Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/21/2014 10:28 a.m.

Show Name:

Alamance KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

March 20, 2014

Total Entry: 

1024

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Dr. Steve Keating

German Shepherd Dog

Ch. Woodsides Megabucks

Reserve Best In Show

 

Welsh Terrier

GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Jacqueline Stacy – 7 entries

Best Junior:

 Aaron Burlingame Jr. – Open Senior – English Springer Spaniel

Sporting Group

Judge's Name:  Arley Hussin - 175

1st:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Ashdown’s Time To Thrill

2nd:

Golden Retriever

Ch. Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You

3rd:

Gordon Setter

Ch. Raggededge Joyride To Kericreek

4th:

German Shorthaired Pointer

GCH Kan-Point’s Makin’ The Chase

Hound Group

Judge's Name:  Bob Stein - 108

1st:

Whippet

GCH Sporting Fields Shameless

2nd:

Beagle - 15"

Ch. Tashtins Lookin For Trouble

3rd:

Black & Tan Coonhound

GCH Bayaway Jersey’s Due Process Of Law

4th:

Afghan Hound

Ch. Elmo’s Dreamboy

Working Group

Judge's Name: Ken Murray - 211

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression De Matisse

2nd:

Siberian Husky

GCH Highlander’s Rumour Has It

3rd:

Boxer

GCH Tybrushe’s Ain’t No Saint

4th:

Bernese Mountain Dog

GCH Peacefield’s Searching For The Stars At Lin Cars

Terrier Group

Judge's Name:   Jacqueline Stacy - 97

1st:

Welsh Terrier

GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor

2nd:

Scottish Terrier

GCH McVan’s To Russia With Love

3rd:

Fox Terrier - Smooth

Ch. J’Cobe Broxden Shark Dressed Man

4th:

Fox Terrier - Wire

Ch. Crynwyd Caprice

Toy Group

Judge's Name:  Charlotte Patterson - 169

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Japanese Chin

Ch. Chindale’s Anything She Wants

3rd:

Pomeranian

GCH Abbapoola’s Mr. Slice Of Life

4th:

Pug

Moonstruck’s Mianda Violet Da Kat!

Non-Sporting Group

Judge's Name:  Dr. Robert Indeglia - 134

1st:

Chinese Shar-Pei

GCH Jade East Mission Into Space

2nd:

Bulldog

GCH Low Rider Gimme Back My Bullets

3rd:

Standard Poodle

GCH Unique Da Maya Dancing Queen

4th:

Xoloitzcuintli

GCH Bayshore Georgio Armani

Herding Group

Judge's Name:  Bob Slay - 130

1st:

German Shepherd Dog

Ch. Woodsides Megabucks

2nd:

Puli

GCH Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

4th:

Briard

GCH Majestique Brave Heart

Best In Miscellaneous   

Judge's Name:  Bob Slay – 5 entries

 

American Hairless Terrier

VHK’s Double Vision Hairy



Show Name:

San Mateo KC

 

Location (City, State):

Vallejo, CA

 

Field Rep(s):

Jane Myers

 

Show Date:

March 20, 2014

Total Entry: 

1391

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Mr. Jon R Cole

Keeshond

GCh Skylines Unit Of Measure

Reserve Best In Show

 

Old English Sheepdog

GCh Bugaboos Picture Perfect

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Patricia V Trotter

Best Junior:

 Marina Nagatani

Sporting Group

Judge's Name:  Mrs Christina Hubbell

1st:

English Springer Spaniel

Gch Hil-N-Don & Canyonwood Seemore Of Me

2nd:

Clumber Spaniel

Gch Clussexx Over The Limit

3rd:

Golden Retriever

Gch Sandpipers Let Freedom Ring

4th:

Field Spaniel

Ch Promenade Pay It Forward

Hound Group

Judge's Name:  Mr Charles E Trotter

1st:

Basset Hound

Gch Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

2nd:

Petit Basset Griffon Vendeen

Gch M&Ms Fear The Beard

3rd:

Borzoi

Gch Majenkir Bookstor Vintage Glamour

4th:

Afghan Hound

Ch Shekinah Jakar Pamir The Seeker

Working Group

Judge's Name: Mrs Patricia V Trotter

1st:

Boxer

Gch Encores Sovereign

2nd:

Rottweiler

Gch Chancellor Flirts High Flyin Gladiator

3rd:

Alaskan Malamute

Gch Peace River Silverice Summer Soltice

4th:

Bullmastiff

Gch Baron Dye Of Ridgetop

Terrier Group

Judge's Name:  Mr John P Wade

1st:

Fox Terrier - Smooth

Ch Absolutely Talk Of The Town

2nd:

Miniature Schnauzer

Gch Regencys Play For Keeps

3rd:

Border Terrier

Gch Mchills Hrh Prince Gizmo House Of Gremlin

4th:

Bull Terrier - Colored

Gch Soquel Millenium Seafarer

Toy Group

Judge's Name:  Mr Chuck Winslow

1st:

Toy Poodle

Gch Sharbelle Greg-Mar International Boy

2nd:

Maltese

Gch Richelieu Valentino

3rd:

Chinese Crested

Gch Kulanas Sh-Boom

4th:

Cavalier King Charles Spaniel

Gch Quail Garden Loch Lomond Deja Vu

Non-Sporting Group

Judge's Name:  Mrs Anne Katona

1st:

Keeshond

Gch Skylines Unit Of Measure

2nd:

Schipperke

Gch Bonchein Park Place

3rd:

Standard Poodle

Gch Del Zarzoso Salvame From Afterglow

4th:

Dalmatian

Gch Hallmark Turbo Charged Lexus

Herding Group

Judge's Name:  Mr Stephen J Hubbell

1st:

Old English Sheepdog

Gch Bugaboos Picture Perfect

2nd:

Puli

Gch Mt Hoods Leapin’ Linni Of Tordor

3rd:

Cardigan Welsh Corgi

Gch Mariels Harvest Moon

4th:

Australian Cattle Dog

Gch Kokopellis Sobe It

Best In Miscellaneous   

Judge's Name:  Mrs Suzanne Dillin

 

Berger Picard

Noblepicard Indigo Blue




Show Name:

Non-Sporting Group of the Garden State

 

Location (City, State):

Edison, NJ

 

Field Rep(s):

Patricia Proctor and James Mitchell

 

Show Date:

March 20, 2014

Total Entry: 

158

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: 

 

 

 

 

 

 

Jr. Showmanship

 

Best Junior:

 

Sporting Group

Judge's Name: 

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Hound Group

Judge's Name:   

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Working Group

Judge's Name:  

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Terrier Group

Judge's Name:   

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Toy Group

Judge's Name:   

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Non-Sporting Group

Judge's Name:  Gary L. Sparschu

1st:

Miniature Poodle

Ch. Surrey Cherry Garcia

2nd:

Lhasa Apso

Ch. Hope-Fulls Hugs Kist By Northwind

3rd:

Tibetan Terrier

Ch. Aurora’s Welcome To The Jungle

4th:

Bulldog

Gch. Lakewind Infinitum

Herding Group

Judge's Name:   

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Best In Miscellaneous   

Judge's Name:   

 

 

 



Show Name:

Big Apple Sporting Society

 

Location (City, State):

Edison, NJ

 

Field Rep(s):

Patricia Proctor and James Mitchell

 

Show Date:

March 20, 2014

Total Entry: 

341

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: 

 

 

 

 

 

 

Jr. Showmanship

 

Best Junior:

 

Sporting Group

Judge's Name: Kimberly Meredith Cavanna

1st:

Irish Water Spaniel

Gch. Whistlestop’s Riley On Fire

2nd:

English Cocker Spaniel

Gch. Foxwoods Dublin Diva

3rd:

Irish Setter

Gch. Crimsonacre Wind Chime

4th:

Gordon Setter

Gch. Sandpipers Castles In The Air

Hound Group

Judge's Name:   

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Working Group

Judge's Name:  

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Terrier Group

Judge's Name:   

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Toy Group

Judge's Name:   

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Non-Sporting Group

Judge's Name:   

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Herding Group

Judge's Name:   

1st:

 

 

2nd:

 

 

3rd:

 

 

4th:

 

 

Best In Miscellaneous   

Judge's Name: