Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/24/2014 2:08 p.m.

Show Name:

New Brunswick K.C.(Fri)

 

Location (City, State):

Edison,N.J.

 

Field Rep(s):

Patti Procter / Jim Mitchell

 

Show Date:

          21Mar14

Total Entry: 

1573

 

Breed

Name

Best In Show

Judge Jack Ireland

Bichon Frise

Ch Cher Ami’s Toast With Remy Martin

Reserve Best In Show

 

Irish Water Spaniel             

Ch Whistletop’s Riley On Fire

Jr. Showmanship

Judge Jason Hoke

Best Junior:

F.Matthew Tylenda

Best In Show: Nat’l Owner Handled Series

JudgeFrank Kane

Norwegian Elkhound                                         

Ch Somerri Dunharrow’s Dynamo

Sporting Group

Judge Kathleen Steen

1st:

Irish Water Spaniel

Ch Whistletop’s Riley On Fire

2nd:

Labrador Retriever

Ch  Beechcroft Midnight Roses’s Baccara

3rd:

Gordon Setter

Ch Sandpipers Castles In The Air

4th:

Welsh Springer Spaniel

Ch Trysytn Statesman Cactus Blue

Hound Group

Judge Debra Thornton

1st:

Bloodhound

Ch Flessner’s International S’Cess

2nd:

Borzoi

Ch Raynbo’s Run For The Roses

3rd:

Petit Basset Griffon Vendeen

Ch Icecream V Tum-Tums Uriendjes

4th:

Afghan Hound

Ch Regimes Thriller Of Echo

Working Group

Judge Kimberly Meridith Cavanna

1st:

Akita

Ch CR-Wicca’s Trade Secret

2nd:

Boxer

Ch Brisbane N Blue Monday’s Diamonds Are Decadent

3rd:

Doberman Pinscher

Ch Tiburon Ariel Bella Dona

4th:

Neapolitan Mastiff

Ch Ironwood’s Paparrazi

Terrier Group

Judge Bruce Schwartz

1st:

Skye Terrier

Ch Ch Cragsmoor Good Time Charlie

2nd:

Bull Terrier - Colored

Ch Banbury Bedrock Bright StarBright

3rd:

Norfolk Terrier

Ch Yarrow Venerie Ticket To Ride

4th:

American Staffordshire Terrier

Ch

Toy Group

Judge Dr John Reeve Newson

1st:

Toy Poodle

Ch Smash JP Beauty & Beast

2nd:

Pug

Ch Hill Country’s Tag I’m It

3rd:

Affenpinscher

Ch Yarrow’s Hi-Tech Ben There Done That

4th:

Pomeranian

Ch

Non-Sporting Group

Judge Dr John Reeve Newson

1st:

Bichon Frise

Ch Cher Ami’s Toast With Remy Martin

2nd:

Tibetan Terrier

Ch Rinchen’s Blazing Black Icon

3rd:

American Eskimo Dog

Ch5z

4th:

Shiba Inu

  Katai N Sullo’s Kazuki of Kwontumleap

Herding Group

Judge Mary Anne Brocious

1st:

Bearded Collie

Ch Classical’s My Turn

2nd:

Collie - Smooth

Ch Creekwood Sam I Am

3rd:

Puli

Ch Wallbanger Fringe

4th:

Old English Sheepdog

Ch Bagatelle Rolling Moon Stone

Miscellaneous Group  

Judge Kimberly Meridith Cavanna

 

Pumi

Catskill Apacatacos Anka

 

Show Name:

SAN MATEO KC      VALLEJO CA

 

Location (City, State):

 

 

Field Rep(s):

JANE MYERS    FRIDAY MARCH 21, 2014

 

Show Date:

 

Total Entry: 

1626

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MRS PARICIA V TROTTER

Old English Sheepdog

GCH BUGABOOS PICTURE PERFECT

Reserve Best In Show

 

Fox Terrier - Smooth

CH ABSOLUTELY TALK OF THE TOWN

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MS JENNIFER REED

Best Junior:

MARINA NAGATANI

Sporting Group

Judge's Name:  MR STEPHEN J HUBBELL

1st:

English Springer Spaniel

GCH HIL-N-DON & CANYONWOOD SEEMORE OF ME

2nd:

Irish Setter

GCH JADESTAR RIDE ‘EM COWBOY

3rd:

Clumber Spaniel

GCH CLUSSEXX OVER THE LIMIT

4th:

Golden Retriever

GCH SANDPIPERS LET FREEDOM RING

Hound Group

Judge's Name:  MR JOHN P WADE

1st:

Basset Hound

GCH TOPSFIELD-SANCHU EENIE MEENIE MINEY MOE

2nd:

Basenji

GCH JASIRI-SUKARI WIN TIN TIN

3rd:

Borzoi

GCH MAJENKIR BOOKSTOR VINTAGE GLAMOUR

4th:

Black & Tan Coonhound

GCH WINDBOURNE HD RANCH KING OF THE ROAD

Working Group

Judge's Name: MR CHARLES E TROTTER

1st:

Rottweiler

GCH CHANCELLOR FLIRTS HIGH FLYIN GLADIATOR

2nd:

Bullmastiff

GCH BARON DYE OF RIDGETOP

3rd:

Alaskan Malamute

GCH PEACE RIVER SILVERICE SUMMER SOLTICE

4th:

Black Russian Terrier

GCH ARISTES PAINT IT BLACK

Terrier Group

Judge's Name:   MR JON R COLE

1st:

Fox Terrier - Smooth

CH ABSOLUTELY TALK OF THE TOWN

2nd:

American Staffordshire Terrier

GCH VACA VALLEYS BOLD RULER FOR FRAJA

3rd:

Bull Terrier - Colored

GCH SOQUEL MILLENIUM SEAFARER

4th:

Parson Russell Terrier

GCH DREAM HI’S LIL’SURFER DUDE

Toy Group

Judge's Name:  MRS SUZANNE DILLIN

1st:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH QUAIL GARDEN LOCH LOMOND DEJA VU

2nd:

Pekingese

GCH DUNKIRK IMAGINE THAT

3rd:

Brussels Griffon

GCH HILLTOPS GQ COVER BOY

4th:

Pug

GCH BRIGADOONS SHANGHAI CHARLIE

Non-Sporting Group

Judge's Name:  MR CHUCK WINSLOW

1st:

Bulldog

CH LIL BOYS TENNESSEE TRASH

2nd:

Keeshond

GCH SKYLINES UNIT OF MEASURE

3rd:

Standard Poodle

GCH DEL ZARZOSO SALVAME FROM AFTERGLOW

4th:

Tibetan Terrier

GCH REGALIA DELTA BREEZE AT ZOJI LA

Herding Group

Judge's Name:  MR NEIL W GRAVES

1st:

Old English Sheepdog

GCH BUGABOOS PICTURE PERFECT

2nd:

Puli

GCH MT HOODS LEAPIN LINNI OF TORDOR

3rd:

German Shepherd Dog

CH ASGARDS KIERKEGAARD

4th:

Bearded Collie

GCH WIGGLESWORTH THRILLER

Miscellaneous Group  

Judge's Name:  MR CHARLES E TROTTER

 

Berger Picard

NOBLEPICARD INDIGO BLUE

 

Show Name:

Durham KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

March 21, 2014

Total Entry: 

1212

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Sam Houston McDonald

German Shepherd Dog

Ch. Woodsides Megabucks

Reserve Best In Show

 

Welsh Terrier

GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Geir Flyckt-Pedersen - 11 entries

Best Junior:

 Brooke Moyer – Master Class - Boxer

Sporting Group

Judge's Name:  Tom Bradley - 214

1st:

Gordon Setter

Ch. Raggededge Joyride To Kericreek 

2nd:

Flat-Coated Retriever

GCH Windy Hill Dance To The Music JH

3rd:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Ashdown’s Time To Thrill

4th:

Pointer

GCH Solivia’s Kalahari Of Marsuz

Hound Group

Judge's Name:  Dr. Bob Indeglia - 145

1st:

Whippet

GCH Sporting Fields Shameless

2nd:

Beagle - 15"

Ch. Tashtins Lookin For Trouble

3rd:

Rhodesian Ridgeback

GCH Camelot’s Ventura Adventure

4th:

Black & Tan Coonhound

GCH Bayaway Jersey’s Due Process Of Law

Working Group

Judge's Name: Vincent Chianese - 265

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression De Matisse

2nd:

Boxer

GCH Hi-Tech The King Of Sherry Shoot

3rd:

Siberian Husky

GCH Highlander’s Rumour Has It

4th:

Bullmastiff

GCH Dal Primo The Jester Of NV

Terrier Group

Judge's Name:   Geir Flyckt-Pedersen - 110

1st:

Scottish Terrier

GCH McVan’s To Russia With Love 

2nd:

Welsh Terrier

GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor

3rd:

Fox Terrier - Smooth

Ch. J’Cobe Broxden Shark Dressed Man

4th:

Airedale Terrier

GCH Jet Aire’s Ursa Major The Greater Bear

Toy Group

Judge's Name:  Luc Boileau - 188

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Pomeranian

GCH Abbapoola’s Mr. Slice Of Life

3rd:

Havanese

GCH Harbor’s Sky-Blue Pink

4th:

Shih Tzu

GCH Krissy’s Savvy Jasper

Non-Sporting Group

Judge's Name:  Betty Leininger - 141

1st:

Chinese Shar-Pei

GCH Jade East Mission Into Space

2nd:

Standard Poodle

GCH Unique Da Maya Dancing Queen

3rd:

Lhasa Apso

GCH Ta Sen My Thai Amaretto Almond Crunch

4th:

Bulldog

GCH Low Rider Gimme Back My Bullets

Herding Group

Judge's Name:  Fay Haupt - 149

1st:

German Shepherd Dog

Ch. Woodsides Megabucks

2nd:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy 

3rd:

Puli

GCH Cordmaker Topsy Turvey

4th:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Riverside Get Over It

Best In Miscellaneous   

Judge's Name:  Dottie Collier – 7 entries

 

Pumi

Pumidoro Reed Mister Fantastic

 

Show Name:

Paducah KC (2)

 

Location (City, State):

Jackson, TN

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

March 21, 2014

Total Entry: 

650

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Robert Shreve

Newfoundland

GCh. Pouch Coves Seabrook Enough Said

Reserve Best In Show

 

Otterhound                          

GCh. Aberdeens Under The Influence   

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Robert Shreve

Best Junior:

Chloe Tilford

Best In Show: Nat’l Owner Handled Series

Judge’s Name:

NOHS not offered                                               

 

Sporting Group

Judge's Name:  Mr. Ron Menaker

1st:

Pointer

Ch. Oncore Mykyna Run To Daylight

2nd:

English Springer Spaniel

Ch. Telltale American Ride

3rd:

Clumber Spaniel

GCh. Nexus Total Eclipse

4th:

English Setter

GCh. Stargazr’n Wingfield Wait Wait Don’t Tell

Hound Group

Judge's Name:  Mrs. Betty-Anne Stenark

1st:

Otterhound

GCh. Aberdeens Under The Influence

2nd:

Rhodesian Ridgeback

Ch. Raquel Welch Of Malabo

3rd:

Saluki

GCh. Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

4th:

Beagle - 15"

Belamax Another Edition

Working Group

Judge's Name: Mr. Bill Shelton

1st:

Newfoundland

GCh. Pouch Coves Seabrook Enough Said

2nd:

Rottweiler

Ch. Big Beachs Rhumba Man

3rd:

Bernese Mountain Dog

GCh. Tallpines Life Of The Party

4th:

Boxer

Ch. Rummer Runs Black Magic

Terrier Group

Judge's Name: Mr. Ron Menaker

1st:

Russell Terrier

GCh. DBF Woodsong Of KCR

2nd:

Scottish Terrier

Ch. Peabar Goodness Gracious

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

GCh. Cumhil Hell Raiser

4th:

Miniature Schnauzer

Ch. Axciums Only The Brave

Toy Group

Judge's Name:  Dr. Robert Smith

1st:

Pug

GCh. Capers Sirius Endeavor

2nd:

Pomeranian

GCh. Chelanes The Stone The Builder Refused

3rd:

English Toy Spaniel - B&PC

Ch. Maibee Orlando

4th:

Italian Greyhound

GCh. Trotwood July Fourth Rocket Of Bo-Betts

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Robert Smith

1st:

Bulldog

GCh. Imperious Hamitup Southern Bell

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCh. Shines Deck The Halls

3rd:

Standard Poodle

GCh. Dawin Hearts On Fire

4th:

Dalmatian

Ch. Bret D N Troika Nenginecotimeless-Keepsake

Herding Group

Judge's Name: Mr. Bill Shelton

1st:

Bearded Collie

GCh. Daybar For Your Eyes Only

2nd:

Australian Shepherd

GCh. Copperridge Whats Your Dream

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

GCh. Riverside Xtra Style

4th:

Pyrenean Shepherd

GCh. La Brise Sun Bear

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Mr. Robert Shreve

 

Miniature American Shepherd

Dynastys Triple Crown CM3