Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/5/12 8:20 a.m.

Show Name:

Naugatuck Valley K.C.  (1)

 

Location (City, State):

W. Springfield, Mass.

 

Field Rep(s):

 Patricia Proctor

 

Show Date:

7/4/2012

Total Entry:  1589

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mrs. Wendy G. Willhauck

Affenpinscher

GCh. Banana Joe V Tani Kazari

Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs. Gale Young      287

1st:

English Springer Spaniel

Gch. Cerise Red Hot 'N Blue

2nd:

Pointer

GCh. Marjetta In The Limelight JH

3rd:

Irish Water Spaniel

GCh. Whistlestop's Riley On Fire

4th:

Cocker Spaniel - Black

GCh. Brookwood Diamond In The Ruff

Hound Group:

Judge's Name:    Ms. Sharon Sakson    121

1st:

Basenji

GCh. Akuaba N Eldorado Speed Of Light

2nd:

Pharaoh Hound

DC Hallam's Ethan Ramel MC

3rd:

Norwegian Elkhound

GCh. Somerri Dunharrow's Devil Ray

4th:

Beagle - 13"

GCh. Lanbur Angel Wears Prada

Working Group:

Judge's Name:    Mr. William F. Hossler    415

1st:

Doberman Pinscher

GCh. D's Remember When

2nd:

Siberian Husky

GCh. Tovik's Pretty Fly For A White Guy

3rd:

Great Pyrenees

Ch. Impyrial's Home Run Matsui

4th:

Portuguese Water Dog

Ch. Claircreek Impression De Matisse

Terrier Group:

Judge's Name:    Mr. Robert D. Black     155

1st:

Kerry Blue Terrier

Class Act By Hallsblu

2nd:

Cairn Terrier

GCh. Dogwood Treasure Hunter

3rd:

West Highland White Terrier

GCh. Blythefell Fergus

4th:

Lakeland Terrier

GCh. Larkspur Acadia Save Me A Spot

Toy Group:

Judge's Name:    Mr. Rodney E. Herner   174

1st:

Affenpinscher

GCh. Banana Joe V Tani Kazari

2nd:

Pug

GCh. San Remo's Tug Of War

3rd:

Havanese

GCh. Fuzzy Farm Qbin Who's On First

4th:

Maltese

GCh. Richelieu's Here Comes Trouble Again

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Ms. Grace M. Fritz    176

1st:

Bulldog

GCh. Tango’s A Perfect Present For The Dulins - RBIS

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCh. Firetown's Out Of The Blue

3rd:

Xoloitzcuintli

GCh. Bayshore Georgio Armani

4th:

Bichon Frise

Ch. Allure's Precious Jem

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs. Terry M. DePietro      139

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCh. Dalarno Nite Song At Morningstar

2nd:

Old English Sheepdog

GCh. Windfall Slam Dunk

3rd:

Puli

GCh. Fuzzy Farm Who's On First

4th:

Australian Shepherd

GCh. Collinswood One In A Million NA NAJ

Junior Showmanship:

Judge's Name:  Ms. Sharon Sakson 

Best Junior:

Ryan Blanker