Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 1/6/2014 8:45 a.m.

Show Name:

Columbiana County Kennel Club, Inc.

 

Location (City, State):

Tallmadge, OH

 

Field Rep(s):

Sandy D’Andrea

 

Show Date:

Fri. Jan. 3, 2014

Total Entry: 

805

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Mr. Joe C. Walton

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

Reserve Best In Show

 

Bloodhound

GCH Slessner’s International S’cess

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mr. Rodney E. Herner

Best Junior:

Chase Koetter

Sporting Group

Judge's Name:  Mr. Jon R. Cole

1st:

English Setter

GCH Stargazr’n Wingfield Wait Wait Don’t Tell

2nd:

Gordon Setter

GCH Sastya’s Eleven Eleven

3rd:

Welsh Springer Spaniel

GCH Trystyn Statesman Cactus Blue

4th:

Golden Retriever

CH Summits Front  Page News

Hound Group

Judge's Name:  Ms. Elizabeth Muthard

1st:

Bloodhound

GCH Slessner’s International S’cess

2nd:

Beagle - 15"

CH Tashtins Looking For Trouble

3rd:

Afghan Hound

GCH Elmo’s Martian Chronicles

4th:

Treeing Walker Coonhound

Cherry Creek Confetti

Working Group

Judge's Name: Ms. Diane Anderson

1st:

Giant Schnauzer

CH Skansen’s Holy Knight

2nd:

Siberian Husky

CH Snowmist’s Quicksilver Speigas

3rd:

Saint Bernard

GCH Glidden’s Lady Isabella

4th:

Doberman Pinscher

GCH Char-Lors Bad Reputation

Terrier Group

Judge's Name:  Mr. Charles L. Olvis

1st:

Welsh Terrier

GCH Darwyn Bruhil’s Flying Circus

2nd:

Fox Terrier - Smooth

CH RCK Into The Mystic At Green Acres

3rd:

Cairn Terrier

Alkay SnowedOn Chyp-Boom O’Ray

4th:

Border Terrier

CH CB’s The Flying  Squirrel

Toy Group

Judge's Name: Mr. Rodney E. Herner

1st:

Havanese

GCH Qbin’s Strictly Confidential At Enginuity

2nd:

Pug

CH Warpug Black And Blue Reme

3rd:

Miniature Pinscher

CH Kimro N Spivas Super Trooper

4th:

Brussels Griffon

Homestead Zoey Of Treyacres

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mr. Joe C. Walton

1st:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

2nd:

Bichon Frise

CH Cher Ami’s Toast With Remy Martin

3rd:

Standard Poodle

CH Hillwood Dassin Too Darn Hot

4th:

French Bulldog

CH Floresta’s LuckDragon

Herding Group

Judge's Name: Mr. Charles L. Olvis

1st:

Australian Shepherd

GCH Copperridge’s Debonair CD RA

2nd:

Pyrenean Shepherd

GCH La Brise Sun Bear

3rd:

Collie - Smooth

GCH C And J’s Silver Charm Of Chrysalis

4th:

Collie - Rough

CH Overland Shangi-La’s Limited Edition

 

Show Name:

North Star Working/Toy/Herding Groups

 

Location (City, State):

St. Paul, MN

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

1-3-14

Total Entry: 

 

 

Breed

Name

Working Group

Judge's Name: Mr. Joe Lobb - 287

1st:

Rottweiler

Ch Gamegard I’LL Have Another V Braeside

2nd:

Tibetan Mastiff

Ayyangadoo Honcho Of Drakyl

3rd:

Newfoundland

GCH Pouch Cove’s Seabrook Enough Said

4th:

Samoyed

Ch Celticfrost Kodiak Bear

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Vicki Abbott - 220

1st:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH LTO Prosperity

2nd:

Shih Tzu

Ch Jadesilk Luv T’Auburn Locks

3rd:

Pug

Ch Pocket’s Jato Jetliner

4th:

Toy Poodle

Ch Lomar Swag’s One Tin Soldier

Herding Group

Judge's Name: Mr. Paul Willhauck - 301

1st:

Australian Shepherd

GCH McMatt’s Autumn Breeze

2nd:

Bouvier des Flandres

Ch Margaux’s Va Voom

3rd:

Shetland Sheepdog

GCH Serenity’s Walk In The Park

4th:

Pembroke Welsh Corgi

Sundance Ringside Rumor