Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 4/7/2014 8:20 a.m.

Show Name:

Birmingham KC (1)

 

Location (City, State):

Columbiana, AL

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

April 4, 2014

Total Entry: 

786

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Dr. Alvin Krause

Samoyed

GCh. Tobils Storm Warning At Sunrise

Reserve Best In Show

 

Welsh Terrier                       

GCh. Shaireabs Bayleigh Maid Of Honor

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Cindy Meyer

Best Junior:

Skylar Marschka

Best In Show: Nat’l Owner Handled Series

Judge’s Name:

NOHS not offered                                               

 

Sporting Group

Judge's Name: Mr. Robert Stein

1st:

German Shorthaired Pointer

Ch. Ehrenvogel Achy Breaky Heart

2nd:

English Cocker Spaniel

Ch. Foxwoods Ivywood Charisma

3rd:

Chesapeake Bay Retriever

Ch. Jalas Misty Hill Coolwater Oak

4th:

Brittany

Ch. Dogwood Hollow Rise And Shine

Hound Group

Judge's Name: Ms. Patricia Taylor

1st:

Scottish Deerhound

GCh. Highlanders Celtic Carol

2nd:

Rhodesian Ridgeback

GCh. Camelots Ventura Adventure

3rd:

Beagle - 15"

GCh. Oyams Mister Sandman In Annsdreme

4th:

Dachshund - Wirehaired

GCh. Leoralees Baywatch W

Working Group

Judge's Name: Mr. Robert Stein

1st:

Samoyed

GCh. Tobils Storm Warning At Sunrise

2nd:

Saint Bernard

Ch. Mahogany Gallant Spirit V Charley

3rd:

Alaskan Malamute

GCh. Windswepts The Games Afoot At Stormrunner

4th:

Siberian Husky

GCh. Highlanders Rumour Has It

Terrier Group

Judge's Name: Mrs. Ann Hearn

1st:

Welsh Terrier

GCh. Shaireabs Bayleigh Maid Of Honor

2nd:

Fox Terrier - Smooth

Ch. J’Cobe  Broxden Shark Dressed Man

3rd:

Border Terrier

GCh. Bascovail Essence Of Purple Sage

4th:

American Staffordshire Terrier

Ch. Ciceros Clash Of The Titans

Toy Group

Judge's Name: Mr. Bradley Jenkins

1st:

Pug

GCh. Hill Countrys Tag Im It

2nd:

Yorkshire Terrier

GCh. Brookviews Rebel Yale

3rd:

Pekingese

Ch. Linn-Lee’s & Jenkar Makers Mark

4th:

Manchester Terrier (Toy)

GCh. Rustic Lane Resident Evil At Fwaggle

Non-Sporting Group

Judge's Name:  Mr. Pete Dawkins

1st:

Standard Poodle

GCh. Luminary Black Velvet Bejeweled With Pearls

2nd:

Keeshond

Ch. Trumpets Gimme Back My Bullets

3rd:

Bichon Frise

Ch. Luvit Dalnavert A Movado Sportivo

4th:

Lhasa Apso

GCh. Red Fox’s Strike It Rich

Herding Group

Judge's Name:  Mr. Robert Stein

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCh. Legacy Legends Cutting Edge

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCh. Riverside Xtra Style

3rd:

Shetland Sheepdog

Telyns Aynsworth Silver Ribbons

4th:

German Shepherd Dog

Ch. Tanbark Derousse Hillside Deck The Hall V Chablis

Miscellaneous Group  

Judge's Name:  Mrs. Cindy Meyer

 

Coton de Tulear

Hopecrests Monkey Business

 

Show Name:

CHESHIRE K.C.

 

Location (City, State):

WEST SPRINGFIELD, MASS.

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

        4/4/14

Total Entry: 

860

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: MS. THERESA L. HUNDT

Irish Water Spaniel

GCH. WHISTLESTOP’S RILEY ON FIRE

Reserve Best In Show

 

Afghan Hound                     

GCH. TELLS  MATRIX RELOADED

Jr. Showmanship

Judge's Name: MR. KURT D. ANDERSON  9

Best Junior:

COLLEEN LONGLEY

Best In Show: Nat’l Owner Handled Series

Judge’s Name:

NOHS not offered                                               

 

Sporting Group

Judge's Name: MS. PEGGY BEISEL-MCILWAINE 167 

1st:

Irish Water Spaniel

GCH. WHISTLESTOP’S RILEY ON FIRE

2nd:

Flat-Coated Retriever

GCH. WINDSOR’S CHAIRMAN OF THE BOARD

3rd:

Irish Setter

GCH. CRIMSONACRE WIND CHIME

4th:

English Cocker Spaniel

GCH. BLACKSTONE VERY VASSAR

Hound Group

Judge's Name: MR. HOWARD M. YOST   110

1st:

Afghan Hound

GCH. TELLS MATRIX RELOADED

2nd:

Beagle - 15"

GCH. PUN KOTZKY TREASURE ISLAND

3rd:

Ibizan Hound

GCH. SERANDIDA ABBAIO LA CONTESSA SCALZA SC NAJ

4th:

Pharaoh Hound

DC HALLAM’S JAKE OF AROLET SC

Working Group

Judge's Name: MR. BOBBY BIRDSONG   172

1st:

Doberman Pinscher

21

2nd:

Bernese Mountain Dog

CH. TRULLI’S LITTLE LION MAN

3rd:

Bullmastiff

GCH. TRACABULL’S AN EVENING TO REMEMBER AT JUSTICE

4th:

Leonberger

GCH. CHERRYWOOD’S VICEROY

Terrier Group

Judge's Name: MR. JOHN CONSTANTINE   73

1st:

Kerry Blue Terrier

GCH. CLASS ACT BY HALLSBLU

2nd:

Norwich Terrier

GCH. DUNBAR’S HEIR APPARENT

3rd:

Fox Terrier - Wire

GCH. BR’ER FOX PHILLIPA OF HUNTERSTON

4th:

West Highland White Terrier

GCH. ASHGATE U.S. GREAT EXPECTATIONS

Toy Group

Judge's Name: MR. JAMES E. FREDERIKSEN   119

1st:

Toy Poodle

CH. SMASH JP BEAUTY & BEAT

2nd:

English Toy Spaniel - B&PC

CH. SANCHI PLEASANT SURPRISE

3rd:

Chihuahua - Long

GCH. CAROUSEL’S LOVIN SPOONFUL

4th:

Papillon

GCH. MEDINA’S LUCK BE A LADY TONIGHT

Non-Sporting Group

Judge's Name:  MR. CARL E. GOMES   124

1st:

Dalmatian

GCH. ERIN’S I’M YOUR MAN

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCH. MARBO’S SAILING INTO THE BLUE

3rd:

Miniature Poodle

MONTSERRAT CABALLE

4th:

French Bulldog

GCH. BELLA RIDGE IMPERIALE SHADY HARBOR MAFIA CAMPCOVO  CGC

Herding Group

Judge's Name: MR. JAMES E. FREDERIKSEN  84

1st:

Australian Shepherd

GCH. TK ROCKS RUNNING LIKE THE WWIND

2nd:

Bearded Collie

GCH. CLASSICAL’S MY TURN

3rd:

Collie - Smooth

GCH. TRAVLER KELSIE OVERDRIVE

4th:

Belgian Tervuren

GCH. MISHAOOK LULU AT CHATEAU BLANC HXC’S

Miscellaneous Group  

Judge's Name: MR. CARL E. GOMES  3

 

Miniature American Shepherd

SIZZIN HOT HARD TO RESIST OF APPLEWOOD CM

 

Show Name:

Wichita Kennel Club

 

Location (City, State):

Valley Center, KS

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

4/4/2014

Total Entry: 1228

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Gene Blake

Standard Poodle

GCH Dawin Hearts On Fire

Reserve Best In Show

 

Portuguese Water Dog       

GCH Claircreek Impression De Matisse

Jr. Showmanship

Judge's Name: Arley Hussin

Best Junior:

Bergen Pryor

Best In Show: Nat’l Owner Handled Series

Judge’s Name: N/A

NOHS not offered                                               

 

Sporting Group

Judge's Name: Carol Murray

1st:

English Springer Spaniel

CH Telltale American Ride

2nd:

Brittany

GCH Rainbow Splashes Ruggedly Handsome

3rd:

Welsh Springer Spaniel

GCH Clussexx Rolyarts Payola NAJ

4th:

Cocker Spaniel - Parti-colored

CH Monthavens The Birdcage

Hound Group

Judge's Name: Bill Shelton

1st:

Pharaoh Hound

CH Farao Anubis Inferno SC

2nd:

Rhodesian Ridgeback

CH Raquel Welch At Malabo APD

3rd:

Whippet

GCH Sporting Fields Shameless

4th:

Portuguese Podengo Pequeno

CH Houlas Potter

Working Group

Judge's Name: Loraine Boutwell

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression De Matisse

2nd:

Rottweiler

GCH Highwoods Call Of The Wild

3rd:

Doberman Pinscher

GCH Cambrias Vraiment Parfait

4th:

Akita

GCH Stardust See You At The Show

Terrier Group

Judge's Name: Jon Cole

1st:

Kerry Blue Terrier

GCH Tontines Chance Redemption

2nd:

Dandie Dinmont Terrier

CH Aranisles Brute Force

3rd:

Bull Terrier - Colored

GCH Glentoms Dirty Harry

4th:

Parson Russell Terrier

CH Posey Cnyon Classic Stun Gun

Toy Group

Judge's Name: Loraine Boutwell

1st:

Chinese Crested

CH Dejavu I Want To Talk About Me

2nd:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH LTO Prosperity

3rd:

Papillon

GCH Involo King Of Pop

4th:

Pug

CH Carevas Boodelicious

Non-Sporting Group

Judge's Name: Elliott Weiss

1st:

Standard Poodle

GCH Dawin Hearts On Fire

2nd:

French Bulldog

GCH Major Leagues Mighty Joe At Winsome

3rd:

Keeshond

CH Trumpets No Questions

4th:

Bichon Frise

CH Bodacious Moon Reflection

Herding Group

Judge's Name: Arley Hussin

1st:

Old English Sheepdog

GCH Bugaboos Picture Perfect

2nd:

Bearded Collie

GCH Daybar For Your Eyes Only

3rd:

Cardigan Welsh Corgi

CH XIV Karat Shes All The Rave At Paws

4th:

Border Collie

GCH F Si A Ge Of Fu You Yuan Kennel

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Pat Hastings

 

Miniature American Shepherd

Love That American Red