Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 2/7/2014 9:00 a.m.

Show Name:

Central Indiana Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

Indianapolis, IN

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

2-6-14

Total Entry: 

1270

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Jon Cole  

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

Reserve Best In Show

 

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

Jr. Showmanship

Judge's Name:

Best Junior:

Not Offered

Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Paula Hartinger - 203

1st:

Pointer

Ch Oncore Mykyna Run To Daylight

2nd:

Welsh Springer Spaniel

GCH Royailes Willem Of Windsor

3rd:

Labrador Retriever

Ch Paradocs Obsidian

4th:

Golden Retriever

Ch Summits Front Page News

Hound Group

Judge's Name: Dr. Ron Spritzer - 124

1st:

Saluki

GCH Sandstorm Blue Nile Bubbles Of Jatara

2nd:

Norwegian Elkhound

GCH Silhouette’s AU Fish

3rd:

Whippet

GCH Endeavors White Roses On Nysa Hill

4th:

Dachshund - Longhaired

Ch Dachshire You Got Me Nantucket SL

Working Group

Judge's Name: Mrs. Faye Strauss - 302

1st:

Boxer

GCH Nantess Caleno Numero Uno

2nd:

Siberian Husky

GCH Topaz Bad Action

3rd:

Rottweiler

Gamegard III Have Another At Braeside

4th:

Doberman Pinscher

GCH Kamterra’s Legato

Terrier Group

Judge's Name: Mr. Darryl Vice - 83

1st:

Russell Terrier

GCH Appassionato Jp Monamour’s Star

2nd:

Fox Terrier - Wire

Foxcreek JP Ideal Or Idiot

3rd:

Scottish Terrier

Peabar Goodness Gracious

4th:

Bull Terrier - White

Chj Aragon’s A Perfect Storm At Ruffin

Toy Group

Judge's Name: Mr. Kent Delaney - 198

1st:

Havanese

GCH Qbin’;s Strictly Confidential At Enginuity

2nd:

Chihuahua - Smooth

GCH Quachitah Glitz And Glamour At Lone Pine

3rd:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH LTO Prosperity

4th:

Pomeranian

Ch Char’s Seattle Slew For Triple Crown

Non-Sporting Group

Judge's Name: Ms. Beverly Capstick - 167

1st:

Standard Poodle

GCH Litilann’s Photo Finish

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

3rd:

Shiba Inu

GCH Morningstar Jack Sparrow Black Pearl

4th:

Schipperke

GCH Beachviews Oops I Did It Again

Herding Group

Judge's Name: Mr. Roger Hartinger - 185

1st:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

2nd:

Australian Shepherd

GCH CopperRidge’s Debonair CD RA

3rd:

Old English Sheepdog

Ch Lambluv’s Sultry Sensation

4th:

Pyrenean Shepherd

GCH La Brise Sun Bear

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Ms. Beverly Capstick

 

Cirneco dell'Etna

Cridiri Via D’Lea