Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 9/4/12 9:20 a.m.

Show Name:

Bayou KC (1)

 

Location (City, State):

Monroe, LA

 

Field Rep(s):

Sue Vroom

 

Show Date:

8/31/12

Total Entry:

1049

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Edd Embry Bivin

Basset Hound

GCH. Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

Reserve Best In Show

 

Vizsla

GCH. Regal Point Pinnacle of Kilauea JH

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Richard J. Mysliwiec Jr

Best Junior:

Brooke E. Priddy-Master Class-Chihuahua

Sporting Group:

Judge's Name: Ms. Jane Roppolo #170

1st:

Vizsla

GCH. Regal Point Pinnacle of Kilauea JH

2nd:

Cocker Spaniel - ASCOB

GCH. Hitrails Clouds In My Eyes

3rd:

Pointer

GCH. Penpoint In Dress Blues

4th:

German Shorthaired Pointer

GCH. Fieldfines Pure Gold CGC TDI

Hound Group:

Judge's Name: Mr. Douglas A. Johnson #149

1st:

Basset Hound

GCH. Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

2nd:

Dachshund - Smooth

GCH. Wildwood Fiery Run Out Of My Dreams

3rd:

Borzoi

GCH. Soyara’s The Flying Dutchman

4th:

Petit Basset Griffon Vendeen

M & M’s Fear The Beard

Working Group:

Judge's Name: Mrs. Doris Cozart #166

1st:

Giant Schnauzer

CH. Skansen’s Harvard

2nd:

Boxer

GCH. Winfall I Dream Of Style

3rd:

Mastiff

CH. Lazy D’s Charmed N Dangerous

4th:

Doberman Pinscher

GCH. Sunburg’s Street Sense

Terrier Group:

Judge's Name: Ms. Jane Roppolo #71

1st:

Scottish Terrier

CH. Kelwyn’s History In The Making

2nd:

Norwich Terrier

GCH. Skyscot’s Texas Hold ‘Em

3rd:

Bull Terrier - Colored

CH. Glentom’s You Were Mint For Me

4th:

Staffordshire Bull Terrier

GCH. Challenger’s Honky Tonk Man

Toy Group:

Judge's Name: Mrs. Doris Cozart #151

1st:

Papillion

CH. Copella’s Rising Attraction

2nd:

Shih Tzu

CH. Lohona Zephyr I Can’t Look Away

3rd:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH. Southdown Nevermind

4th:

Pug

GCH. Brazos River Not A Mystery

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mr. John R. Shoemaker #174

1st:

Chinese Shar-Pei

CH. Jade East Do You Know The Way To San Jose

2nd:

Chow Chow

GCH. Padow’s Twilight Embrey In A New Moon At As

3rd:

French Bulldog

CH. Major Leagues Mighty Joe At Winsome

4th:

Boston Terrier

CH. KC’s Just Out Of Reach

Herding Group:

Judge's Name: Mrs. Alice Inman #144

1st:

Shetland Sheepdog

CH. Karosel Kartwheels

2nd:

Collie - Smooth

GCH. Row-Bar’s Heartbreaker

3rd:

Australian Cattle Dog

GCH. Buzzards Keely Does Vegas

4th:

Bouvier des Flandres

CH. Margaux’s Stacked Deck

 

Show Name:

NEWTON K.C. (1)

 

Location (City, State):

AUGUSTA, NEW JERSEY

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

8/31/12

Total Entry:

751

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: MS. MARJORIE MARTORELLA

German Shepherd Dog

GCH. PINEHILL’S PAYDAY OF HAYSHILL

Reserve Best In Show

 

Labrador Retriever

GCH. CASBAR’S HART TO HART

Jr. Showmanship

Judge's Name: MS. PEGGY BEISEL-MCILWAINE

Best Junior:

SOPHIA ROGERS

Sporting Group:

Judge's Name: MRS. PATRICIA LANCTOT 206

1st:

Labrador Retriever

GCH. CASBAR’S HART TO HART

2nd:

English Setter

CH. BITTERSWEETS MOONWALK

3rd:

English Springer Spaniel

HGCH. CERISE RED HOT ‘N BLUE

4th:

Cocker Spaniel - ASCOB

GCH. P’GELL N BLT BONUS BUCKS

Hound Group:

Judge's Name: MR. MICHAEL LANCTOT 79

1st:

Whippet

CH. MARINER DIABLESSE I CAN’T BELIEVE ITS NOT BUTTERS

2nd:

Borzoi

GCH. RAYNBO’S RUN FOR THE ROSES

3rd:

Basset Hound

GCH. PARK MELODY CHIEF APACHE

4th:

Dachshund - Longhaired

GCH. HISWILL ROYAL DIPLOMAT ML

Working Group:

Judge's Name: MR. MICHAEL LANCTOT 147

1st:

Great Pyrenees

CH. IMPYRIAL’S HOME RUN MATSUI

2nd:

Siberian Husky

GCH. SNOWFIRE’S HOLY MOSES

3rd:

Leonberger

GCH. A. FEINER EROS

4th:

Rottweiler

CH. REGAL SEAS AMERICA’S MOST WANTED

Terrier Group:

Judge's Name: MS. JOCELYNE GAGNE 64

1st:

Kerry Blue Terrier

CH. CLASS ACT BY HALLSBLU

2nd:

Staffordshire Bull Terrier

Elivid’s Shaken Not Stirred RN

3rd:

Bedlington Terrier

GCH. Peremi Roll The Dyce

4th:

Cairn Terrier

GCH. ROCCO’S SOLLAR KING CARL XVI GUSTAF

Toy Group:

Judge's Name: MR. DAVID J. KIRKLAND 83

1st:

Manchester Terrer (Toy)

GCH. OLD BAYS BRAZILLIANCE V PORICIA

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH. PICCADIL’S TWIST AND SHOUT BN

3rd:

Pug

GCH. FOURSQUARE I’LL BE A SHOSTOPA TU

4th:

Chihuahua - Long

GCH. TRIXIES DAKOTA BLKFOOT DONBAR

Non-Sporting Group:

Judge's Name: MR. DAVID J. KIRKLAND 64

1st:

Schipperke

CH. DELAMER OFF THE HOOK

2nd:

Standard Poodle

CH. BEAUCIEL PRESQUE PARFAIT

3rd:

Bulldog

GCH. TANGO’S A PERFECT PRESENT FOR THE DULINS

4th:

Dalmatian

GCH. MILLLEDALS ALISA AT PEACE VALLEY

Herding Group:

Judge's Name: MRS. ARLENE A. CZECH 100

1st:

German Shepherd Dog

GCH. PINEHILL’S PAYDAY OF HAYSHILL

2nd:

Collie - Smooth

GCH. GATESIDE KISS THE SKY AT GREYFRIAR

3rd:

Briard

GCH. FAIRYTALE’S BALTHAZAR LE SAGE

4th:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. HARMONY YOSEMITE SAM

 

Show Name:

Alamance KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

August 31, 2012

Total Entry:

770

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Peter Baynes

German Shepherd Dog

GCH Babheims Captain Crunch

Reserve Best In Show

 

Boxer

GCH Draco Greets Dassin With Fourbears

Jr. Showmanship

Judge's Name: Peter Baynes – 9 entries

Best Junior:

Aaron Burlingame Jr. – Open Intermediate - Pointer

Sporting Group:

Judge's Name: Houston Clark - 111

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH Reece Afterhours The Buck Stops Here JH

2nd:

Cocker Spaniel - Parti-colored

GCH Conquest’s This Is It!

3rd:

English Cocker Spaniel

GCH Edgewood Casino Celebrity

4th:

Spinone Italiano

GCH Javal I’m Movin’ On To Hootwire BN RN

Hound Group:

Judge's Name: Toddie Clark - 121

1st:

Whippet

GCH Bo-Bett’s Speed Demon

2nd:

American Foxhound

Ch. Kiarry’s Pandora’s Box

3rd:

Rhodesian Ridgeback

GCH Camelot’s Ventura Adventure

4th:

Beagle - 13"

Lanbur Party Like A Rock Star

Working Group:

Judge's Name: Dr. Wanda Spediacci - 136

1st:

Boxer

GCH Draco Greets Dassin With Fourbears

2nd:

Doberman Pinscher

GCH Protocol’s Veni Vidi Vici

3rd:

Neapolitan Mastiff

Ch. Ironwood’s Papparazzi

4th:

Newfoundland

 

Ch. Avalon Bey’s Chairman Of The Board

Terrier Group:

Judge's Name: Michael Dougherty - 83

1st:

Skye Terrier

Ch. Of Skyeline Captain Hook

2nd:

Soft-Coated Wheaten Terrier

GCH Caraway Baryshnikov By Tyrone

3rd:

Cairn Terrier

GCH Hampton Court’s Ringmaster

4th:

Lakeland Terrier

Nanhall’s Koichi Hikel Terrydale

Toy Group:

Judge's Name: Lesley Hiltz - 154

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Pug

GCH Hill Country’s Tag I’m It

3rd:

Chinese Crested

Ch. Bodeswell Man Of The Woods

4th:

Shih Tzu

Ch. Krissy’s Savvy Jasper

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Toddie Clark – 90

1st:

Dalmatian

GCH Bret D Gabriel’s Lost Art RE

2nd:

Standard Poodle

GCH Fantastico Da Maya

3rd:

Lhasa Apso

GCH Xeralane’s Kid Rock

4th:

French Bulldog

Ch. Bandog Bayou’s The Warrior

Herding Group:

Judge's Name: Houston Clark - 70

1st:

German Shepherd Dog

GCH Babheims Captain Crunch

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Dalarno Nite Song At Morningstar

3rd:

Old English Sheepdog

GCH Aryakas Hermes

4th:

Collie - Rough

GCH Rainbow’s Rising Karma At Weston