clementina

2nd:

Norwich Terrier

GCh. Skyscot's Texas Hold 'Em

3rd:

Fox Terrier - Wire

GCh. Gordon's Bite Of The Apple

4th:

Lakeland Terrier

GCh. Larkspur Acadia Save Me A Spot

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs. Gloria Geringer     209

1st:

Affenpinscher

GCh. Banana Joe V Tani Kazari

2nd:

Miniature Pinscher

Ch. Kimro's Dora The Explorer

3rd:

Pomeranian

Ch. Foxworth Fast Forward

4th:

Havanese

GCh. Fuzzy Farm Qbin Who's On First

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Ms. Denny C. Mounce    222

1st:

Schipperke

Ch. De Lamer Black Ice

2nd:

French Bulldog

GCh. Bella Ridge Imperiale Shady Harbor Mafia Campcovo

3rd:

Bulldog

Ch. Wiltors Breaking Ground At Blackhill

4th:

Xoloitzcuintli

GCh. Bayshore Gerogio Armani

Herding Group:

Judge's Name:    Mr. Roger R. Hartinger   177

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCh. Dalarno Nite Song At Mornignstar

2nd:

German Shepherd Dog

Ch. Karizma's Ike Of Edale

3rd:

Old English Sheepdog

GCh. Windfall Slam Dunk

4th:

Puli

GCh. Fuzzy Farm Twist And Shout

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Ms. Deborah A. Tully

Best Junior:

Morgan Campbell

 

Show Name:

Ventura County Dog Fanciers Association  (Summerfest Day 3)

 

Location (City, State):

Ventura, CA

 

 

 John P Wade

 

Show Date:

July 8, 2012

Total Entry:  2390

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mr. Carl J. Anderson

Fox Terrier - Wire  #10

CH Afterall Painting The Sky

Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Dana P. Cline    312

1st:

English Springer Spaniel  #19

CH Wynmoor Champagne Supernova   (*Res. BIS*)

2nd:

Golden Retriever  #65

GCH St. Andrew Romp 'N Stomp CD

3rd:

Irish Water Spaniel  #6

GCH Whistle Stop's Wind On The Water

4th:

Field Spaniel  #5

CH Promenade's Pay It Forward

Hound Group:

Judge's Name:    Dr. Alven W. Krause   308

1st:

Bloodhound  #16

GCH Quiet Creek's Kiss And Tell

2nd:

Afghan Hound  #29

GCH Mahali Arriva Sandpiper

3rd:

Norwegian Elkhound  #19

GCH Vin-Melca's The Norseman

4th:

Black & Tan Coonhound  #7

GCH Jazzman Comebacker

Working Group:

Judge's Name:    Mrs. Patricia (Pat) Hastings   543

1st:

Siberian Husky  #30

 GCH Topaz Silver Lining

2nd:

Portuguese Water Dog  #21

 GCH Roseknoll Sunny Benjamin

3rd:

Doberman Pinscher  #64

GCH Fantasy Island's Inspiration

4th:

Boxer  #75

 GCH R And G's Mystical Dancer

Terrier Group:

Judge's Name:    Mrs. Karen C. Wilson   134

1st:

Fox Terrier - Wire  #10

CH Afterall Painting The Sky

2nd:

Scottish Terrier  #19

GCH Friendship Hill Stars And Stripes

3rd:

Irish Terrier  #7

Gch Rockledge McCallen Of Meath

4th:

Lakeland Terrier  #5

 GCH Iron Van Foliny Home

Toy Group:

Judge's Name:    Dr. Gareth Morgan-Jones   355

1st:

Pekingese  #21

GCh Windmere's Dusting Of White At Pevyne

2nd:

Papillon  #79

GCh Involo The King Of Pop

3rd:

Maltese  #5

CH Scylla's Small Kraft Re-Lit

4th:

Pomeranian  #29

GCH CR Chase What Matters 

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Joe Thacker   279

1st:

Chow Chow  #25

CH Padow's Twilight Embrey In A New Moon At Asans

2nd:

Lhasa Apso  #10

CH Kai-La-Sha Rumtek Rosette

3rd:

Finnish Spitz  #7

GCH Mickywins Mainio Skandia

4th:

Bichon Frise  #15

 CH Paray's Power & Privilege

Herding Group:

Judge's Name:    Mr. Robert J. Shreve   328

1st:

Pembroke Welsh Corgi  #34

 GCH Coventry Allure At Wyndstar

2nd:

Bouvier des Flandres  #17

GchbHatch Tillie De La Salsa

3rd:

Border Collie  #36

CH Sporting Field's Heiress

4th:

Australian Cattle Dog  #9

 GCH Carben Copy's If The Shoe Fits

Junior Showmanship:

Judge's Name:  Mrs. Roberta C. Davies   41

Best Junior:

 #54  - Emily Montoya -    The Master Class

 

Show Name:

Texas KC

 

Location (City, State):

Dallas, Texas

 

Field Rep(s):

 Sue Vroom

 

Show Date:

7/8/2012

Total Entry:  2071

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mr. James G. Reynolds

Doberman Pinscher

GCH. Protocol's Veni Vidi Vici

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Paula Nykiel #330

1st:

Golden Retriever

CH. Shadowland's Paws For Applause At Tristar WC RA

2nd:

Vizsla

GCH. Renaissance Pink Chacha

3rd:

Cocker Spaniel - Black

GCH. Casablanca's Thrilling Seduction

4th:

Curly-Coated Retriever

GCH. Clarion's Blackberry Bramble

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs. Lesley E. Hiltz #249

1st:

Petit Bassett Griffon Vendeen

GCH. Soletrader Maggie May At M & M

2nd:

Saluki

GCH. Sandstorm Blue Nile Bubbles At Jatara

3rd:

Harrier

GCH. Downhome Hitech Innovator

4th:

Basenji

GCH. Signet Meisterhaus Gossip Girl

Working Group:

Judge's Name:    Mr. Jay Richardson #302

1st:

Doberman Pinscher

GCH. Protocol's Veni Vidi Vici

2nd:

Giant Schnauzer

GCH. Kenro's Witching Hour

3rd:

Rottweiler

GCH. Chancellor High Flyin' Gladiator

4th:

Great Dane

GCH. Longo Miller N Lore Diamond Lil

Terrier Group:

Judge's Name:    Miss Dorothy M. MacDonald #220

1st:

Fox Terrier - Smooth

GCH. J-Cobe Broxden Danea

2nd:

Lakeland Terrier

CH. Hi-Kel Terrydale Fortune Forward

3rd:

Scottish Terrier

GCH. McVan's Be Bop Baby

4th:

Bedlington Terrier

GCH. First Class Syrah D' Hermitage

Toy Group:

Judge's Name:    Mrs. Sharon A. Krogh #351

1st:

Miniature Pinscher

GCH. Marlex Classic Red Glare-RBiS

2nd:

Italian Greyhound

Razzo Bellagio Sally Sweetart

3rd:

Manchester Terrier (Toy)

Ebet's V Oakwoods Insider Trading

4th:

Pug

GCH. Winsome-Nirvana-Blaque Triple Play

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Joan P. Scott #281

1st:

Schipperke

CH. Dante Fire When Ready H.O.F.

2nd:

Keeshond

GCH. Baronwood Infinity And Beyond

3rd:

Miniature Poodle

GCH. Sandstorm X's In Texas

4th:

French Bulldog

GCH. Coco Vialatte Robobull Hot Flash

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs. Stephanie S. Hedgepath #

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCH. Aubrey's Tails Of Mystery

2nd:

Border Collie

CH. Borderfame Signature

3rd:

Belgian Tervuren

GCH. Tacara's Racelon Rembrandt NA NAJ OF HIT

4th:

Australian Shepherd

Vcr's Two To Tango

Junior Showmanship:

Judge's Name:
Mrs. Brenda Newcomb

Best Junior:

Karlee Howard-Master Class-Doberman Pinscher

 

Show Name:

Greater DeKalb KC II

 

Location (City, State):

DeKalb IL

 

Field Rep(s):

John McCartney

 

Show Date:

7/8/2012

Total Entry:  784 Dogs

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mrs.Ann Savory Bolus

Golden Retriever

GCh.Summits Emery It's In The Bag

Sporting Group:

Judge's Name:    Dr.Gerard C Penta

1st:

Golden Retriever

GCh.Summits Emery It's In The Bag

2nd:

English Setter

GCh.Aerden's Pretty In Pink

3rd:

English Cocker Spaniel

GCh.Jaybriar's Clouseau

4th:

Welsh Springer Spaniel

Clussexx Sticky Wicket

Hound Group:

Judge's Name:    Mrs.Ann Savory Bolus

1st:

Basset Hound

GCh "Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe" RBIS

2nd:

Bloodhound

GCh.Quiet Creek's Windfall

3rd:

Beagle - 13"

GCh.Barrister's Diamonds Are A Girl's Best Friend

4th:

Dachshund - Longhaired

GCh.Hundeleben Queen's Armada SL

Working Group:

Judge's Name:    Mr.David Bolus

1st:

Boxer

GCh.Adellin's Nantess Look At Mimi

2nd:

Akita

GCh.Buckridge No Doubt About It

3rd:

Great Pyrenees

GCh.Rivergrove's Star Sapphire

4th:

Standard Schnauzer

GCh.Crivitz Jacobleinenkugel Brewingvongusto

Terrier Group:

Judge's Name:    Dr.Gerard C Penta

1st:

American Staffordshire Terrier

GCh.SNT's Secret Weapon

2nd:

Norfolk Terrier

Ch.Max-Well's Diamond Thief

3rd:

Scottish Terrier

GCh.Woburn Camelot Unbridled Spirit

4th:

Norwich Terrier

GCh.Itsy Bitsy Tanglewood Ranger

Toy Group:

Judge's Name:    Mr.Steve Hayden

1st:

Pomeranian

GCh.Char's Secret Obsession

2nd:

Pug

Ch.Hill Country's Tag I'm It

3rd:

Shih Tzu

Ch.Symarun's Love T'Look

4th:

Chihuahua - Long

Ch Ouachitah For The Glory

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr.Steve Hayden

1st:

Lhasa Apso

Ch.Monarch Rufkins Tango In Paris

2nd:

Tibetan Terrier

Ch.Barnstorm's Grissom T.T.C.S.I.

3rd:

Xoloitzcuintli

Ch.Bayshore's Mole

4th:

Boston Terrier

GCh.Gunther's Gussied Up Edna

Herding Group:

Judge's Name:    Ms.Marjorie A Tuff

1st:

Border Collie

GCh.Bon-Clyde's Pistol Pete Of Nahrof

2nd:

Old English Sheepdog

GCh.Lambluv's Gambolon Blue Thunder

3rd:

Collie - Rough

Lynmar's Dark Phantasy

4th:

Polish Lowland Sheepdog

Ch.Ponwood's Smoky

Junior Showmanship:

Judge's Name:  Ms.Marjorie A tuff 

Best Junior:

           Devon Kipp