Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/3/2014 9:40 a.m.

Show Name:

SCOTTSDALE DFA         SCOTTSDALE ARIZONA

 

Location (City, State):

 

 

Field Rep(s):

JANE MYERS/LEE HERR 2/28/24

 

Show Date:

 

Total Entry: 

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MRS. CINDY VOGELS

Portuguese Water Dog

GCH CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

Reserve Best In Show

 

Old English Sheepdog

GCH BUGABOOS PICTURE PERFECT

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MR RODNEY R MERRY

Best Junior:

Jennifer Necker

Sporting Group

Judge's Name:  MRS BETTY-ANNE STENMARK

1st:

Irish Setter

CH MITZAS MY CHERIE AMOURE

2nd:

Wirehaired Pointing Griffon

GCH WHISKEYTOWN BRANDEWYN

3rd:

Field Spaniel

CH PROMENADES PAY IT FORWARD

4th:

Weimaraner

GCH SIMPATICO EQUAL JUSTICE

Hound Group

Judge's Name:  DR DONALD GILL

1st:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH M&MS FEAR THE BEARD

2nd:

Bloodhound

CH QUIET CREEKS LIMITED EDITION

3rd:

Whippet

CH WINDBORNS CHARISMA

4th:

Pharaoh Hound

GCH OSIRIS COWBOY CASSANOVA

Working Group

Judge's Name:  MR LAWRENCE SINCLAIR

1st:

Portuguese Water Dog

GCH CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

2nd:

Doberman Pinscher

GCH CAMBRIAS VRAIMENT PARFAIT

3rd:

Bernese Mountain Dog

GCH VINN OCTOBER IT HAD 2VV YOU

4th:

Samoyed

GCH SNOLINE N SNOWATERS ON A ROLL

Terrier Group

Judge's Name:   MS KATHLEEN J FERRIS

1st:

Fox Terrier - Smooth

CH ABSOLUTELY TALK OF THE TOWN

2nd:

Irish Terrier

GCH ROCKLEDGE MCCALLEN OF MEATH

3rd:

Cairn Terrier

GCH HJOJOOS SAVE THE HJOUR LOVE FOR ME

4th:

Miniature Schnauzer

GCH REGENCYS PLAY FOR KEEPS

Toy Group

Judge's Name: : MRS SHARON NEWCOMB

1st:

Pomeranian

CH HITIMES WHAT THE INFERNO

2nd:

Chinese Crested

CH KULANAS SH-BOOM

3rd:

Yorkshire Terrier

CH D’ARLEEN AMERICAN IDOL

4th:

Havanese

GCH OESTES STEALING THE STARLIGHT

Non-Sporting Group

Judge's Name: DR. ROBERT A  INDEGLIA

1st:

Chinese Shar-Pei

GCH R-LEE SPARKLE PLENTY

2nd:

Lhasa Apso

GCH RUFKINS MONARCHS LOVE BYTES

3rd:

Dalmatian

GCH KASTLES GO SPEED RACER

4th:

Keeshond

GCH SKYLINES UNIT OF MEASURE

Herding Group

Judge's Name: MRS LAWRENCE SINCLAIR

1st:

Old English Sheepdog

GCH BUGABOOS PICTURE PERFECT

2nd:

Australian Shepherd

GCH BAYOULANDS CAPTURE THE FLAG

3rd:

Bearded Collie

GCH WIGGLESWORTH THRILLER

4th:

Puli

GCH HAMZABEGI-CIMDORAM BUZAVIRAG

Miscellaneous Group  

Judge's Name: MRS SHARON NEWCOMB

 

Lagotto Romagnolo

PINON MASSAGGERO DI PINON