Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 12/13/12 8:40 a.m.

Show Name:

SPACE COAST K.C. OF PALM BAY

 

Location (City, State):

ORLANDO, FLORIDA

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR AND MARY DUKES

 

Show Date:

         12/12/12

Total Entry: 

2817

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MRS. JANET TURNAGE NAHIKIAN

Affenpinscher

GCH. BANANA JOE V TANI KAZARI

Reserve Best In Show

 

Fox Terrier - Wire

GCH. AFTERALL PAINTING THE SKY

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MISS LINDSEY GRINEIS  38

Best Junior:

KRISTIN LAWLESS

Sporting Group:

Judge's Name:  MRS. PAULA HARTINGER     510

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH. MT. VIEW’S RIPSNORTER SILVER CHARM

2nd:

English Springer Spaniel

GCH. WYNMOOR CHAMPAGNE SUPERNOVA

3rd:

Irish Water Spaniel

GCH. WHISTLESTOP’S RILEY ON FIRE

4th:

Cocker Spaniel - Black

CH. CASABLANCA’S THRILLING SEDUCTION

Hound Group:

Judge's Name:  MRS. CATHERINE BELL    327

1st:

American Foxhound

CH. KIARRY’S PANDORA’S BOX

2nd:

Harrier

GCH. DOWNHOME HITECH INNOVATOR

3rd:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH. CELETIAL CJ’S ALL’S WELL THAT ENDS WELL

4th:

Afghan Hound

GCH. CRISTON ENCHANTED

Working Group:

Judge's Name: MR. ENRIQUE JORGE FILLIPPINI     413

1st:

Akita

GCH. CR-WICCA’S TRADE SECRET

2nd:

Great Dane

GCH. LONGO MILLER N LORE DIAMOND LIL

3rd:

Boxer

CH. HI-TECH THE KING OF SHERRY SHOOT JP

4th:

Doberman Pinscher

GCH. PROTOCOL’S VENI VIDI VICI

Terrier Group:

Judge's Name:   MR. JON R. COLE    318

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. AFTERALL PAINTING THE SKY

2nd:

Norfolk Terrier

GCH. MAX-WELL’S DIAMOND THIEF

3rd:

Scottish Terrier

GCH. MCVAN’S BE BOP BABY

4th:

Welsh Terrier

GCH. SHAIREAB’S BAYLEIGH MAID OF HONOR

Toy Group:

Judge's Name:  MRS. VICKI L. ABBOTT    476

1st:

Affenpinscher

GCH. BANANA JOE V TANI KAZARI

2nd:

Miniature Pinscher

GCH. MARLEX CLASSIC RED GLARE

3rd:

Pug

GCH. CAPER’S SIRIUS ENDEAVOR

4th:

Japanese Chin

GCH. VICTORY SPENCER

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MRS. HOUSTON (TODDIE) CLARK     379

1st:

Standard Poodle

GCH. JASET’S SATISFACTION

2nd:

Bichon Frise

CH. PARAY’S POWER & PRIVILEGE

3rd:

Dalmatian

GCH. BRET D GABRIEL’S LOST ART CD RE

4th:

Schipperke

CH. DANTE’S FIRE WHEN READY

Herding Group:

Judge's Name:    MRS. ALICE INMAN   346

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. RIVERSIDE GET IT OVER

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

GCH. MARIEL’S HARVEST MOON

3rd:

Collie - Smooth

GCH. ROW-BAR’S HEARTBREAKER

4th:

Border Collie

CH. WEDGEWOOD VOODOO CHILD