Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/29/13 8:15 a.m.

Show Name:

Columbia KC 1

 

Location (City, State):

Concord, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

March 28, 2013\

Total Entry: 

825

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   William Rodriguez

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression de Matisse

Reserve Best In Show

 

Shih Tzu

Ch. Krissy’s Savvy Jasper

Jr. Showmanship

Judge's Name: 

Best Junior:

No classes

Sporting Group:

Judge's Name:  Michele Billings - 122

1st:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Ch. Pikkanokka’s Lightning Bug

2nd:

Chesapeake Bay Retriever

GCH Chesastar Hudson Bay RN

3rd:

Golden Retriever

GCH Jazzin’s Final Jeopardy

4th:

German Wirehaired Pointer

GCH Heywire ‘N Highfield’s Hey Look Me Over

Hound Group:

Judge's Name:  Jerry Watson - 104

1st:

Whippet

GCH Karasar’s Remembrence

2nd:

Black & Tan Coonhound

GCH Windbourne Every Hand’s A Winner

3rd:

Bloodhound

GCH Flessner’s International S’cess

4th:

Afghan Hound

Ch. Tells Matrix Reloaded

Working Group:

Judge's Name: Michele Billings - 130

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression de Matisse

2nd:

Doberman Pinscher

GCH D’s Remember When

3rd:

Boxer

GCH Silverlane’s Take No Prisoners

4th:

Siberian Husky

GCH Snowmist’s Quidditch Seeker

Terrier Group:

Judge's Name:   Michele Billings - 73

1st:

Welsh Terrier

GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor

2nd:

West Highland White Terrier

GCH Camcrest Andsurely Jasmine

3rd:

Fox Terrier - Smooth

GCH Lil’Itch Pretty Woman At Foxwatch

4th:

Russell Terrier

Ch. Goldsand’s Billie Jean

Toy Group:

Judge's Name:   William Rodriguez - 171

1st:

Shih Tzu

Ch. Krissy’s Savvy Jasper

2nd:

Pug

GCH Castlerock Pine Cone Mountain Rain

3rd:

Chinese Crested

GCH Belews Les Bons Temp Rouler

4th:

Pekingese

GCH Oakhill’s Two Times The Dragon

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Carolyn Herbel - 108

1st:

French Bulldog

GCH Lionheart’s Fortune Five Hundred

2nd:

Keeshond

GCH Trumpet’s It’s Good To Be King

3rd:

Miniature Poodle

Ch. Bellefleet’s Living In The Fast Lane

4th:

Tibetan Spaniel

Ch. Tin-Man Shot In The Dark

Herding Group:

Judge's Name:    Michele Billings - 117

1st:

Puli

Ch. Cordmaker Topsy Turvey

2nd:

Old English Sheepdog

GCH Masquerade Mikey Likes It

3rd:

German Shepherd Dog

GCH Wolf Creek Galaxy Of Merivern

4th:

Australian Shepherd

Ch. Aussbern Premier Ticket Of Myshara

 

Show Name:

FINGER LAKES K.C.

 

Location (City, State):

SYRACUSE, NEW YORK

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR

 

Show Date:

    3/28/13

Total Entry: 

1268

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   SANDRA M. LEX

German Wirehaired Pointer

GCH. MT. VIEW’S RIPSNORTER SILVER CHARM

Reserve Best In Show

 

Airedale Terrier

GCH. JOVAL ANGEL’S WHISPER

Jr. Showmanship

Judge's Name:  MARY JANE CARBERRY   17

Best Junior:

JONATHAN PENNELLA

Sporting Group:

Judge's Name:  DAVID L. KITTREDGE   256

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH. MT. VIEW’S RIPSNORTER SILVER CHARM

2nd:

Irish Water Spaniel

GCH. WHISTLESTOP’S RILEY ON FIRE

3rd:

English Cocker Spaniel

GCH. BLACKSTONE VERY VASSAR

4th:

Cocker Spaniel - ASCOB

CH. TRINITY’S TUCKED UNDER HIS WING

Hound Group:

Judge's Name:  JACQUELINE L. STACY   97

1st:

Borzoi

GCH. GREYHAVEN THIS ROUGH MAGIC SC

2nd:

Afghan Hound

CH. EXLYSTA ARIES CIEL NOIR

3rd:

Norwegian Elkhound

GCH. TIOKA’S AMERICAN RIDE

4th:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH. CELESTIAL CJ’S ALL’S WEEL THAT ENDS WELL

Working Group:

Judge's Name:  EDWARD F. LYONS, JR.   205

1st:

Giant Schnauzer

GCH. KENRO’S WITCHING HOUR

2nd:

Boxer

CH. HI-TECH THE KING OF SHERRY SHOOT JP

3rd:

Standard Schnauzer

CRUSADE ROCK CRUSTAL

4th:

Doberman Pinscher

GCH. SHARJETS STARR CATCHER, CD, RN

Terrier Group:

Judge's Name:   MARY JANE CARBERRY  100

1st:

Airedale Terrier

GCH. JOVAL ANGEL’S WHISPER

2nd:

Sealyham Terrier

CH. EFBE’S THUNDER RD AT BURBERRY

3rd:

West Highland White Terrier

GCH. DEERHAVEN HEZ JUSTIN KREDIBLE AT ORION

4th:

American Staffordshire Terrier

CH. AN GARDA DÉJÀ VU LOOKING AT YOU

Toy Group:

Judge's Name:   TERRY L. STACY   169

1st:

Yorkshire Terrier

NICNAK’S SECOND TO NONE

2nd:

Havanese

GCH. WINDFALL’S DUDE WITH AN ATTITUDE

3rd:

Chinese Crested

GCH. STORYTIME’S ROCKY ROAD FOR GINGERY

4th:

Miniature Pinscher

CH. BLYTHEWOOD GOLDEN WARRIOR

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    STEVE KEATING  165

1st:

Keeshond

GCH. FOXFAIR RUDY VALENTINO

2nd:

Lhasa Apso

CGH. SHOYU BLOWIN’S MY HORN AT ORLANE

3rd:

Lowchen

CH. PACEAWAY PLAY IT AGAIN

4th:

Tibetan Spaniel

GCH. KAN SING’S TENZIN

Herding Group:

Judge's Name:   RAYMOND V. FILBURN, JR.    154

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. RIVERSIDE GET OVER IT

2nd:

Old English Sheepdog

GCH. LAMBLUV’S LIVE THE DREAM

3rd:

Briard

CH. DÉJÀ VU MIA COOL AS A CUCUMBER

4th:

Bearded Collie

GCH. HA’PENNY MIRIMAR THE FAB FAWN