Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/20/2014 7:05 a.m.

Show Name:

DOG FANCIERS OF OREGON (1)

 

Location (City, State):

Portland, Oregon

 

Field Rep(s):

Mary Dukes & Bryan Martin

 

Show Date:

January 17, 2014

Total Entry: 2516

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Patti Widick Neale

 

Old English Sheepdog

GCh Bugaboo's Picture Perfect

Reserve Best In Show

 

 

Cairn Terrier

GCh Hjohoo's Save Hjour Love For Me

Jr. Showmanship

Judge's Name: Beverly Capstick

Best Junior:

Raina Moss, Clumber Spaniel-Open Senior

Sporting Group

Judge's Name: Gloria Kerr

1st::

Spinone Italiano

Ch Javal Tangerine Man

2nd:

Field Spaniel

GCh Promenade's Pay It Forward

3rd:

Irish Setter

Ch Chamberlaynes Mutiny O'Captiva

4th:

Golden Retriever

GCh Pebwin Hocus Pocus

Hound Group

Judge's Name: Christopher Tilghman Neale

1st::

Borzoi

GCh Majenkir Bookstor Vintage Glamour

2nd:

Beagle - 15"

GCh Cherry Creek Believe It Or Not

3rd:

Afghan Hound

Ch Thaon's Wallstreet

4th:

Basset Hound

GCh Castlehill's Your Place Or Mine

Working Group

Judge's Name: Robert Slay

1st::

Doberman Pinscher

GCh Tiburon Arsenal

2nd:

Standard Schnauzer

Ch Blackhawk Meyer Of Comisky Park

3rd:

Alaskan Malamute

GCh Mytuk's Technical Knock Out

4th:

Tibetan Mastiff

GCh Sierras' Sasha-Yakone Nunuk

Terrier Group

Judge's Name: Robert Stein

1st::

Cairn Terrier

GCh Hjohoo's Save Hjour Love For Me

2nd:

Norfolk Terrier

GCh Yarrow Venerie Ticket To Ride

3rd:

West Highland White Terrier

Ch Whitebriar Jaw Dropper

4th:

Miniature Bull Terrier

Ch Cambria's Kid N' Play

Toy Group

Judge's Name: Marcie Dobkin

1st::

Cavalier King Charles Spaniel

GCh Quail Hollow Loch Lomond Deja Vu

2nd:

Pug

GCh Winsome-Nirvana-Blaque Triple Play

3rd:

Pekingese

Ch Oakhill's Caught Red Handed

4th:

Brussels Griffon

Somerset New Years Hello Gorgeous

Non-Sporting Group

Judge's Name: Robert Hutton

1st::

Bichon Frise

Kman's Miss Fancy Pants

2nd:

Bulldog

GCh Creedence I'm Sexy And I Know It

3rd:

American Eskimo Dog

GCh Sierra's Hallmark

4th:

French Bulldog

GCh Fulla Bull Soulja Boy

Herding Group

Judge's Name: Janina Laurin

1st::

Old English Sheepdog

GCh Bugaboo's Picture Perfect

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

GCh Mariel's Harvest Moon

3rd:

Australian Cattle Dog

GCh Kokopelli's Sobe It

4th:

Australian Shepherd

GCh Copper Hills No Reservations CGC

Miscellaneous Group

Judge's Name: Kimberly Meredith-Cavanna

 

Belgian Laekenois:

Flashfyre Fantasy Da Casa Mont'alves

 

 

 

Show Name:

Livonia Kennel Club (2)

 

Location (City, State):

Novi, MI

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

1-17-14

Total Entry: 1508

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Charles Trotter

 

Cocker Spaniel - Black

Ch Ashdown's Time To Thrill

Reserve Best In Show

 

 

Bouvier des Flandres

GCH Stonepillar's Steel Blu

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Sonny Ambrosio - 15

Best Junior:

Samantha Aimar ' Open Senior - Pomeranian

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Pat Trotter - 304

1st::

Cocker Spaniel - Black

Ch Ashdown's Time To Thrill

2nd:

English Setter

GCH Stargaze'R 'N Wingfield Wait Wait Don't Tell

3rd:

Chesapeake Bay Retriever

GCH Irish's Robert Garcia Depadua

4th:

Sussex Spaniel

GCH Remedi Maritime Criminal Intent

Hound Group

Judge's Name: Mr. Garry Newton - 151

1st::

Afghan Hound

GCH Boanne's Thunderation

2nd:

Rhodesian Ridgeback

Ch Kinyemi I'm SpringVlly's Icon

3rd:

Dachshund - Longhaired

GCH Stonybrook's Phinito

4th:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH Jaren's Put A Girl In It

Working Group

Judge's Name: Mrs. Loraine Boutwell - 264

1st::

Doberman Pinscher

GCH Cambria's Vraiment Parfait

2nd:

Mastiff

GCH Goldleaf's Trouble Coming CGC

3rd:

Bullmastiff

GCH Dal Primo Magic Moment CGC

4th:

Rottweiler

GCH Gamegard I'LL Have Another At Braeside

Terrier Group

Judge's Name: Mrs. Anne Katona - 112

1st::

Russell Terrier

GCH Goldsand's Columbus

2nd:

Border Terrier

GCH Meadowlake Pants On Fire

3rd:

Bull Terrier - White

Nuance None Of Your Biz At Foxairn

4th:

Bedlington Terrier

GCH Kaylynn's Guiding Light

Toy Group

Judge's Name: Mr. Terry Stacy - 194

1st::

Chihuahua - Long

GCH Lone Pine's Boston Legal D'Ouachitah

2nd:

Shih Tzu

Ch Hallmark Jolei Rocket Power

3rd:

Pug

GCH Bookmark's Uncommonly Good

4th:

Pomeranian

GCH CR Chase What Matters

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Jacqueline Stacy - 132

1st::

Bichon Frise

Ch Cher Ami's Toast With Remy Martin

2nd:

American Eskimo Dog

GCH Nuuktok's Atka Inukshuk

3rd:

Schipperke

GCH De Lamer Point Break

4th:

French Bulldog

Ch Floresta's LuckDragon

Herding Group

Judge's Name: Mr. James Moses - 248

1st::

Bouvier des Flandres

GCH Stonepillar's Steel Blu

2nd:

Puli

GCH Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

Australian Shepherd

Ch Limelite's Tenfold

4th:

Collie - Rough

GCH Oxford Fantasy's Where Eagles Soar

Miscellaneous Group

Judge's Name: Mrs. Jacqueline Stacy

 

:

Berger Picard

 

 

 

Show Name:

Channel City Kennel Club

 

Location (City, State):

Ventura, CA

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

01/17/2014

Total Entry: 1133

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Lowell K. Davis

 

Bloodhound

Gch. Quiet Creek's Kiss And Tell

Reserve Best In Show

 

 

English Springer Spaniel

Ch. Foxboro N Shardust Authentic

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Joan E. Luna Liebes

Best Junior:

Mallori Seifert

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Judy Webb 135

1st::

English Springer Spaniel

Ch. Foxboro N Shardust Authentic

2nd:

Clumber Spaniel

Ch. Clussexx Over The Legal Limit

3rd:

Weimaraner

Gch. Simpatico Equal Justice

4th:

Golden Retriever

Gch. Sandpiper's Let Freedom Ring

Hound Group

Judge's Name: Mrs. Lowell K. (Arlene) Davis 148

1st::

Bloodhound

Gch. Quiet Creek's Kiss And Tell

2nd:

Dachshund - Longhaired

Gch. Walmar-Solo's IOU SL

3rd:

Basenji

Gch. Jasiri-Sukari Win Tin Tin

4th:

Rhodesian Ridgeback

Gch. Diablo's Dark Knight's Nemesis

Working Group

Judge's Name: Ms. Bonnie Linnell Clarke 221

1st::

Black Russian Terrier

Gch. Aristes Paint It Black

2nd:

Siberian Husky

Gch. Topaz Bad Action

3rd:

Bernese Mountain Dog

Gch. Alpenspirit Its Our Game

4th:

German Pinscher

Gch. Desert Moon Arriving In Style

Terrier Group

Judge's Name: Mrs. Sally George 70

1st::

Scottish Terrier

Ch. Roundtown Everyday Magic Of Maryscot

2nd:

Irish Terrier

Gch. Rockledge McCallen Of Meath

3rd:

Miniature Bull Terrier

Gch. Dytona VIP

4th:

American Staffordshire Terrier

Gch. Chavez Let It Ride At Bonzai

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Florence A. Males 196

1st::

Maltese

Ch. Scylla's Small Kraft Re-Lit

2nd:

Pomeranian

Hitimes What The Inferno

3rd:

Affenpinscher

Gch. Tamarin Tarheel

4th:

Toy Fox Terrier

Gch. Ultraquest Go For The Gold

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mr. Johnny R. Shoemaker 112

1st::

Bichon Frise

Newtnine Crown Of Queen

2nd:

French Bulldog

Gch. Lebull's El Morrocco At Lecirque

3rd:

Lhasa Apso

Gch. Rufkins Monarchs Love Bytes

4th:

Tibetan Terrier

Gch. Starlight's lady In Waiting

Herding Group

Judge's Name: Mr. Robert J. Caswell, Jr. 146

1st::

Shetland Sheepdog

Gch. Paray's Preferental

2nd:

Bearded Collie

Gch. Dreamchaser Follow Your Dreams

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

Gch. Coventry Fly Me To The Moon

4th:

Old English Sheepdog

Wynsilot Man N A Grey Flanel Suit

Miscellaneous Group

Judge's Name: Mr. Gary L. Andersen

 

Miniature American Shepherd:

Timeless Trilogy CM CGC.

 

 

 

Show Name:

TAMPA BAY KC

 

Location (City, State):

BROOKSVILLE,FL

 

Field Rep(s):

SYDNEY GOOD

 

Show Date:

1/17/14

Total Entry: 1503

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: KAREN WILSON

 

Skye Terrier

GCH. CRAGSMOOR GOOD TIME CHARLIE

Reserve Best In Show

 

 

Brittany

GCH. RAINBOW SPLASH'S RUGGERDLY HANDSOME

Jr. Showmanship

Judge's Name: TOMAS GOMEZ

Best Junior:

KASEY O'BRIEN

Sporting Group

Judge's Name: ANN YUHASZ

1st::

Brittany

17 GCH. RAINBOW SPLASH'S RUGGEDLY HANDSOME

2nd:

Labrador Retriever

31 GCH. BLACKTHORN HAILSTORM

3rd:

English Cocker Spaniel

11 GCH. FIELDSTONE CAROUSEL HELL'S KITCHEN

4th:

Clumber Spaniel

17 GCH. NEXUS TOTAL ECLIPSE

Hound Group

Judge's Name: THOMAS KILCULLEN

1st::

Rhodesian Ridgeback

22 GCH. RAQUEL WELCH OF MALABO APD

2nd:

Otterhound

7 GCH. ABERDEEN'S UNDER THE INFLUENCE

3rd:

Greyhound

8 GCH. GRANDCRU PHELPS INSIGNIA

4th:

Whippet

16 CH. SPORTING FIELDS SHAMELESS

Working Group

Judge's Name: TOMAS GOMEZ

1st::

Akita

7 GCH. STARDUST'S SEE YOU AT THE SHOW RN

2nd:

Portuguese Water Dog

17 GCH. CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

3rd:

Rottweiler

27 CH. LORALS WALK THIS WAY

4th:

Boxer

35 GCH. HI-TECH THE KING OF SHERRY SHOOT JP

Terrier Group

Judge's Name: CINDY MEYER

1st::

Skye Terrier

7 GCH. CRAGSMOOR GOOD TIME CHARLIE

2nd:

Welsh Terrier

10 GCH. SHAIREAB'S BAYLEIGH MAID OF HONOR

3rd:

Cairn Terrier

17 GCH. CONNACHT A HA'PENNY WILL DO

4th:

Kerry Blue Terrier

8 GCH. CIARRAI'S BELTANE EMBERS

Toy Group

Judge's Name: PEGGY HAUCK

1st::

Papillion

18 GCH. WILDFIRE ON THE RECORD

2nd:

Miniature Pinscher

8 GCH. MARLEX CLASSIC RED GLARE

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

39 CH. MILETREE CARNIVAL

4th:

Chinese Crested

17 GCH. ZEN'S CIRQUE DU SOLEIL

Non-Sporting Group

Judge's Name:SARE BREWSTER TIETJEN

1st::

Standard Poodle

36 GCH. DAWIN HEARTS ON FIRE

2nd:

Tibetan Terrier

7 CH. KIMIK'S WHO DUNNIT

3rd:

Schipperke

18 CH. BEACHVIEWS OOPS I DID IT AGAIN

4th:

Finnish Spitz

8 GCH. MARBLEHILL'S GLEAMING ICECAPS

Herding Group

Judge's Name:ALANE GOMEZ

1st::

German Shepherd Dog

7 GCH. WOLF CREEK GALAXY OF MERIVERN

2nd:

Shetland Sheepdog

37 GCH. SOLANGE VALEDICTORIAN

3rd:

Australian Shepherd

26 GCH. COPPERRIDGE WHAT'S YOUR DREAM

4th:

Cardigan Welsh Corgi

12 GCH. RIVERSIDE TELLTAIL COCO POSH

Miscellaneous Group

Judge's Name:KAREN WILSON

 

American Hairless Terrier:

SARANTAIS SHADOW WALKER @WMK