Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/27/2014 9:35 a.m.

Show Name:

Chain O’Lakes Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

Grayslake, IL

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

1-24-14

Total Entry: 

947

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Ken Murray 

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

Reserve Best In Show

 

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Gene Blake - 6

Best Junior:

Samantha Van Buren – Master Class – Long Coat Clhihuahuas

Sporting Group

Judge's Name: Mr. Stephen Dainard - 212

1st:

Chesapeake Bay Retriever

Ch Albridens The Show Must Go On

2nd:

Welsh Springer Spaniel

Clussexx Sticky Wicket

3rd:

English Springer Spaniel

Ch Telltale American Ride

4th:

Irish Setter

GCH Darnelle’s Pennies From Heaven

Hound Group

Judge's Name: Mr. Elliott Weiss - 99

1st:

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

2nd:

Afghan Hound

GCH Elmo’s Martian Chronicles

3rd:

Whippet

GCH Kamada’s New York Minute

4th:

Otterhound

GCH Aberdeen’s Under The Influence

Working Group

Judge's Name: Mr. Charlie Olvis - 246

1st:

Alaskan Malamute

GCH Catera’s Keepin’ It World Class

2nd:

Boxer

GCH Nantess Caleno NUmero Uno

3rd:

Great Dane

Ch D.S.S. King’s Ransom JP McLaren

4th:

Mastiff

Kimmit’s Rockstar

Terrier Group

Judge's Name: Mrs. Cindy Meyer - 52

1st:

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

2nd:

Kerry Blue Terrier

Ch Pendragon Muffet McGraw

3rd:

Bull Terrier - White

Ch Aragon’s A Perfent Storm At Ruffin

4th:

Soft-Coated Wheaten Terrier

Ch Greentree Cayenne Dancer

Toy Group

Judge's Name: Mr. Gene Blake - 135

1st:

Toy Poodle

Ch Baliwick Honey Boo Boo

2nd:

Pug

GCH Careva’s Boodelicious

3rd:

Chinese Crested

GCH Dejavu I Want’A Talk About Me

4th:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH LTO Prosperity

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mr. Chuck Winslow - 107

1st:

Standard Poodle

Ch Dawin Hearts On Fire

2nd:

Boston Terrier

GCH Gunther’s Gussied Up Edna

3rd:

Shiba Inu

GCH Morningstar Jack Sparrow Black Pearl

4th:

Xoloitzcuintli

GCH Bayshore Georgio Armani

Herding Group

Judge's Name: Mr. Merle Taylor - 89

1st:

Bouvier des Flandres

Margaux’s Va Boom

2nd:

Briard

GCH Lightning Strike EL Xargall

3rd:

German Shepherd Dog

Ch Lockenhaus’ Rumor Has It V Kenlyn

4th:

Old English Sheepdog

Barkshire’s Uncle Sam

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Mr. Gene Blake

 

Berger Picard

Hermes Des Mandarines Bleues