Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/14/2014 3:45 p.m.

Show Name:

Leavenworth KC

 

Location (City, State):

Kansas City, MO

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

3/13/2014

Total Entry: 975

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Keke Kahn

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

Reserve Best In Show

 

Cairn Terrier                        

GCH Hjohoo's Save Hjour Love For Me

Jr. Showmanship

Judge's Name: Janet Jackson

Best Junior:

Hannah Kolzow

Best In Show: Nat’l Owner Handled Series

Judge’s Name:

NOHS not offered                                               

 

Sporting Group

Judge's Name: Lewis Bayne

1st:

English Springer Spaniel

GCH Telltale American Ride

2nd:

Brittany

GCH Rainbow Splash's Ruggedly Handsome

3rd:

Golden Retriever

GCH Wingold's Eagle Scout RN JH

4th:

Pointer

GCH Edgehill's Comin In Hot Pursuit JH

Hound Group

Judge's Name: P. Levi Marsman

1st:

Petit Basset Griffon Vendeen

CH Iceage V. Tum-Tums Vriendjes

2nd:

Basset Hound

GCH Citation's First And Foremost

3rd:

Afghan Hound

GCH Elmo's Martian Chronicles

4th:

Greyhound

GCH Grandcru Phelps Insignia

Working Group

Judge's Name: Keke Kahn

1st:

Akita

GCH Stardust's See You At The Show RN

2nd:

Boxer

GCH Nantess Caleno Numero Uno

3rd:

Siberian Husky

GCH Ziemabora's Strut Your Stuff

4th:

Newfoundland

GCH Kilyka's Three Sheets At Aegir RN

Terrier Group

Judge's Name: Gloria Geringer

1st:

Cairn Terrier

GCH Hjohoo's Save Hjour Love For Me

2nd:

Miniature Bull Terrier

GCH Cambria's Kid N Play

3rd:

Parson Russell Terrier

CH Posey Canyon Classic Stun Gun

4th:

Russell Terrier

GCH DBF Woodsong of KCR

Toy Group

Judge's Name: Janet Jackson

1st:

English Toy Spaniel - B&PC

CH Maibee Orlando

2nd:

Havanese

Ch That’s In Search Of The Truth

3rd:

Brussels Griffon

GCH Fist Face A Penny For Your Thought

4th:

Chinese Crested

GCH Dejavu I Want A Talk About Me

Non-Sporting Group

Judge's Name: Lewis Bayne

1st:

Bichon Frise

GCH Cher Ami's Toast With Remy Martin

2nd:

Keeshond

GCH Baronwood Infinity And Beyond

3rd:

French Bulldog

CH Grandslam The Skipper

4th:

Standard Poodle

GCH Dawin Hearts On Fire

Herding Group

Judge's Name: P. Levi Marsman

1st:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

2nd:

Puli

GCH Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

Border Collie

GCH Tang Dynasty Rocky

4th:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Aubrey's Moon River

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Keke Kahn

 

Grand Basset Griffon Vendeen

Palomino Du Greffier Du Roi

 

Show Name:

Mid-Kentucky KC

 

Location (City, State):

Louisville, KY

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus/Michael Szabo

 

Show Date:

March 13, 2014

Total Entry: 

2648

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Mr. James Noe

Old English Sheepdog

GCh. Bugaboo’s Picture Perfect

Reserve Best In Show

 

Beagle - 15"                         

Ch. Tashtins Lookin For Trouble

Jr. Showmanship

Judge's Name: Dr. Joyce Dandridge

Best Junior:

KayCee Klang

Best In Show: Nat’l Owner Handled Series

Judge’s Name:  Mr. James Noe

Black & Tan Coonhound                                   

GCh. Foxfire Full Force Gale

Sporting Group

Judge's Name:  Dr. Alvin Krause

1st:

Irish Setter

Ch. Militza’s My Cherie Amour

2nd:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Ashdown’s Time To Thrill

3rd:

Golden Retriever

Ch. Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You

4th:

Pointer

Ch. Oncore Mykyna Run To Daylight

Hound Group

Judge's Name:  Mr. James Frederiksen

1st:

Beagle - 15"

Ch. Tashtins Lookin For Trouble

2nd:

Afghan Hound

GCh. Tells Matrix Reloaded

3rd:

Dachshund - Wirehaired

GCh. Raydachs Ride My Ducati

4th:

Basset Hound

GCh. Kahl Me Foxglen’s One Cool Dude

Working Group

Judge's Name:  Mr. David Bolus

1st:

Alaskan Malamute

GCh. Peace River Silverice Sumer Solstice

2nd:

Greater Swiss Mountain Dog

GCh. Derby’s Toast With Gusto

3rd:

Rottweiler

GCh. Gameguard I’ll Have Another at Braeside

4th:

Boxer

Ch. Rummer Run’s Black Magic

Terrier Group

Judge's Name:   Ms. Melinda Lyon

1st:

Fox Terrier - Smooth

Ch. J’Cobe Broxden Shark Dressed Man

2nd:

Welsh Terrier

GCh. Shaireab’s Bayleigh Maid of Honor

3rd:

Scottish Terrier

Ch. Peabar Goodness Gracious

4th:

Miniature Schnauzer

GCh. Regency’s Play For Keeps

Toy Group

Judge's Name:  Mrs. Cindy Vogels

1st:

Pug

GCh. Capers Sirius Endeavor

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh. Quail Garden Loch Lomond Deja Vu

3rd:

Pomeranian

Ch. HiTimes What The Inferno

4th:

Shih Tzu

Ch. Hallmark Jolei Rocket Power

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Anne Savory Bolus

1st:

Chinese Shar-Pei

GCh. Shines Deck The Halls

2nd:

Bichon Frise

GCh. Saks Winning Card

3rd:

Tibetan Terrier

Ch. Barnstorm To-Jo B’en Wicked @ Adominos By Dzine

4th:

Lowchen

GCh. Paceaway Play It Again

Herding Group

Judge's Name:  Mr. Charles Trotter

1st:

Old English Sheepdog

GCh. Bugaboo’s Picture Perfect

2nd:

Bouvier des Flandres

GCh. Stonepillars Steel Blu

3rd:

Bearded Collie

GCh. Ha’Penny Mirimar The Fab Fawn

4th:

Collie - Rough

GCh. Highcroft Worth The Wait

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Mrs. Charlotte Patterson

 

Lagotto Romagnolo

Angelus Mei Cael

 

Show Name:

Lancaster Kennel Club, Inc.

 

Location (City, State):

York, PA

 

Field Rep(s):

Sandy D’Andrea & Jimmy Mitchell

 

Show Date:

Thurs. March 13, 2014

Total Entry: 

1,383

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Beverly Capstick

Chihuahua - Smooth

GCH Sonnus Silho

Reserve Best In Show

 

Bloodhound

GCH Soonipi NY State Of Mind MLH

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Audrey Sutton

Best Junior:

Brooke Moyer

Sporting Group

Judge's Name:  Edward Gilbert, Jr.

1st:

Pointer

CH Hipoint Here Comes The Sun

2nd:

Wirehaired Pointing Griffon

GCH Wyncliff’s B Loved Rocket Man JH

3rd:

English Springer Spaniel

GCH Cerise Celtic Thunder

4th:

Golden Retriever

GCH My Buddy’s Times They Are A-Changin

Hound Group

Judge's Name:  Peter Machen

1st:

Bloodhound

GCH Soonipi NY State Of Mind MLH

2nd:

Afghan Hound

GCH Exlysta Aries Ciel Noir

3rd:

Scottish Deerhound

CH Foxcliffe Chelsea Sea Piers

4th:

Basset Hound

Pan Clan Danika

Working Group

Judge's Name: Roger Gifford

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression De Matisse

2nd:

Bullmastiff

GCH Dal Primo Magic Moment CGC

3rd:

Akita

GCH Cr-Wicca’s Trade Secret

4th:

Siberian Husky

CH Davik’s Snowstorm Gussit

Terrier Group

Judge's Name:   Charles Olvis

1st:

Scottish Terrier

GCH McVan’s To Russia With Love

2nd:

Norwich Terrier

GCH Highwood’s Whirling Dun

3rd:

Fox Terrier - Wire

GCH Br’er Fox Philoppa Of Hunterson

4th:

Sealyham Terrier

GCH Efbe’s Thunder Rd At Burberry

Toy Group

Judge's Name: Beverly Capstick

1st:

Chihuahua - Smooth

GCH Sonnus Silho

2nd:

Shih Tzu

CH Krissy’s Savvy Jasper

3rd:

Italian Greyhound

GCH Donavin’s Caramel Macchiato

4th:

Papillon

GCH Involo The King of Pop

Non-Sporting Group

Judge's Name:  Elizabeth Muthard

1st:

Boston Terrier

GCH Katbird’s Evolution Matters At Kayas

2nd:

Standard Poodle

GCH Gala Brighton Lakeridge Reflections Of Me

3rd:

Dalmatian

GCH Spotted Bliss Oreo Delight

4th:

French Bulldog

GCH Diva’s Bastille My Heart

Herding Group

Judge's Name: Beverly Capstick

1st:

Bearded Collie

GCH Classica’s My Turn

2nd:

Briard

GCH Déjà vu Cool As A Cucumber

3rd:

Shetland Sheepdog

GCH Acadia Stage Presence

4th:

Australian Shepherd

GCH Stormridges’s Play’N With Fire

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Edward Gilbert, Jr.

 

Coton de Tulear

Hopecrest’s Monkey Business CM10