Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 5/28/13 8:45 a.m.

Show Name:

Pontiac KC

 

Location (City, State):

Kalamazoo, MI

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

5/23/2013

Total Entry:940 

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Gloria Geringer 

German Wirehaired Pointer

GCh Mt Views Ripsnorter Silver Charm

Reserve Best In Show

 

Russell Terrier

GCh Goldsands  Columbus

Jr. Showmanship

Judge's Name: Debra Davis

Best Junior:

Savannah Livingston

Sporting Group:

Judge's Name: Terry DePietro

1st:

German Wirehaired Pointer

GCh Mt Views Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Irish Setter

Ch Rosettes No Stone Unturned

3rd:

Golden Retriever

Ch Easthill Broxden Woodland Lettuce Entertain You

4th:

Weimaraner

GCh Doc N Camelots Heaven Can Wait

Hound Group:

Judge's Name:  Patricia Leakey Brenner

1st:

Dachshund - Smooth

Ch Speechless Kinders In It To Win It MS

2nd:

Afghan Hound

GCh Elmos Martian Chronicles

3rd:

Rhodesian Ridgeback

GCh Tubilas How Dya Like Me Now

4th:

Scottish Deerhound

Dhu Mohr Swayin In The Music

Working Group:

Judge's Name: Richard Lashbrook

1st:

Giant Schnauzer

GCh Kenro Witching Hour

2nd:

Great Pyrenees

GCh Rivergroves Chateau De Casteinau

3rd:

Bullmastiff

Ch ROPS Stealsaheart Bruin,

4th:

Doberman Pinscher

GCh Kamterras Legato

Terrier Group:

Judge's Name: Keke Kahn 

1st:

Russell Terrier

GCh Goldsands  Columbus

2nd:

Fox Terrier - Smooth

Ch Broxden Waybroke Halstan Heritage

3rd:

Soft-Coated Wheaten Terrier

GCh Shandalee Fireworks

4th:

Parson Russell Terrier

GCh Posey Canyon No Brainer

Toy Group:

Judge's Name: Tim Catterson 

1st:

Yorkshire Terrier

GCh Trios Big Shot

2nd:

Pug

Ch Warpug Black And Blue Reme

3rd:

Chinese Crested

Ch Moas Have A Coke And A Smile

4th:

Miniature Pinscher

GCh Marlex N Marisol Bold Moves

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Steve Hayden  

1st:

Dalmatian

GCh Bret D N Engine Co To The Rescue

2nd:

Chow Chow

Charmar Yukon Jack

3rd:

Keeshond

Markwrights Moves Like Jagger

4th:

Chinese Shar-Pei

Ch BluRubEin Aged To Perfection

Herding Group:

Judge's Name: Keke Kahn  

1st:

German Shepherd Dog

Ch Karizmas Ike Of Edale

2nd:

Bouvier des Flandres

Ch Stonepillars Steel Blu

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

GCh Riverside Get Over It

4th:

Bearded Collie

GCh Spiritwoods Gandalf The Blue

 

Show Name:

LAUREL HIGHLANDS KENNEL ASSOCIATION

 

Location (City, State):

New Castle, PA

 

Field Rep(s):

Mary Dukes & Bryan Martin

 

Show Date:

May 23, 2013

Total Entry:

1227

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Douglas Johnson

Pug

GCh Hill Country Tag I'm It

Reserve Best In Show

 

Chinese Shar-Pei

GCh Shine's Deck The Halls

Jr. Showmanship

Judge's Name: Danny Seymour

Best Junior:

Grace Szczurek-Open Intermediate

Sporting Group:

Judge's Name: Jo Ann Colvin-199

1st:

Irish Water Spaniel

GCh Whistlestop's Riley On Fire

2nd:

English Springer Spaniel

Ch Cerise Dixieland Duchess

3rd:

Curly-Coated Retriever

GCh Down Datrail Hunting Thrills CD

4th:

Wirehaired Pointing Griffon

GCh Fireside's Riding High SH

Hound Group:

Judge's Name: Raymond Filburn-155

1st:

Greyhound

GCh GrandCru Phelps Insignia

2nd:

Whippet

GCh Karasar's Rememberence

3rd:

Rhodesian Ridgeback

Ch Raquel Welch Of Malabo APD

4th:

Dachshund - Longhaired

GCh Gemdach Don't Blame Me

Working Group:

Judge's Name: Pamela Foulk-277

1st:

Newfoundland

GCh Rosewood's Royal Flush

2nd:

Great Dane

GCh Diola's Saks And The City V Hi-Class

3rd:

Saint Bernard

GCh Jamelle's Aristocrat V Elba CGC RN

4th:

Leonberger

GCh Corleone's Hidden Agenda

Terrier Group:

Judge's Name: Rhonda Davis-112

1st:

Welsh Terrier

GCh Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor

2nd:

Lakeland Terrier

GCh Larkspur Acadia Save Me A Spot

3rd:

Kerry Blue Terrier

Gch True Blue Madonna

4th:

Sealyham Terrier

Ch Efbe's Thunder Rd At Burberry

Toy Group:

Judge's Name: Janis Mercer-175

1st:

Pug

GCh Hill Country's Tag I'm It

2nd:

Italian Greyhound

GCh Kashmir's "Laissez Les Bons Temps Rouler!"

3rd:

Chihuahua - Long

Ch Bayard Wendy

4th:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh Orchard Hill Play For Keeps

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Darryl Vice-102

1st:

Chinese Shar-Pei

GCh Shine's Deck The Halls

2nd:

Standard Poodle

Ch Dawin Wildrose Raisin' The Stakes

3rd:

Lhasa Apso

GCh Ta Sen Westgate On A High

4th:

Bulldog

GCh Cherokee Legend Cowboy

Herding Group:

Judge's Name: Joe Holava-190

1st:

Shetland Sheepdog

GCh Jesstar Nirvana

2nd:

German Shepherd Dog

GCh Wolf Creek Galaxy Of Merivern

3rd:

Australian Shepherd

GCh Rosevalley's Special Edition

4th:

Pyrenean Shepherd

GCh La Brise Sun Bear