Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 4/11/12 6:00 a.m.

Show Name:

Wichita KC

 

Location (City, State):

Valley Center, KS

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

        April 9, 2012

Total Entry:  992

 

Breed

Name

Best in Show

Judge's Name:    Norm Patton

Shiba Inu

GCh Dragon House That Jones Girl !

Sporting Group:

Judge's Name:   Helen Lee James

1st:

Welsh Springer Spaniel

GCh Wynmoor Champagne Supernova

2nd:

Golden Retriever

Ch Eagleridges Return From Bombay

3rd:

German Shorthaired Pointer

GCh Fieldfines Pure Gold

4th:

Flat-Coated Retriever

GCh Beacons Jess James

Hound Group:

Judge's Name:   Judy Webb

1st:

Pharaoh Hound

Ch Faouziahs Faramir

2nd:

Petit Bassett Griffon Vendeen

GCh Soletrader Maggie May

3rd:

Borzoi

GCh Wildwood Fiery Run Out Of My Dreams

4th:

American Foxhound

Dunstan Tucker

Working Group:

Judge's Name:   Adrian Woodfork

1st:

Samoyed

GCh Glaciers N Rowdys Czargent Trouble

2nd:

Doberman Pinscher

Ch Gallants First & Foremost V Ciden

3rd:

Tibetan Mastiff

GCh Shang Hai Shadow Of The Cascades

4th:

Giant Schnauzer

GCh Kenros Witching Hour

Terrier Group:

Judge's Name:   Adrian Woodfork

1st:

Norwich Terrier

GCh Skyscots Texas Holdem

2nd:

American Staffordshire Terrier

GCh Alpines Ring Of Fire

3rd:

Miniature Schnauzer

GCh Allaruth Just Kidding V Sole Baye

4th:

Fox Terrier - Smooth

GCh Jcobe Broxden Danea

Toy Group:

Judge's Name:   Judy Webb

1st:

Italian Greyhound

GGCh Voici Where Theres Smoke Theres Fire

2nd:

Maltese

GCh Scyllas Small Kraft Re Lit

3rd:

English Toy Spaniel - B&PC

GCh LTO Prosperity

4th:

Shih Tzu

Ch Istas Hurricain Chaser

Non-Sporting Group:

Judge's Name:   Fred Bassett

1st:

Shiba Inu

GCh Dragon House That Jones Girl !

2nd:

Keeshond

GCh Baronwood Infinity & Beyond

3rd:

Standard Poodle

GCh Bar None Fabulosity

4th:

Xoloitzcuintli

Ch Amorosas Basilio

Herding Group:

Judge's Name:   Edweena McDowell

1st:

German Shepherd Dog

Ch Lonestars Margarita

2nd:

Bouvier des Flandres

GCh Rocheuses Me & My Shadow

3rd:

Beauceron

GCh Flame Noire Du Chateau Rocher

4th:

Cardigan Welsh Corgi

GCh Roragyns Silver Bells

Junior Showmanship:

Judge's Name: Edweena Ted McDowell

Best Junior:

          Emily Bradley