Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 5/4/13 6:40 p.m.

Show Name:

INTERMOUNTAIN KC

 

Location (City, State):

SOUTH JORDAN,UTAH

 

Field Rep(s):

SYDNEY GOOD

 

Show Date:

5/3/13

Total Entry: 

1072

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   JAMES NOE

Standard Schnauzer

GCH STEINHAUS MAXIM COURAGE RN

Reserve Best In Show

 

Border Collie

GCH FULL THROTTLE’S BIS-CUIT EATER

Jr. Showmanship

Judge's Name:  GWENDOLYN MEANS

Best Junior:

JULIA MCNEILL

Sporting Group:

Judge's Name:  ARLEY HUSSIN

1st:

Golden Retriever

8 CH ASPENGLO POSSIBLY

2nd:

English Springer Spaniel

11 GCH HIL-N-DON & CANYONWOOD SEEMORE OF ME

3rd:

Weimaraner

6 GCH SIMPATICO EQUAL JUSTICE

4th:

Clumber Spaniel

5 GCH CLUSSEXX COLLABORATION WITH TRADDIES

Hound Group:

Judge's Name:  MICHELE BILLINGS

1st:

Greyhound

16 GCH WINDROCK WILD WOOD WEED SC FCH

2nd:

Harrier

7 GCH DOWNHOME HITECH INNOVATOR

3rd:

Rhodesian Ridgeback

9 GCH ASHANTI’S REGULUS OF ROYAL STARS SC RE NA

4th:

Beagle - 15"

5 HAPPYTAIL’S COWBOY UP

Working Group:

Judge's Name: RALPH AMBROSIO

1st:

Standard Schnauzer

5 GCH STEINHAUS MAXIM COURAGE RN

2nd:

Samoyed

10 GCH GLACIER WHITE MOONLIGHT MIST CHANEL NO 5

3rd:

Doberman Pinscher

12 CH RAKLYNS TALBOT OF ALISATON

4th:

Bullmastiff

7 CH RUFF’S MISTER SMOKEY MOON

Terrier Group:

Judge's Name:   DR. DAVID  O HARRIS

1st:

Border Terrier

6 GCH FULL THROTTLE’S BIS-CUIT EATER

2nd:

Miniature Bull Terrier

7 GCH DYTONA VIP

3rd:

Miniature Schnauzer

9 CH NAIBARA’S NO QUESTION

4th:

Parson Russell Terrier

6 GCH ROSEWOODS OMG

Toy Group:

Judge's Name:   JAMES FREDERIKSEN

1st:

Pekingese

11 CH OAKHILL’S CAUGHT RED HANDED

2nd:

Havanese

7 GCH JOYFULNOISE COME FLY WITH ME CD RN NAJ

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

15 GCH QUAIL GARDEN LOCH LOMOND

4th:

Affenpinscher

17 GCH TAMARIN TARHEEL

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  JOSEPH GREGORY 

1st:

Schipperke

11 GCH BONCHIEN CEDRIC THE ENTERTAINER HOF

2nd:

American Eskimo Dog

5 CH SIERRA’S HALLMARK

3rd:

Bulldog

55 CH NEWCOMB’S PANDAMONIUM @ BEDA

4th:

Standard Poodle

23

Herding Group:

Judge's Name:  JOSEPH GREGORY 

1st:

Collie - Smooth

11 GCH TRAVLER’S PIERCE ARROW

2nd:

Australian Shepherd

21 GCH STONE RIDGE JUST SURPRISE ME

3rd:

Collie - Rough

GCH Windcrest Blown Away

4th:

Shetland Sheepdog

56 GCH THUNDERHILL’S APPLE BOTTOM JEANS

 

Show Name:

Badger Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

Jefferson, WI

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

5-3-13

Total Entry: 

888

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mrs. Pat Mowbray-Morgan 

Giant Schnauzer

GCH Kenro’s Witching Hour

Reserve Best In Show

 

Papillon

GCH Wingssong Here We Go Again

Jr. Showmanship

Judge's Name: Ms. Denise Dean - 11

Best Junior:

Kayla M. Larson – Open Intermediate – English Setter

Sporting Group:

Judge's Name: Ms. Pluis Davern - 209

1st:

American Water Spaniel

GCH Waterway Game CRK Hot Diggity JH

2nd:

Golden Retriever

Ch Forever’s Frat Party

3rd:

Labrador Retriever

GCH Shamrock Acres Captain Courageous

4th:

Chesapeake Bay Retriever

Albridens The Show Must Go On

Hound Group:

Judge's Name: Mrs. Pat Mowbray-Morgan - 76

1st:

Dachshund - Smooth

Speechless Kinders In It To Win It MS

2nd:

Otterhound

GCH Aberdeen’s Under The Influence

3rd:

Dachshund - Longhaired

GCH Hundeleben Queen’s Armada SL

4th:

Petit Basset Griffon Vendeen

Ch Mirepoix’s Figgy Pudding

Working Group:

Judge's Name: Ms. Susan Godek - 210

1st:

Giant Schnauzer

GCH Kenro’s Witching Hour

2nd:

Bullmastiff

Newcastle’s Cutting Edge

3rd:

Great Dane

GCH Alpine’s Ice Warrior V Hawthorne

4th:

Doberman Pinscher

GCH Vondura’s Xcelerator Belle Amie

Terrier Group:

Judge's Name: Mrs. Mareth Kipp - 49 

1st:

Fox Terrier - Smooth

Ch Broxden Waybroke Halstan Heritage

2nd:

Border Terrier

Ch Meadowlake Pants On Fire

3rd:

Airedale Terrier

GCH Epoch’s Time Bandit

4th:

Skye Terrier

GCH Gleanntan Gaelforce

Toy Group:

Judge's Name: Ms. Peggy Lloyd - 106 

1st:

Papillion

GCH Wingssong Here We Go Again

2nd:

Chihuahua - Smooth

Ch Sandy’s Babes Tradewinds As Ever

3rd:

Havanese

GCH That’s Adorabulls Dreaming Of You

4th:

Toy Fox Terrier

Canby Icefox Keno Ninico

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Ms. Denny Mounce - 85  

1st:

Bichon Frise

GCH Vogelflight’s ‘Honor’ To Pillowtalk

2nd:

Boston Terrier

Ch Gunther’s Gussied Up Edna

3rd:

French Bulldog

GCH Evergreen’s Girls In White Dresses

4th:

Bulldog

GCH Magic Valley’s Purple Rain

Herding Group:

Judge's Name: Ms. Denise Dean - 120  

1st:

Briard

GCH Caleidoscope De L’Heureux

2nd:

Bouvier des Flandres

Margaux’s Takes Two To Tango

3rd:

Polish Lowland Sheepdog

Swan Crest Pons Lady Godiva

4th:

Border Collie

GCH Majestic Avatar Storm Warning PT

 

Show Name:

GARDEN STATE ALL TERRIER CLUB

 

Location (City, State):

WEST WINDSOR, NEW JERSEY

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

  5/3/13

Total Entry: 

 

 

Breed

Name

Terrier Group:

Judge's Name:   PEGGY BEISEL MCILWAINE   451

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH. AFTERALL PAINTING THE SKY

2nd:

Welsh Terrier

GCH. SHAIREAB’S BAYLEIGH MAID OF HONOR

3rd:

Norfolk Terrier

GCH. YARROW’S VENERIE TICKET TO RIDE

4th:

American Staffordshire Terrier

GCH. AN GARDA DÉJÀ VU LOOKING AT YOU

 

Show Name:

DELAWARE VALLEY TOY DOG FANCIERS ASSOCIATION

 

Location (City, State):

WEST WINDSOR, NEW JERSEY

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

5/3/13

Total Entry: 

 

 

Breed

Name

Toy Group:

Judge's Name:   ARLENE F. BENKO   218

1st:

Pomeranian

R-LUV MACHO MUSTAFA

2nd:

Papillon

GCH. INVOLVO THE KING OF POP

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCH. BOZI VH LAMSLAG, BN,RE,CD

4th:

Toy Fox Terrier

CH. DEJAVU’S BIG DOG DADDY