Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 5/3/13 8:30 a.m.

Show Name:

INTERMOUNTAIN KC

 

Location (City, State):

SOUTH JORDAN,UT

 

Field Rep(s):

SYDNEY GOOD

 

Show Date:

5/2/13

Total Entry: 

992

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   RALPH AMBROSIO

Standard Schnauzer

GCH STEINHAUS MAXIM COURAGE RN

Reserve Best In Show

 

Shetland Sheepdog

GCH THUNDERHILL’S APPLE BOTT0M JEANS

Jr. Showmanship

Judge's Name:  LINDA TEFELSKI

Best Junior:

KELLI KUJAWA

Sporting Group:

Judge's Name:  JOSEPH GREGORY

1st:

English Springer Spaniel

11 GCH HIL-N-DON @ CANYONWOOD SEEMORE OF ME

2nd:

Weimaraner

5  GCH COLSIDEX MADE OFF WITH THE MONEY JH

3rd:

Irish Water Spaniel

6 GCH WHISTLE STOP’S WIND ON THE WATER

4th:

Vizsla

28 CH DESIGNERS ON CLOUD NINE WEST

Hound Group:

Judge's Name:  JAMES FREDERIKSEN

1st:

Harrier

7 GCH DOWNHOME HITECH INNOVATOR

2nd:

Whippet

5 GCH COTTONWOOD VERSACE AT COREYMORE

3rd:

Beagle - 13"

5 GCH BOUGAIN’E NAUGHTY-N-LOVELY ALVIN

4th:

Norwegian Elkhound

6 CH VIN-MELCA’S COLLECTIBLE

Working Group:

Judge's Name: JAMES NOE

1st:

Standard Schnauzer

5 GCH STEINHAUS MAXIM COURAGE RN

2nd:

Samoyed

10 GCH GLACIER WHITE MOONLITE MIST CHANEL NO 5

3rd:

Portuguese Water Dog

15 CH SPYGLASS N AVIATOR SAIL WITH THE WIND

4th:

Doberman Pinscher

12 CH RAKLYNS TALBOT OF ALISATON

Terrier Group:

Judge's Name:   MICHELE BILLINGS

1st:

Welsh Terrier

6  CH MALVADO DEVIL WOMAN

2nd:

Parson Russell Terrier

6 GCH ROSEWOODS OMG

3rd:

Norwich Terrier

14 CAPABILITY’S HOT TIN LIZZIE

4th:

Staffordshire Bull Terrier

 15 CH RED SAMURAI

Toy Group:

Judge's Name:   ARLEY HUSSIN

1st:

Pekingese

11 CH OAKHILL’S CAUGHT RED HANDED

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

15 GCH QUAIL GARDEN LOCH LOMOND DEJA VU

3rd:

Havanese

7GCH JOYFULNOISE COME FLY WITH ME CD

4th:

Chinese Crested

8 CH DIVA’S SWEET REVENGE

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    ANDREW MILLS

1st:

Standard Poodle

23 CH DEL ZARZOSO SALVAME FROM AFTERGLOW

2nd:

Schipperke

11 GCH BONCHIEN CEDRIC THE ENTERTAINER HOF

3rd:

Bulldog

55 CH NEWCOMB’S PANDAMONIUM @ BEDA

4th:

American Eskimo Dog

5 CH SIERRA’’S HALLMARK

Herding Group:

Judge's Name:   RANDALL SHEETS

1st:

Shetland Sheepdog

56 GCH THUNDERHILL’S APPLE BOTTOM JEANS

2nd:

Australian Shepherd

6 GCH WOODSTOCK’S BELLE STARR

3rd:

Collie - Rough

26 GCH WINDCREST BLOWN AWAY

4th:

Belgian Tervuren

9 GCH MISHAOOK’S LAUTREC