Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 9/20/13 9:00 a.m.

Show Name:

Gallatin Dog Club 1

 

Location (City, State):

Helena, Montana

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

Sept. 19, 2013

Total Entry: 

512

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Letitia Bett

Clumber Spaniel

GCH Clussexx Collaboration With Traddies

Reserve Best In Show

 

Old English Sheepdog

Loehr’s Sir Alfred Barclay

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Ann Hearn – 8 entries

Best Junior:

Jenny Greger – Open Senior – Pembroke Welsh Corgi

Sporting Group

Judge's Name:  Linda Robey - 111

1st:

Clumber Spaniel

GCH Clussexx Collaboration With Traddies

2nd:

Irish Setter

GCH Abbeylane Tramore Above The Limit

3rd:

English Setter

GCH Set’r Ridge’s Imagin The Future

4th:

Brittany

GCH Sanbar’s Ride The Winds

Hound Group

Judge's Name:  Patricia Taylor - 83

1st:

Basenji

GCH Ahmahr Nahrs Halleujah Makes A Joyful Noise

2nd:

Black & Tan Coonhound

GCH Windbourne HD Ranch King Of The Road

3rd:

Beagle - 13"

GCH Bougain’e Naughty-N-Lovely Alvin

4th:

Dachshund - Smooth

GCH Bessdachs Electric Martini

Working Group

Judge's Name: Neil Graves - 90

1st:

Newfoundland

GCH Susitna’s Deal Me In

2nd:

Standard Schnauzer

GCH Chateau Palos Treaty Of Goarrhein TD

3rd:

Akita

Ch. Redwitch Adreneline Junkie

4th:

Rottweiler

Gold Coin’s Able Warrior RN

Terrier Group

Judge's Name:   Ann Hearn - 32

1st:

Miniature Bull Terrier

GCH Daytona VIP

2nd:

Miniature Schnauzer

Ch. Naibara’s I Believe

3rd:

West Highland White Terrier

GCH Whitesprite’s Most Happy Fella Of Glenmaw

4th:

Parson Russell Terrier

GCH Shalimar Wild Montana Sky Of Orejac

Toy Group

Judge's Name: Neil Graves - 80

1st:

Pekingese

GCH Dunkirk Imagine That

2nd:

Pug

Ch. Moonstruck’s Smooth Sailing

3rd:

Affenpinscher

GCH Tamarin Tarheel

4th:

Papillon

GCH Titian’s Risky Business

Non-Sporting Group

Judge's Name: Ann Hearn - 69

1st:

Bulldog

GCH Newcomb’s Padamonium @ Beda

2nd:

American Eskimo Dog

Sierra’s Hallmark

3rd:

Standard Poodle

Ch. 24 Karat August Rush At Villa Rica

4th:

Boston Terrier

Kashmere’s Don’t Look Back

Herding Group

Judge's Name:  Patricia Taylor - 47

1st:

Old English Sheepdog

Loehr’s Sir Alfred Barclay

2nd:

Shetland Sheepdog

Ssyringa-Akadia Witch One

3rd:

Bearded Collie

Ch. Scott Ragtyme You Are The Music In Me

4th:

Cardigan Welsh Corgi

GCH Shadowalk Wizard Esquire

Best Miscellaneous  

Judge's Name:  Ann Hearn – 1 entry

 

Belgian Laekenois

Winjammer’s Wired To Win BN RE NA NAJ MXPS MXJ3 NFP PAX PT