Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/12/2014 8:45 a.m.

Show Name:

Westminster Kennel Club

 

Location (City, State):

New York, NY

 

Field Rep(s):

Patricia Proctor

 

Show Date:

2-10&11-14

Total Entry: 

2811

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Ms. Betty Regina Leininger

Fox Terrier - Wire

GCH. Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Standard Poodle

GCH. Brighten Lakeridge Encore

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Peter Kubacz

Best Junior:

Kristen O'Brien

Sporting Group

Judge's Name: Mr. Sam Houston Mcdonald - 561

1st:

Irish Water Spaniel

GCH. Whistlestop’s Riley On Fire

2nd:

Cocker Spaniel - Black

CH. Casablanca’s Thrilling Seduction

3rd:

Golden Retriever

GCH. Kalm Sea’s To Have And To Hold

4th:

English Springer Spaniel

CH. Telltale American Ride

Hound Group

Judge's Name: Mr.Douglas A. Johnson - 407

1st:

Bloodhound

GCH. Flessner’s International S’cess

2nd:

Whippet

GCH. Sporting Fields Bahama Sands

3rd:

Basset Hound

GCH. Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

4th:

Irish Wolfhound

CH. Kuriann Of First Avenue

Working Group

Judge's Name: Mr. Clay Coady - 425

1st:

Portuguese Water Dog

GCH. Claircreek Impression De Matisse

2nd:

Mastiff

GCH. Willow Ridges Risky Business

3rd:

Akita

GCH. Cr-Wicca’s Trade Secret

4th:

Boxer

GCH. Brisbane “N” Blue Monday’s Diamonds Are Decadent

Terrier Group

Judge's Name: Mr.Bruce R. Schwartz - 318

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. Afterall Painting The Sky

2nd:

Skye Terrier

GCH. Cragsmoor Good Time Charlie

3rd:

Border Terrier

GCH. Meadlowlake Simply Sinful

4th:

Russell Terrier

GCH. Goldsand’s Columbus

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Keke Kahn - 417

1st:

Miniature Pinscher

GCH. Marlex Classic Red Glare

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH. Grantilley Galaxy Moon

3rd:

Pomeranian

GCH. Cr Chase What Matters

4th:

Pekingese

CH. Yakee Easily Persuaded

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Jacqueline Stacy - 307

1st:

Standard Poodle

GCH. Brighton Lakeridge Encore

2nd:

Tibetan Spaniel

GCH. Kan Sing’s Tenzin

3rd:

Miniature Poodle

GCH. Bellefleet’s Living In The Fast Lane

4th:

Dalamatian

GCH. Spotted Bliss Oreo Delight

Herding Group

Judge's Name: Mr. Walter J. Sommerfelt - 317

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCH. Riverside Telltail Coco Posh

2nd:

Puli

GCH. Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

German Shepherd Dog

GCH. Wolf Creek Galxy Of Merivern

4th:

Old English Sheepdog

GCH. Bugaboo’s Picture Perfect

Miscellaneous Group  

Judge's Name: