Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 9/6/13 8:40 a.m.

Show Name:

Maury County KC of TN

 

Location (City, State):

Franklin, TN

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

September 5, 2013

Total Entry: 

632

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Joe Gregory 

Russell Terrier

GCh. Goldsands Columbus

Reserve Best In Show

 

Miniature Pinscher

GCh. Marlex Classic Red Glare

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Patricia Sosa

Best Junior:

Chase Koetter

Sporting Group

Judge's Name:  Mrs. Keke Kahn

1st:

Cocker Spaniel - Parti-colored

GCh. Conquests This Is It

2nd:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Ashdowns Time To Thrill

3rd:

Vizsla

GCh. Solaris Tuzes Paprika

4th:

Weimaraner

GCh. Silhouettes All Revved Up

Hound Group

Judge's Name:  Mr. William Hickerson

1st:

Afghan Hound

Ch. Tells Matrix Reloaded

2nd:

Basenji

GCh. Dragonete Itapuca

3rd:

Saluki

Ch. Khivas Troika

4th:

Dachshund - Smooth

Ch. Sunrise-Xo Boot Cut Jeans MS

Working Group

Judge's Name: Mr. Gabriel Valdez

1st:

Boxer

GCh. Hi-Techs King Of Sherry Shoot

2nd:

Portuguese Water Dog

GCh. Claircreek Impression De Matisse

3rd:

Black Russian Terrier

Fun Nords Hariton Gavrilovich

4th:

Bernese Mountain Dog

GCh. Tallpines Life Of The Party

Terrier Group

Judge's Name: Mr. Norman Patton  

1st:

Russell Terrier

GCh. Goldsands Columbus

2nd:

Cairn Terrier

GCh. Connacht A Ha’Penny Will Do

3rd:

Fox Terrier - Wire

Ch. Crynwyd Caprice

4th:

Miniature Bull Terrier

Ch. Evolution Runs With Scissors

Toy Group

Judge's Name:  Mrs. Terry Berrios

1st:

Miniature Pinscher

GCh. Marlex Classic Red Glare

2nd:

Shih Tzu

Ch. Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

3rd:

Maltese

Ch. Fletcher Andes Henshaw

4th:

Silky Terrier

GCh. Lamplighters Tattle Tail

Non-Sporting Group

Judge's Name:  Mrs. Keke Kahn

1st:

Bichon Frise

GCh. Vogelflights Hone To Pillowtalk

2nd:

Tibetan Spaniel

GCh. Kan Sings Tenzin

3rd:

Lhasa Apso

GCh. Ta Sen Westgate On A High

4th:

Chow Chow

GCh. Padows Twilight Embrey In A New Moon At Asan

Herding Group

Judge's Name:  Mr. Gabriel ValdezJudge's Name:   

1st:

Puli

GCh. Cordmaker Topsy Turvey

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

Ch. Legacy Lengens Run For the Triple Crown

3rd:

Finnish Lapphund

Sugarok Shenya At Comancheria

4th:

Briard

GCh. Déjà vu Mia Cool As A Cucumber

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Mr. Joe Gregory 

 

Coton de Tulear

Hopecrests Monkey Business