Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 10/15/13 8:15 a.m.

Show Name:

RAMAPO K.C.  (2)

 

Location (City, State):

AUGUSTA, NEW JERSEY

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

   10/14/13

Total Entry: 

 505

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  

Portuguese Water Dog

GCH. CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

Reserve Best In Show

 

American Foxhound

GCH. KIARRY’S PANDORA’S BOX

Jr. Showmanship

Judge's Name:  BILLIE KELLOGG KNEALE  9

Best Junior:

 

Sporting Group

Judge's Name:  CHRISTINE E. CALCINARI   79

1st:

English Springer Spaniel

GCH. CERISE SENTINEL

2nd:

Labrador Retriever

MOONLITS DARK POETRY AT OVERLOOK

3rd:

German Shorthaired Pointer

GCH. SKYPOINT’S OUR RIVER RUNS FREE

4th:

Chesapeake Bay Retriever

GCH. CHESABAR HUDSON BAY RN

Hound Group

Judge's Name:  CHRISTINE E. CALCINARI   56

1st:

American Foxhound

GCH. KIARRY’S PANDORA’S BOX

2nd:

Rhodesian Ridgeback

GCH. SPRING VALLEY’S GREAT VINCERO ET, CGC

3rd:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH. MONKHAMS FAMOUS GROUSE

4th:

Dachshund - Longhaired

GCH. AVIANCE’S PRAMADA FOR TERMS OF ENDEARMENT SL

Working Group

Judge's Name:   MARJORIE MARTORELLA    110

1st:

Portuguese Water Dog

GCH. CLAIRCREEK IMPRESSION DE MATISSE

2nd:

Samoyed

GCH. MCMAGIC’S MOJO

3rd:

Giant Schnauzer

GCH. RAMAHILL ABSOLUTES I AM LEGEND OF RW

4th:

Newfoundland

GCH. ROSEWOOD’S ROYAL FLUSH

Terrier Group

Judge's Name:   BILLIE KELLOGG KNEALE   22

1st:

Kerry Blue Terrier

GCH. CLASS ACT BY HALLSBLU

2nd:

Cairn Terrier

GCH. ROCCO’S COLLAR KING CARL XVI GUSTAF

3rd:

Miniature Schnauzer

GCH. BLYTHEWOOD FULL METAL JACKET

4th:

Bedlington Terrier

GCH. PEREMI I M A PLAYER

Toy Group

Judge's Name:  CHARLES L. OLVIS   50

1st:

Toy Poodle

GCH. SMASH JP SAKURA

2nd:

Pug

GCH. CASTLEROCK OINE CONE MOUNTAIN RAIN

3rd:

Miniature Pinscher

GCH. BLYTHEWOOD GOLDEN WARRIOR

4th:

Pekingese

GCH. HOONG TAO’S WALK THIS WAY

Non-Sporting Group

Judge's Name:  ELIZABETH MUTHARD  42

1st:

Tibetan Terrier

GCH. RINCHEN’S BLAZING BLACK ICON

2nd:

Chow Chow

GCH. PAZZAZZ’S GENGHIS KHAN

3rd:

Schipperke

GCH. DE LAMER POINT BREAK

4th:

Dalmatian

5GCH. SPOTTED BLISS OREO DELIGHT

Herding Group

Judge's Name:    LAWRENCE TERRICONE    97

1st:

Briard

GCH. DÉJÀ VU MIA COOL AS A CUCUMBER

2nd:

Collie - Rough

CH. MILAS LATIN FEVER

3rd:

German Shepherd Dog

GCH. PINE HILL’S PAYDAY OF HAYSHILL

4th:

Australian Shepherd

GCH. COLLINSWOOD SPARKS FLY

Miscellaneous Group  

Judge's Name:  BILLIE KELLOGG KNEALE  2