Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 11/6/13 7:00 p.m.

Show Name:

Talbot K.C.(Wed)

 

Location (City, State):

Salisbury, Md.

 

Field Rep(s):

Jim Mitchell

 

Show Date:

         6Nov13

Total Entry: 

698

 

Breed

Name

Best In Show

Judge  Doug Johnson

Portuguese Water Dog

Ch Claircreek Impression De Matisse

Reserve Best In Show

 

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuades

Jr. Showmanship

Judge:  Wm Stebbins

Best Junior:

Chase Koetter

Sporting Group

Judge Richard Powell

1st:

Irish Setter

Ch Militza’s My Cherie Amour

2nd:

Chesapeake Bay Retriever

Ch Chesastar Hudson Bay RN

3rd:

Pointer

Ch Chesterhope Miss D’Arcy

4th:

English Cocker Spaniel

Ch Dawnglow Knight Rider

Hound Group

Judge  Whitney Coombs

1st:

American Foxhound

Ch Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Rhodesian Ridgeback

Ch Racheal Welch Of Malabo APD

3rd:

Whippet

Ch Artemis Hypnotic Opium SC

4th:

Bloodhound

Ch Quiet Creek’s Kiss And Tell

Working Group

Judge Wm Stebbins

1st:

Portuguese Water Dog

Ch Claircreek Impression De Matisse

2nd:

Boxer

Ch Hi-Tech The King Of Sherry Shoot JP

3rd:

Akita

Ch CR-Wicca’s Trade Secret

4th:

Doberman Pinscher

Ch Tallyesyn N Adria’s Pacific Ice V Kendon

Terrier Group

Judge   Betsy Dale

1st:

American Staffordshire Terrier

Ch An Garda Déjà vu Looking At You

2nd:

Norwich Terrier

Ch Dunbar’s Heir Apparent

3rd:

Fox Terrier - Wire

Ch Crispy Legend

4th:

West Highland White Terrier

Ch Doncastle’s Nathan Of Mac-Ken-Char

Toy Group

Judge Chuck Winslow

1st:

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuaded

2nd:

Toy Fox Terrier

Ch Dejuvu’s Big Dog Daddy

3rd:

Toy Poodle

Ch Smash JP Sakura

4th:

Affenpinscher

Ch Yarrow’s Hi-Tech Ben There Done That

Non-Sporting Group

Judge Peggy Lloyd

1st:

Tibetan Spaniel

Ch Kan Sing’s Tenzin

2nd:

Standard Poodle

Ch Brighton Mikimoto

3rd:

French Bulldog

Ch LeFox Born To Boogie

4th:

Xoloitzcuintli

Ch Bayshore Georgio Armani

Herding Group

Judge Meridith Johnson-Snyder

1st:

Shetland Sheepdog

Ch Grandgables The Frat Boy

2nd:

Collie - Rough

Ch Devinwood A Perfect Stranger

3rd:

Puli

Ch Cordmaker Topsy Turvey

4th:

Pembroke Welsh Corgi

Ch Gryffin South Beach Baby

Miscellaneous Group  

Judge Wm Stebbins

 

Miniature American Shepherd

Great Companions Fancy Pants