Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/19/2014 4:30 p.m.

Show Name:

Cary KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

March 19, 2014

Total Entry: 

878

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Dr. Robert Indeglia

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression De Matisse

Reserve Best In Show

 

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Ken Murray – 5 entries

Best Junior:

 Aaliyah Cyr-McMillon – Open Senior – Great Dane

Sporting Group

Judge's Name:  Ken Murray - 140

1st:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Ashdown’s Time To Thrill

2nd:

Weimaraner

GCH Doc’s Crosswinds Absolut Ten Of Acadia

3rd:

German Shorthaired Pointer

GCH Kan-Point’s Makin’ The Chase

4th:

Irish Setter

GCH Stoneypoint’s Time To Reign

Hound Group

Judge's Name:  Barbara Pepper - 91

1st:

Afghan Hound

GCH Tell’s Matrix Reloaded

2nd:

Basenji

Ch. Reveille Waltz Me Around

3rd:

Beagle - 15"

Ch. Tashtins Lookin For Trouble

4th:

Black & Tan Coonhound

GCH Bayaway Jersey’s Due Process Of Law

Working Group

Judge's Name: Arley Hussin - 187

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression De Matisse

2nd:

Boxer

GCH Tybrushe’s Ain’t No Saint

3rd:

Bullmastiff

GCH Dal Primo The Jester Of NV

4th:

Siberian Husky

GCH Highlander’s Rumour Has It

Terrier Group

Judge's Name:   Charlotte Patterson - 89

1st:

Welsh Terrier

GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor

2nd:

Scottish Terrier

GCH McVan’s To Russia With Love

3rd:

Fox Terrier - Smooth

Ch. Absolutely Signature

4th:

Miniature Bull Terrier

Ch. Vip’s Playtime Prince

Toy Group

Judge's Name:  Dr. Steve Keating - 147

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Japanese Chin

Ch. Chindale’s Anything She Wants

3rd:

Pomeranian

GCH Abbapoola’s Mr. Slice Of Life

4th:

Pekingese

Ch. Linn-Lee’s & JenKar’s Markers Mark

Non-Sporting Group

Judge's Name:  Arley Hussin - 112

1st:

Standard Poodle

GCH Unique Da Maya Dancing Queen

2nd:

Lhasa Apso

GCH Ta Sen My Thai Amaretto Almond Crunch

3rd:

Xoloitzcuintli

GCH Bayshore Georgio Armani

4th:

Bulldog

GCH Low Rider Gimme Back My Bullets

Herding Group

Judge's Name:  Robert Stein - 112

1st:

German Shepherd Dog

Ch. Woodsides Megabucks

2nd:

Puli

GCH Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

4th:

Briard

GCH Majestique Brave Heart

Best In Miscellaneous   

Judge's Name:  Barbara Pepper – 5 entries

 

Coton de Tulear

Hopecrest’s Monkey Business CM10