Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/17/2014 8:50 a.m.

Show Name:

Louisville Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

Louisville, KY

 

Field Rep(s):

Mike Szabo & Linda Hurlebaus

 

Show Date:

3-14-14

Total Entry: 

3259

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Dr. Al Krause

Old English Sheepdog

GCH Bugaboo’s Picture Perfect

Reserve Best In Show

 

Chinese Shar-Pei                

GCH Shine’s Deck The Halls

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. David Samuelson - 47

Best Junior:

Micah Waters – Open Senior – Wire Fox Terrier

Best In Show: Nat’l Owner Handled Series

Judge’s Name: Dr. Al Krause

German Shorthaired Pointer                             

GCH TRF White River Howlin’ At The Stars JH

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Debbie Campbell-Freeman - 426

1st:

Golden Retriever

Ch Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You

2nd:

Cocker Spaniel - Black

Ch Ashdown’s Time To Thrill

3rd:

English Springer Spaniel

GCH Foxboro N Shardust Authentic

4th:

Weimaraner

GCH Simpatico Equal Justice

Hound Group

Judge's Name: Mrs. Pat Trotter - 390

1st:

Black & Tan Coonhound

GCH Foxfire Full Force Gale

2nd:

Beagle - 15"

Ch Tashtins Lookin For Trouble

3rd:

Afghan Hound

GCH Tells Matrix Reloaded

4th:

Basset Hound

GCH Topsfiedl-Sanchu Eenie Meeni Miney Moe

Working Group

Judge's Name: Ms. Bonnie Linnell Clarke - 537

1st:

Mastiff

GCH Goldleaf’s Trouble Coming CGC

2nd:

Great Pyrenees

GCH Rivergroves Chateau De Cassteinau

3rd:

Siberian Husky

GCH Topaz Bad Action

4th:

Greater Swiss Mountain Dog

GCH Derby’s Toast With Gusto

Terrier Group

Judge's Name: Mrs. Rosalind Kramer - 431

1st:

Fox Terrier - Wire

Ch Crynwyd Caprice

2nd:

Fox Terrier - Smooth

GCH High Mtn Everso Smooth

3rd:

Welsh Terrier

Ch Abbeyrose Black Diamond

4th:

Border Terrier

GCH Meadowlake Pants On Fire

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Vicki Abbott - 470

1st:

Pug

GCH Casper’s Sirius Endeavor

2nd:

Pomeranian

Ch HITIMES What The Inferno

3rd:

Shih Tzu

Ch Hallmark Jolei Rocket Power

4th:

Brussels Griffon

Seagryphs Sleeping With The Anemone

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Charlotte Patterson - 359

1st:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

2nd:

Lowchen

GCH Paceaway Play It Again

3rd:

Bichon Frise

GCH Saks Winning Card

4th:

Bulldog

GCH Dowats The Gladiator

Herding Group

Judge's Name: Mrs. Sheila Polk - 462

1st:

Old English Sheepdog

GCH Bugaboo’s Picture Perfect

2nd:

Bouvier des Flandres

GCH Stonepillar’s Steel Bu

3rd:

Australian Shepherd

GCH Copperridge’s Debonair CD RA

4th:

Pyrenean Shepherd

GCH La Brise Sun Bear

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Dr. Al Krause

 

Berger Picard

Chaos Hardwired To Thrill