Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 9/3/13 9:05 a.m.

Show Name:

Vicksburg KC of Mississippi (2)

 

Location (City, State):

Monroe, LA

 

Field Rep(s):

Vroom

 

Show Date:

9/2/13

Total Entry: 901 

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Col Joe B. Purkhiser

Fox Terrier - Wire

GCH. Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Pointer

GCH. Chesterhope State Of T Art

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Judy Bennett

Best Junior:

Bergen Pryor-Master Class-Golden Retriever

Sporting Group

Judge's Name:  Mrs. Judy Webb #108

1st:

Pointer

GCH. Chesterhope State Of T Art

2nd:

Gordon Setter

GCH. Saranac Toblerone

3rd:

Wirehaired Pointing Griffon

GCH. Rockbridge Bear’s Waco Kid JH

4th:

Golden Retriever

GCH. Vanreel’s There Goes My Money JH CDX

Hound Group

Judge's Name:  Mrs. Murrel Purkhiser #93

1st:

Saluki

CH. Appalachia’s Allamyrra Hajji

2nd:

Ibizan Hound

CH. Serandida East So Bigstar

3rd:

Whippet

GCH. Karasar’s Remembrance

4th:

Dachshund - Smooth

GCH. Bessdach Electric Martini

Working Group

Judge's Name: Mrs. Linda M. Riedel #165

1st:

Boxer

GCH. Winfall I Dream Of Style

2nd:

Mastiff

GCH. Willow Ridge Risky Business

3rd:

Tibetan Mastiff

GCH. Drakyi Lion of Judah

4th:

Black Russian Terrier

GCH. Zilya’s Chicago Blues Fusion At Runes RN CD

Terrier Group

Judge's Name:  Mrs.Gloria Geringer # 73

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. Afterall Painting The Sky

2nd:

Fox Terrier - Smooth

GCH. Lil’ Itch Steeplechase

3rd:

Scottish Terrier

GCH. Kelwyn’s History In The Making

4th:

Miniature Schnauzer

GCH. Rockyhill Icees Rasin’ The Bar

Toy Group

Judge's Name:  Mrs. Gloria Geringer # 152

1st:

Shih Tzu

CH. Zephyr Monogram Maybe Marilyn

2nd:

Papillon

GCH. Involo The King Of Pop

3rd:

Chihuahua - Long

GCH. Timeless Cottondale Pink Champagne

4th:

Toy Poodle

GCH. Donnchada Angel Wings At Dulcinea

Non-Sporting Group

Judge's Name:  Mr. Larry G. Kereluke # 95

1st:

Chinese Shar-Pei

GCH. Jade East Do You Know The Way To San Jose

2nd:

Bulldog

GCH. Mytoys Epic Against The Wind

3rd:

Finnish Spitz

GCH. Finkkila’s Nalle Poika

4th:

American Eskimo Dog

GCH. Ducat’s Smokin’ Hot

Herding Group

Judge's Name: Ms. F. Susan Godek #203  Judge's Name:   

1st:

German Shepherd Dog

CH. Karizma’s Ike Of Edale

2nd:

Australian Shepherd

GCH. Harmony Hill’s Money Talks

3rd:

Shetland Sheepdog

GCH. Grandgales Jolie Victor Ludorumcc

4th:

Border Collie

GCH. F Si A Ge Of Fu You Yuan Kennel

Miscellaneous Group  

Judge's Name:  Mrs. Murrel Purkhiser

 

 

 

 

Show Name:

Cedar Rapids Kennel Association (2)

 

Location (City, State):

Amana, IA

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

9-2-13

Total Entry: 713

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Roger Hartinger 

Shih Tzu

Ch Jadesilk Luv T’Auburn Locks

Reserve Best In Show

 

Newfoundland

GCH Pouch Cove’s Seabrook Enough Said

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Robert E. Stein - 13

Best Junior:

Corinne Kolzow – Master Class – English Springer Spaniel

Sporting Group

Judge's Name: Mr. Roger Hartinger - 91

1st:

Flat-Coated Retriever

Ch Heirborn Moor Bang For The Buck

2nd:

English Springer Spaniel

Ch Seaview’s Too Busy Being Fabulous

3rd:

Gordon Setter

GCH Buteo’s Midnight Silence

4th:

Cocker Spaniel - Parti-colored

Ch Monthaven’s And The Band Played On

Hound Group

Judge's Name: Mr. Roger Hartinger - 110

1st:

Dachshund - Wirehaired

Ch Twinkle’s Orrin At Carowynd

2nd:

Beagle - 13"

GCH Barrister’s Diamonds Are A Girl’s Best Frie

3rd:

Norwegian Elkhound

GCH Elvbend’s Ride Of The Valkyries

4th:

American Foxhound

Ch Crossroads Josie’s Dunwishin

Working Group

Judge's Name: Mrs. Paula Hartinger - 130

1st:

Newfoundland

GCH Pouch Cove’s Seabrook Enough Said

2nd:

Rottweiler

GCH Hemlock’s Jack Of Hearts RA CGC

3rd:

Bernese Mountain Dog

GCH Wyndrift’s Steal Your Heart Away CD BN RE

4th:

Doberman Pinscher

GCH Dezperado’s Hallelujah

Terrier Group

Judge's Name: Mrs. Paula Hartinger - 41

1st:

Airedale Terrier

GCH Epoch’s New York Minute

2nd:

Norwich Terrier

GCH M&M’s Macho Man

3rd:

Fox Terrier - Wire

Ch Aljamar Eliminate The Negative

4th:

Staffordshire Bull Terrier

GCH Cumhil Hellraiser

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Paula Hartinger - 147

1st:

Shih Tzu

Ch Jadesilk Luv T’Auburn Locks

2nd:

Papillon

GCH Fenice Le Beaudreaux

3rd:

Brussels Griffon

Ch Hilltops Watch Me Now

4th:

Chihuahua - Smooth

GCH Shorepoints’s Buddy Dazzler

Non-Sporting Group

Judge's Name: Dr. Gary Sparschu - 84

1st:

Standard Poodle

Ch Dawin Hearts On Fire

2nd:

Dalmatian

Ch Folklore Celtic Crossfire Trail

3rd:

American Eskimo Dog

GCH Pinebrook Smilin’ Milo Of Vibo

4th:

Chow Chow

Ch Jidi Impressive Gentrys Hunter H

Herding Group

Judge's Name: Dr. Gary Sparschu - 84Judge's Name:   

1st:

Old English Sheepdog

GCH Lambluv’s Live The Dream

2nd:

Puli

GCH Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

Australian Shepherd

GCH McMatt’s Autumn Breeze

4th:

Belgian Tervuren

GCH Matilde Of Anduin CD RN

 

Show Name:

SCHOOLEY’S MT. K.C.

 

Location (City, State):

MORRISTOWN, N.J.

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

     9/2/13

Total Entry: 

693

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   MR. DESMOND J. MURPHY

French Bulldog

GCH. DIVA’S BASTILLE MY HEART

Reserve Best In Show

 

Portuguese Water Dog

GCH. CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MR. BARRIE G. MCMATH  15

Best Junior:

JESSICA ROTONDO

Sporting Group

Judge's Name: MRS. MARY ANN ALSTON   113

1st:

Irish Setter

GCH. EVERGREEN GOOD INTENTIONS

2nd:

Golden Retriever

CANTELLE BAREFOOT IN THE PARK RN CGC

3rd:

Pointer

GCH. CHESTERHOPE MISS D’ARCY

4th:

Weimaraner

GCH. UNITY’S BZYFEET LAVERNE DEFAZIO

Hound Group

Judge's Name:  MRS. MARY ANN ALSTON  75

1st:

Bloodhound

GCH. SOONIPI FRIENDS IN LOW PLACES

2nd:

Dachshund - Longhaired

GCH. JT’S KAYCEES PHOENIX OF TAM-BOER

3rd:

Afghan Hound

GCH. EXLYSTA ARIES CIEL NOIR

4th:

Rhodesian Ridgeback

CH. RAQUEL WELCH OF MALABO APD

Working Group

Judge's Name: MRS. MARY ANN ALSTON   171

1st:

Portuguese Water Dog

GCH. CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

2nd:

Cane Corso

GCH. FIREHORSE FRANKLIN

3rd:

Saint Bernard

GCH. JAMELLE’S ARISOCRAT V ELBA CGC RN

4th:

Doberman Pinscher

GCH. SHARJETS STARR CATCHER CD RA CGC

Terrier Group

Judge's Name: MRS. ROSALIND KRAMER  46

1st:

Fox Terrier - Wire

CH. CRISPY LEGACY

2nd:

Norwich Terrier

GCH. HIGHWOOD’S WHIRLING DUN

3rd:

Airedale Terrier

GCH. JOVAL IT’S MY TIME

4th:

Miniature Schnauzer

GCH. JOKER LAND’S GLACYKA

Toy Group

Judge's Name: MS. BARABARA J. WOOD  85

1st:

Chihuahua - Long

CH. BAYARD WENDY

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH. PICCADIL’S TWIST AND SHOUT BN CD

3rd:

Shih Tzu

CH. KRISSY’S SAVVY JASPER

4th:

Havanese

GCH. MARCOSA’S BACHELOR BUTTON

Non-Sporting Group

Judge's Name:  MS. BARBARA J. WOOD  69

1st:

French Bulldog

GCH. DIVA’S BASTILLE MY HEART

2nd:

Tibetan Terrier

GCH. ZODI’S TRIUMPH NA NAJ NF CGC

3rd:

Schipperke

GCH. DE LAMER POINT BREAK

4th:

Boston Terrier

GCH. CAMPBELL CLAN’S SIMPLY SCANDALOUS

Herding Group

Judge's Name: MR. LAWRENCE C. TERRICONE 71 Judge's Name:   

1st:

Briard

GCH. DÉJÀ VU MIA COOL AS A CUCUMBER

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. NCHANTED SILK LINING

3rd:

Bearded Collie

GCH. HA’PENNY DEJA APHRODITE

4th:

Belgian Tervuren

GCH. HILLSIDE SPECIAL AND HAMAZING

Miscellaneous Group  

Judge's Name: MR. DESMOND J. MURPHY  6

 

Coton de Tulear

JUST INCREDIBLE CHANEL

 

Show Name:

Mid-Kentucky KC

 

Location (City, State):

Lexington, KY

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

September 2, 2013

Total Entry: 

972

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Mr. Charles Olivis

Bichon Frise

GCh. Vogelflights Honor To Pillowtalk

Reserve Best In Show

 

Black & Tan Coonhound

Ch. Foxfire Full Force Gale

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Carol Spritzer

Best Junior:

Chase Koetter

Sporting Group

Judge's Name:  Mr. Charles Olivis

1st:

English Setter

GCh. Stargazr’n Wingfield Time Will Tell

2nd:

Pointer

GCh. Oncore Mykyna Storm

3rd:

English Cocker Spaniel

GCh. Foxwoods Dublin Diva

4th:

American Water Spaniel

GCh. Waterway Game Crk Hot Diggity

Hound Group

Judge's Name: Mrs. Carol Spritzer

1st:

Black & Tan Coonhound

Ch. Foxfire Full Force Gale

2nd:

Bloodhound

GCh. Flessners International Space Station At H

3rd:

Dachshund - Longhaired

GCh. Sweetgrass Johann Tipper

4th:

Whippet

Ch. Longlesson Perfect Girl

Working Group

Judge's Name: Dr. Ronald Spritzer

1st:

Giant Schnauzer

GCh. Kenro’s Witching Hour

2nd:

Standard Schnauzer

GCh. Blackhawk Finnegans Wake

3rd:

Saint Bernard

Ch. Gliddens Lady Isabella

4th:

Dogue de Bordeaux

GCh. Evergreend Rub My Belly At Rising Star

Terrier Group

Judge's Name:  Ms. Rhonda Ralphs

1st:

Welsh Terrier

GCh. Shaireabs Bayleigh Maid Of Honor

2nd:

Russell Terrier

GCh. Goldsands Columbus

3rd:

Fox Terrier - Smooth

Ch. Broxden Waybroke Halstan Heritag

4th:

Manchester Terrier (Standard)

Fantasys You’ll Rue The Day

Toy Group

Judge's Name:  Ms. Elizabeth Muthard

1st:

Pug

GCh. Hill Countrys Tag Im It

2nd:

Havanese

GCh. Qbins Strictly Confidential At Enginuty

3rd:

Chihuahua - Smooth

Ch. Stonehill Great Escape

4th:

Shih Tzu

Ch. Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

Non-Sporting Group

Judge's Name:   Mrs. Mary Lou Kniola

1st:

Bichon Frise

GCh. Vogelflights Honor To Pillowtalk

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCh. Shines Deck The Halls

3rd:

Standard Poodle

GCh. Litilanns Photo Finish

4th:

Dalmatian

GCh. Bret D N Engine Co To The Rescue

Herding Group

Judge's Name: Mr. Garry Newton Judge's Name:   

1st:

Old English Sheepdog

Ch. Bugaboo’s Picture Perfect

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

GCh. Aubreys Tails Of Mystery

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

GCh. Staffords Catch Me If You Can

4th:

Shetland Sheepdog

GCh. Grandgables The Frat Boy

Miscellaneous Group  

Judge's Name:   Mrs. Carol Spritzer

 

Berger Picard

Chaos Hardwired To Thrill

 

Show Name:

Cary KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

September 2, 2013

Total Entry: 

634

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Helen Stein

German Shepherd Dog

GCH Wolf Creek Galaxy Of Merivern

Reserve Best In Show

 

Doberman Pinscher

GCH Tiburon Ariel Bella Dona

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Michael Kennedy – 22 entries

Best Junior:

Amanda Layser – Master Class – Long Coat Chihuahua

Sporting Group

Judge's Name:  Virginia Lyne - 119

1st:

English Setter

Ch. Wyndswept’s Reflection Of The Heart

2nd:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Ch. Pikkinokka’s Lightning Bug

 

3rd:

Vizsla

GCH Regal Point Pinnacle Of Kilauea JH

4th:

English Springer Spaniel

Ch. Legacy Random Titleist

Hound Group

Judge's Name:  Betty-Anne Stenmark - 81

1st:

Bloodhound

GCH Flessner’s International S’cess

2nd:

Greyhound

GCH GrandCru Phelps Insignia

3rd:

Rhodesian Ridgeback

GCH Camelot’s Ventura Adventure

4th:

Black & Tan Coonhound

GCH Bayaway Jersey’s Due Process Of Law

Working Group

Judge's Name: Chris Walkowicz - 119

1st:

Doberman Pinscher

GCH Tiburon Ariel Bella Dona

2nd:

Boxer

GCH Hi-Tech The King Of Sherry Shoot JP

3rd:

Great Dane

GCH Longo Miller N Lore Diamond Lil

4th:

Bernese Mountain Dog

GCH Tallpine’s Life Of The Party

Terrier Group

Judge's Name:   Betty-Anne Stenmark - 61

1st:

Airedale Terrier

GCH Joval Angel’s Whisper

2nd:

Welsh Terrier

GCH Sanherpinc Poporopo At Teritails

3rd:

West Highland White Terrier

Ch. Camcrest Ansurely Jasmine

4th:

Glen of Imaal Terrier

Glen Tyrs Isabelle At Castlerock

Toy Group

Judge's Name: Gloria Kerr - 97

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Papillon

GCH Wildfire On The Record

3rd:

Pug

GCH Caper’s Sirius Endeavor

4th:

Chinese Crested

GCH Belews Les Bons Temps Rouler

Non-Sporting Group

Judge's Name: Robert Ennis - 78

1st:

Tibetan Spaniel

GCH Kan Sing’s Tenzin

2nd:

Miniature Poodle

Ch. Bellefleet’s Living In the Fast Lane

3rd:

French Bulldog

Ch. Bandog Major League Homerun At TX Star

4th:

Chinese Shar-Pei

Ch. Jade East Is This The Way To Amarillo

Herding Group

Judge's Name: Gloria Kerr - 79

1st:

German Shepherd Dog

GCH Wolf Creek Galaxy Of Merivern

2nd:

Border Collie

Ch. Wedgewood’s Abracadabra

3rd:

Bearded Collie

GCH Ha’Penny Mirimar The Fab Fawn

4th:

Shetland Sheepdog

Ch. Truespirit Brown Sugar Spencer

Miscellaneous Group  

Judge's Name:  Robert Ennis – 4 entries

 

Coton de Tulear

Hopecrest’s Monkey Business CM