Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 11/12/13 1:35 p.m.

Show Name:

Colorado Spring Kennel Club

 

Location (City, State):

Pueblo, CO

 

Field Rep(s):

Sandy D’Andrea

 

Show Date:

Mon. Nov. 11, 2013

Total Entry: 

950

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Mrs. Cindy Vogels

Fox Terrier - Wire

GCH CH Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Old English Sheepdog

CH Bugaboo’s Picture Perfect

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Dr. Jill Warren

Best Junior:

Francis Flaim

Sporting Group

Judge's Name:  Mr. Houston Clark

1st:

Irish Water Spaniel

GCH CH Whistletop’s Riley On Fire

2nd:

Brittany

GCH CH Rainbow Splash’s Ruggedly Handsome

3rd:

Vizsla

GCH CH Nyircsaszari Szilva Palinka JH

4th:

English Springer Spaniel

CH Killara Ono! The British Are Coming CA

Hound Group

Judge's Name:  Ms. Cecilia (Cec) Ringstrom

1st:

Pharaoh Hound

GCH CH Osiris Cowboy Casanova

2nd:

Beagle - 15"

GCH CH  Skyline N Magnolia’s Road Trip

3rd:

Whippet

CH Starline’s Oxford Victim Of Love

4th:

Dachshund - Smooth

GCH Spellbounds You Go First

Working Group

Judge's Name: Mr. F M (Butch) MacDonald.

1st:

Portuguese Water Dog

CH Aspencoves Nothing Like This Majik

2nd:

Doberman Pinscher

GCH CH Gallant’s Double Oh Seven V Ciden

3rd:

Akita

CH GCH Stardust’s See You At The Show RN

4th:

Cane Corso

CH GCH Epic Diesel Of Castleguard

Terrier Group

Judge's Name:   Mr. Houston Clark

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH CH Afterall Painting The Sky

2nd:

Miniature Bull Terrier

CH Cambria’s Kid N Play

3rd:

Kerry Blue Terrier

GCH Tontine’s Chance Redemption

4th:

Miniature Schnauzer

CH Laroh’s Irish Road Warrior

Toy Group

Judge's Name: Mrs. Joan Goldstein

1st:

Pug

GCH Bookmark’s Uncommonly Good

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH CH Miletree Northern Star At Shirmont

3rd:

Chihuahua - Smooth

CH GCH Shorepointe’s Buddy Dazzler

4th:

Pomeranian

Triple Crown Tim Tam Of TNT

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mrs. Houston (Toddie) Clark

1st:

Shiba Inu

CH Jotoichi Perfect Madness

2nd:

Keeshond

GCH CH Windrift’s Money Maker

3rd:

Lhasa Apso

CH Shoyu Blowin’ My Horn At Orlane

4th:

Miniature Poodle

CH Rosebell Pzazz Perfectly Charming

Herding Group

Judge's Name: Mr. Robert J. Caswell Jr.

1st:

Old English Sheepdog

CH Bugaboo’s Picture Perfect

2nd:

Border Collie

GCH CH Tang Dynasty Rocky

3rd:

Bouvier des Flandres

CH Rocheuses She’s Everything

4th:

German Shepherd Dog

CH Mar Haven’s Evangelina

Miscellaneous Group  

Judge's Name: Mrs. Cindy Vogels

 

Azawakh

Youwarou Wa N’Tafouk

 

Show Name:

Madera Canyon Kennel Club (2)

 

Location (City, State):

 Tucson, AZ

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

11/11/2013

Total Entry: 

762

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Ms. Minna-Liisa Koltes

Pembroke Welsh Corgi

GCH Coventry Allure At Wynstar

Reserve Best In Show

 

West Highland White Terrier

GCH Deerhaven Hez Justin Kredible At Orion

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Cindy Scott

Best Junior:

Kacie Foelker

Sporting Group

Judge's Name:  Mr. Garry Allan                             120

1st:

Clumber Spaniel

GCH Clussexx Collaboration With Traddles

2nd:

Chesapeake Bay Retriever

GCH Chesacola Hardwood Balitmore Raven

3rd:

Weimaraner

GCH Simpatico Equal Justice

4th:

English Springer Spaniel

GCH Winamere N Gold Camp Simply D Best

Hound Group

Judge's Name:  Mr. Garry Allan                                143

1st:

Whippet

CH Sporting Fields Shameless

2nd:

Rhodesian Ridgeback

GCH Diablo’s Dark Knight’s Nemesis

3rd:

Harrier

GCH Downhome Hitech Innovator

4th:

Bloodhound

CH Quiet Creek’s Limited Edition

Working Group

Judge's Name: Ms. Carolyn Alexander                       155

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Roseknoll Sunny Benjamin

2nd:

Great Dane

Ch Naples TLBRK Dana Sanroque Cause and Effect

3rd:

Black Russian Terrier

Gch Aristes Paint It Black

4th:

Boxer

GCH Desert Winds One Step Beyond

Terrier Group

Judge's Name:   Mr. David Alexander                               62

1st:

West Highland White Terrier

GCH Deerhaven Hez Justin Kredible At Orion

2nd:

Border Terrier

GCH Mchill’s HRH Prince Gizmo House Of Gremlin

3rd:

Bedlington Terrier

CH First Class Willow Wind The Phoenix

4th:

Miniature Schnauzer

GCH Kruse’s High Interest

Toy Group

Judge's Name: Mr. Larry Abbott                                          110

1st:

Japanese Chin

GCH Victory Spencer

2nd:

Pug

GCH Winsome -Nirvana-Blanque Triple Play

3rd:

Brussels Griffon

CH Paragons Sharp Dressed Man At Greengates

4th:

Affenpinscher

Ch Strongfort Opium Puffn Muffn

Non-Sporting Group

Judge's Name: Mrs Vicki Abbott                                    61

1st:

French Bulldog

GCH Lebull’s El Morocco At Lecirque

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCH Jade East Do You Know The Way To San Jose

3rd:

Keeshond

GCH Ruttkay Chance

4th:

Dalmatian

GCH Kastle’s Go Speed Racer

Herding Group

Judge's Name: Dr. Sophia Kaluzniacki                                      76

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Coventry Allure At Wynstar

2nd:

Polish Lowland Sheepdog

GCH Stonebrook’s Divine Design

3rd:

Shetland Sheepdog

CH Sandcastle Raggedy Ann

4th:

Belgian Tervuren

GCH Mishaook’s Lautrec

Miscellaneous Group  

Judge's Name:  Mr. David A. Alexander

 

Miniature American Shepherd

Gch. Ch. Mercyme Dressed For Success