Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/20/12 3:45 p.m.

Show Name:

Livonia Kennel Club

 

Location (City, State):

Novi, Michigan

 

Field Rep(s):

 Tom Glassford

 

Show Date:

1/19/2012

Total Entry:  1334

 

 

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mrs. Barbara Dempsey Alderman

Affenpinscher

GCH Banana JoeV. Tani Kazari

Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Kenneth A. Buxton

1st:

Cocker Spaniel - Black

GCH Casablanca's Thrilling Seduction

2nd:

Golden Retriever

CH Summits Emery Its In The Bag

3rd:

Wirehaired Pointing Griffon

GCH Harmony's Eureka

4th:

Gordon Setter

CH Sastya's Twelfth Night By NCM

Hound Group:

Judge's Name:    Mr. William Cunningham

1st:

Afghan Hound

CH Mijkelh Sikanni Of Procyon

2nd:

Dachshund - Longhaired

GCH Hundeleben Queen's Armada SL

3rd:

Rhodesian Ridgeback

CH Zareba's Baddest Bess

4th:

Black & Tan Coonhound

CH Foxfire-Southchase Firebrand

Working Group:

Judge's Name:    Mr. Arley D. Hussin

1st:

Great Pyrenees

GCH Beren's Hope OfThorn Hill

2nd:

Newfoundland

GCH Jolly Roger's B'Cauz Of You

3rd:

Alaskan Malamute

GCH Tugar's America's Most Wanted

4th:

Samoyed

GCH Tobli's Storm Warning At Sunrise

Terrier Group:

Judge's Name:    Ms. Charlotee Clem McGowan

1st:

Scottish Terrier

GCH Lomondview Clementina

2nd:

Staffordshire Bull Terrier

GCH Homebrewed Page Three Girl RN

3rd:

Bedlington Terrier

GCH Kaylynn's Party Crasher

4th:

Fox Terrier - Smooth

CH Halcar Seamus Finnegan

Toy Group:

Judge's Name:    Mr. Norman L. Patton

1st:

Affenpinscher

GCH Banana JoeV. Tani Kazari

2nd:

Maltese

CH Chrisman's Shiny Toy Gun

3rd:

Shih Tzu

CH Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

4th:

Toy Poodle

CH Debrock's Avra On 48th

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Norman L. Patton

1st:

Bichon Frise

GCH Vogelfight's "Honor" To Pillowtalk

2nd:

Standard Poodle

CH Dawin Avion Wouldn't You Know

3rd:

Bulldog

GCH Considine Exact Classic Cooper

4th:

Lowchen

Ch Touche's Vindication

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs. Judith Goodin

1st:

Bearded Collie

GCH XTC's What Can Brown Do For You?

2nd:

Briard

CH Deja Vu Pomme Despair Came Knocking

3rd:

Old English Sheepdog

GCH Aryakas Hermes

4th:

Puli

GCH Moonshadow Rongyos Kis Medve

Junior Showmanship:

Judge's Name:    Mrs. Diana Skibinski

Best Junior:

Stephanie Hedges

 

Show Name:

Tualatin KC

 

Location (City, State):

Portland Or.

 

Field Rep(s):

 John McCartney / John Wade

 

Show Date:

1/19/12

Total Entry:  2675 Dogs

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Mr.Carl Gene Liepmann

Doberman Pinscher

Ch.Protocol's Veni Vidi Vici

Sporting Group:

Judge's Name:    Mr.Dana P Cline

1st:

German Shorthaired Pointer

GCh.Robin Crest Great Expectations

2nd:

English Setter

GCh.Oakley's B'Dazzled

3rd:

Weimaraner

GCh.Silhouettes Lifeinthefastlane

4th:

Labrador Retriever

Blackthorn Hailstorm

Hound Group:

Judge's Name:    Mr.Kent H Delaney

1st:

Afghan Hound

Ch.Thaon's Mowgli

2nd:

Bloodhound

GCh.Quiet Creek's Kiss And Tell

3rd:

Whippet

GCh.Sporting Field's Bahama Sands

4th:

Rhodesian Ridgeback

Ch.Coso's Adonis Of Argos

Working Group:

Judge's Name:    Mrs.Paula Nykiel

1st:

Doberman Pinscher

Ch.Protocol's Veni Vidi Vici

2nd:

Boxer

GCh.Raintree's The Recruit

3rd:

Alaskan Malamute

GCh.Catanya's Latin Lover

4th:

Portuguese Water Dog

Ch.Rose Knoll's Emerald Sea

Terrier Group:

Judge's Name:    Mrs.Judy Webb

1st:

Fox Terrier - Wire

GCh.Steele Your Heart

2nd:

Border Terrier

GCh.Meadowlake Simply Sinful

3rd:

Kerry Blue Terrier

GCh.Perrisblu Kennislain's Chelsey

4th:

Fox Terrier - Smooth

GCh.Slyfox Sneaks A Peek

Toy Group:

Judge's Name:    Mr.Kenneth M McDermott

1st:

Cavalier King Charles Spaniel

Ch.Full Of Malarkey Miles Of Aisles

2nd:

Silky Terrier

Ch.Tawny Mist Myan Mystic

3rd:

Pug

GCh.Riversong's Doc Holiday

4th:

Italian Greyhound

Ch.Everafter's Best Bet Yet

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mrs.Dawn Hansen

1st:

Standard Poodle

GCh.Brighton Lakeridge Encore

2nd:

Dalmatian

GCh.Kastle's Go Speed Racer

3rd:

Bichon Frise

Ch.Paray's Power & Privilege

4th:

American Eskimo Dog

Ch.Silveroaks First And Foremost

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs.Betty Jo Patrick

1st:

Bearded Collie

GCh.Wigglesworth Thriller

2nd:

Bouvier des Flandres

GCh.Hatch Tillie De La Salsa

3rd:

Shetland Sheepdog

Ch.Paray's Wicked

4th:

Belgian Tervuren

GCh.Monarch Savanna Dance CD RE HSAS NA NAJ

Junior Showmanship:

Judge's Name: Mr.Luke Baggenstos  

Best Junior:

        Caleb Campbell

 

Show Name:

Annapolis K.C.(Wed)

 

Location (City, State):

West Friendship,Md

 

Field Rep(s):

 Jim Mitchell

 

Show Date:

1/19/12

Total Entry:  760

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Catherine DiGiacomo

Collie - Rough

Ch Devinwood A Perfect Stranger

Sporting Group:

Judge's Name:    Lida Robey

1st:

German Shorthaired Pointer

Ch Robin Crest Edelmarke Investigator

2nd:

German Wirehaired Pointer

Ch Drakkar'N RLB's Eyefull

3rd:

Vizsla

Ch Artisan Grouse Point Pink Panther

4th:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Ch Piikkinokka's Lightning Bug

Hound Group:

Judge's Name:    Beverly Capstick

1st:

American Foxhound

Ch Kiarry's Pandora's Box

2nd:

Beagle - 15"

Ch Langrigg Star Of The Stage

3rd:

Borzoi

Ch Raynbo's Run For The Roses

4th:

Basset Hound

Ch Ol' South's Craigwood's Ludacris

Working Group:

Judge's Name:    Beverly Capstick

1st:

Rottweiler

Ch Ecko Ridge's Cookin' With Gas

2nd:

Bullmastiff

Ch Windover's Hey There Handsome

3rd:

Saint Bernard

Ch Jamelle's Aristocrat V Elba

4th:

Boxer

Ch Hi-Tech Hi-Drama Of Sherry Shoot JP

Terrier Group:

Judge's Name:    Col Joe Purkhiser

1st:

Lakeland Terrier

Ch Larkspur Acadia Save Me A Spot

2nd:

Manchester Terrier (Standard)

Ch Burmack's Whole Lotta Heart

3rd:

Cairn Terrier

Ch Maverston Double Dutch

4th:

Welsh Terrier

Ch Hapitails Lady Guinevere At Teritails

Toy Group:

Judge's Name:    Murrel Purkhiser

1st:

Miniature Pinscher

Ch Kimro's Dora The Explorer

2nd:

Toy Poodle

Ch Smash JP Sakura

3rd:

Pug

Ch Kenshei And That's The Way It Is

4th:

Silky Terrier

Ch Cofino-Kelin Nina Ricci

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Murrel Purkhiser

1st:

Miniature Poodle

Ch Surrey Sugar Baby

2nd:

Xoloitzcuintli

Ch Bayshore Georgio Armani

3rd:

Keeshond

Ch Woodhill's Stealing The Trust

4th:

Tibetan Spaniel

Ch Kan Sing's Ten Zin

Herding Group:

Judge's Name:    Col Joe Purkhiser

1st:

Collie - Rough

Ch Devinwood A Perfect Stranger

2nd:

Bearded Collie

Ch Briarpatch Just One Look HT

3rd:

Finnish Lapphund

Ch Lumiturpa Arvi

4th:

German Shepherd Dog

Ch Karizma'a Ike Of Edale

 

Show Name:

INVERNESS KC

 

Location (City, State):

BROOKSVILLE,FL

 

Field Rep(s):

SYDNEY LEBLANC GOOD

 

Show Date:

1/19/12

Total Entry: 1521

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    VICTORIA JORDAN

Standard Poodle

7 GCH DACUN KAYLEN'S HE'S A HEARTBREAKER

Sporting Group:

Judge's Name:    KARIN ASHE

1st:

Weimaraner

10 GCH NORTHWOODS SEND MONEY HONEY

2nd:

English Springer Spaniel

9 CH WYNMOOR CHAMPAGNE SUPERNOVA

3rd:

Cocker Spaniel - Black

9 GCH SHERLANE PICK UP N' GO

4th:

German Wirehaired Pointer

9 GCH REECE AFTERHOURS THE BUCK STOPS HERE JH

Hound Group:

Judge's Name:    DAVID PEAT

1st:

Afghan Hound

7 GCH MAHALL ARRIVA MEADOWLARK

2nd:

Pharaoh Hound

7 CH MIA-BAKHU CONSPIRACY THEORY V HALLAM CA

3rd:

Basset Hound

17 GCH CRAIGWOOD OL'SOUTH'S U CAN'T TOUCH THIS

4th:

Beagle - 13"

10 GCH SKYLINE'S DREAM BIG

Working Group:

Judge's Name:    LINDA KRUKAR

1st:

Doberman Pinscher

16 GCH HOLLY WOODS SEX AND THE CITY

2nd:

Giant Schnauzer

8 CH KENRO'S WITCHING HOUR

3rd:

Rottweiler

9 CH HAEMLOCK'S JACK OF HEARTS RA

4th:

Standard Schnauzer

7 GCH BARDWOODS BLACK PRINCE

Terrier Group:

Judge's Name:    THOMAS PARROTTI

1st:

Miniature Schnauzer

19 GCH ALLARUTH JUST KIDDING V SOLE BAYE

2nd:

Cairn Terrier

7 GCH DOGWOOD TREASURE HUNTER

3rd:

Skye Terrier

7 CH OF SKYLINE CAPTAIN HOOK

4th:

Kerry Blue Terrier

23 GCH EDBRIOS COSMOPOLITAN

Toy Group:

Judge's Name:    PAMELA PEAT

1st:

Maltese

15 CH SCYLLA'S SMALL KRAFT RE-LIT

2nd:

Miniature Pinscher

10 GCH MARLEX CLASSIC RED GLARE

3rd:

Pug

11 GCH CAPER'S SIRIUS ENDEAVOR

4th:

Toy Fox Terrier

7 GCH BARBARY ROUGH 'N READY

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    LINDA TILLKA

1st:

Standard Poodle

7 GCH DACUN KAYLEN'S HE'S A HEARTBREAKER

2nd:

Schipperke

17 CH STARSHIP'S I'M A BELIEVER

3rd:

Bulldog

41 CH LAKESHORES CAN'T KEEP A GOOD MAN DOWN

4th:

Xoloitzcuintli

8 GCH BESITOS MINTSITANI

Herding Group:

Judge's Name:    ROBERTA CAMPBELL

1st:

German Shepherd Dog

9 CH WOLF CREEK GALAXY OF MERIVERN

2nd:

Bearded Collie

9 GCH DAYBAR BLEW BY U

3rd:

Border Collie

7 GCH BON-CLYDE'S PISTOL PETE OF NAHROF

4th:

Polish Lowland Sheepdog

12 GCH WHITE STAR'S PLAYS WELL WITH OTHERS

Junior Showmanship:

Judge's Name:   JUDY BENNETT

Best Junior:

SAVANNAH KUTZ