Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/25/13 8:15 a.m.

Show Name:

Bronx K.C.(Sun)

 

Location (City, State):

Edison,N.J.

 

Field Rep(s):

Patricia Procter /Jim Mitchell

 

Show Date:

 

Total Entry:

1599

 

Breed

Name

Best In Show

Judge Minna-Liisa Koltes

American Staffordshire Terrier

Ch An Garda Deju Vu Looking At You

Reserve Best In Show

 

Bichon Frise

Ch Vogelflights Honor To Pillowtalk

Jr. Showmanship

Judge Chris Berg

Best Junior:

Alyson Layser

Sporting Group:

Judge Paula Nykiel

1st:

Field Spaniel

Ch Sandscape Pardon Me Boys

2nd:

English Springer Spaniel

Ch Ocoee DSDG With A Vengeance

3rd:

English Cocker Spaniel

Ch Dawnglow Knight Rider

4th:

Gordon Setter

Ch Hollyhunt Take A Chance On Me

Hound Group:

Judge Gloria Geringer

1st:

Basenji

Ch Klassic's Slam Dunk

2nd:

Basset Hound

Ch Topsfield - Sanchu Bibidy-Bobidy-Boo

3rd:

Afghan Hound

Ch Exlysta Aries Ciel Noir

4th:

Rhodesian Ridgeback

Ch Spring Valley's Great Vincero

Working Group:

Judge Douglas Holloway

1st:

Samoyed

Ch McMagic's Candie Ham Of Pebbles Run

2nd:

Portuguese Water Dog

Ch Claircreek Impression DeMatisse

3rd:

Saint Bernard

Ch Jamelle's Aristocrat V Elba,RN

4th:

Doberman Pinscher

Ch D'S Remember When

Terrier Group:

Judge Sue Goldberg

1st:

American Staffordshire Terrier

Ch An Garda Deju Vu Looking At You

2nd:

Norwich Terrier

Ch Highwood's Whirling Dun

3rd:

Bull Terrier - Colored

Ch Banbury Bedrock Bright Star Bright

4th:

Fox Terrier - Smooth

Ch Lil'Itch Pretty Woman At Foxwatch

Toy Group:

Judge Jason Hoke

1st:

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuaded

2nd:

Maltese

Ch Ta-Jon's Pawsitively Pawparazzi

3rd:

Chihuahua - Long

Ch Bayard Yours Truly

4th:

Yorkshire Terrier

Ch Carasel's Valentino

Non-Sporting Group:

Judge Susan St John Brown

1st:

Bichon Frise

Ch Vogelflight's Honor To Pillowtalk

2nd:

Standard Poodle

Ch Hillwood Dassin Rock On By

3rd:

Schipperke

Ch DeLamer Off The Hook

4th:

Dalmatian

Ch Canal-Side's Imperator

Herding Group:

Judge

1st:

Belgian Sheepdog

Ch Morningstar's All That Jazz Ma'am

2nd:

Puli

Ch Mitonka As Good As It Gets

3rd:

Belgian Tervuren

Ch Bonheur Scyran All In

4th:

Old English Sheepdog

Ch Whisperwood's Wild Horse

 

 

Show Name:

Fayetteville KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

March 24, 2013

Total Entry:

1727

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Dr. John Reeve-Newson

Giant Schnauzer

GCH Kenro's Witching Hour

Reserve Best In Show

 

American Foxhound

GCH Kiarry's Pandora's Box

Jr. Showmanship

Judge's Name: Ardith Dahlstrom - 15 entries

Best Junior:

Hanna Fournell-Ferrall - Open Intermediate - Rottweiler

Sporting Group:

Judge's Name: Anne Katona - 303

1st:

Irish Setter

GCH Northwinds First Reign

2nd:

Weimaraner

GCH Doc N' Camelot's Heaven Can Wait

3rd:

Gordon Setter

GCH Sandpiper's Castles In The Air

4th:

Clumber Spaniel

GCH Clussexx Collaboration With Traddles

Hound Group:

Judge's Name: Linda More - 232

1st:

American Foxhound

GCH Kiarry's Pandora's Box

2nd:

Beagle - 15"

Ch. Tashtins Lookin For Trouble

3rd:

Bloodhound

GCH Flessner's International S'cess

4th:

Afghan Hound

Ch. Tells Matrix Reloaded

Working Group:

Judge's Name: Loraine Boutwell - 324

1st:

Giant Schnauzer

GCH Kenro's Witching Hour

2nd:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan's Wake

3rd:

Great Dane

GCH Alpine's Ice Warrior V Hawthorne

4th:

Akita

GCH Ruthdales Candy From A Baby

Terrier Group:

Judge's Name: Beth Sweigart - 115

1st:

Airedale Terrier

GCH Joval Angel's Whisper

2nd:

West Highland White Terrier

GCH Camcrest Andsurely Jasmine

3rd:

Welsh Terrier

GCH Shaireab's Bayleigh Maid Of Honor

4th:

Kerry Blue Terrier

GCH True Blue Madonna

Toy Group:

Judge's Name: Peter Green - 305

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Toy Poodle

GCH Smash JP Sakura

3rd:

Pug

GCH Hill Country's Tag I'm It

4th:

Shih Tzu

Ch. Krissy's Savvy Jasper

Non-Sporting Group:

Judge's Name: David Kirkland - 216

1st:

Standard Poodle

Ch. Dawin Hearts On Fire

2nd:

American Eskimo Dog

GCH Nuuktok's Atka Inukshuk

3rd:

Tibetan Spaniel

GCH Kan Sing's Tenzin

4th:

Bichon Frise

GCH Overtops And The Winner Is

Herding Group:

Judge's Name: Susan Godek - 232

1st:

German Shepherd Dog

GCH Wolf Creek Galaxy Of Merivern

2nd:

Australian Shepherd

Ch. Hearthside Riveredge Sure Is Summum

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Coventry Allure At Wyndstar

4th:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

 

 

Show Name:

Oakland KC (2)

 

Location (City, State):

Vallejo, CA

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

March 24, 2013

Total Entry:

1790

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. James Noe

Fox Terrier - Wire

GCh. Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Australian Shepherd

Ch. Montrose Fire On The Runway

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Jim Noe

Best Junior:

Amanda Weiss

Sporting Group:

Judge's Name: Mr. James White

1st:

Field Spaniel

Ch. Promenades Pay It Forward

2nd:

English Springer Spaniel

GCh. Winamere N GoldCamp Simply D best

3rd:

Brittany

GCh. Michs Mt Ready Aim Fire

4th:

Irish Water Spaniel

GCh. Whistle Stops Wind On the Water

Hound Group:

Judge's Name: Mr. Stephen Hubbell

1st:

Harrier

GCh. Downhome Hitech Innovator

2nd:

Norwegian Elkhound

GCh. Vin-Melcas The Norseman

3rd:

Irish Wolfhound

Ch. Quest Rachel Alexandra Of Kerryarc

4th:

Dachshund - Wirehaired

Ch. Kadells Rustic Gold W

Working Group:

Judge's Name: Mr. Rick Gschwender

1st:

Samoyed

Ch. Fireclouds You Must Bee Joe Kin

2nd:

Rottweiler

GCh. Chancellor Flirts High Flyin Gladiator

3rd:

Great Pyrenees

GCh. Honors Promise Of The Future

4th:

Black Russian Terrier

GCh. Aristes Paint It Black

Terrier Group:

Judge's Name: Mr. Stephen Hubbell

1st:

Fox Terrier - Wire

GCh. Afterall Painting The Sky

2nd:

Cairn Terrier

Hjohoos Save The Hjour Love For Me

3rd:

Border Terrier

GCh. McHills HRH Price Gizmo House Of Gremlin

4th:

Staffordshire Bull Terrier

Ch. Red Samurai

Toy Group:

Judge's Name: Mrs. Sharon Newcomb

1st:

Miniature Pinscher

GCh. Brackley My Amazing Warrior

2nd:

Japanese Chin

GCh. Victory Spencer

3rd:

Shih Tzu

GCh, Xeralanes Just Face It

4th:

Pomeranian

GCh. Randys Off 2 See The Wizard

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mr. Chuck Winslow

1st:

Boston Terrier

Ch. Gunthers Gussied Up Edna

2nd:

Standard Poodle

Ch. Penndragon Owain

3rd:

Bulldog

GCh. Imperious Hamitup Double Vision

4th:

Miniature Poodle

GCh. Rio Skyes Flashback

Herding Group:

Judge's Name: Mr. James Frederiksen

1st:

Australian Shepherd

Ch. Montrose Fire On The Runway

2nd:

Border Collie

GCh. Kensingtons Artful Dodger

3rd:

Beauceron

GCh. De Joie Du Chateau Rocher

4th:

Pembroke Welsh Corgi

Pinemeade Rising Dragon

 

 

Show Name:

Fort Worth KC (2)

 

Location (City, State):

Fort Worth, Texas

 

Field Rep(s):

Sue Vroom

 

Show Date:

3/24/13

Total Entry:

2185

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Dr. Alvin W. Krause

Lakeland Terrier

CH. Hi-Kel Terrydale Fortune Forward

Reserve Best In Show

 

Boxer

GCH. Windfall's I Dream Of Style

Jr. Showmanship

Judge's Name: Ms. Linda L. Kelly

Best Junior:

 

Sporting Group:

Judge's Name: Mr. Del Richards #310

1st:

Irish Setter

GCH. Militza's Glamorous Attire

2nd:

Brittany

CH. Rainbow Splash's Ruggedly Handsome

3rd:

German Shorthaired Pointer

CH. Silverlakes Taittinger Millesime

4th:

Clumber Spaniel

GCH. Nexus Total Eclipse

Hound Group:

Judge's Name: Mr. Sidney L. Marx #371

1st:

Whippet

CH. Starline's Oxford Victim Of Love

2nd:

Ibizan Hound

CH. Serandida East So Bigstar

3rd:

Saluki

GCH. Aurora's Song And Dance Man

4th:

American Foxhound

GCH. Dunstan Tucker

Working Group:

Judge's Name: Mr. William C. Stebbins #416

1st:

Boxer

GCH. Winfall's I Dream Of Style

2nd:

Mastiff

GCH. Willow Ridges Risky Business

3rd:

Leonberger

GCH. Kalahari's Call To Attention

4th:

Akita

GCH. Stardust's See You At The Show RN

Terrier Group:

Judge's Name: Mr. Michael J. Dougherty #229

1st:

Lakeland Terrier

CH. Hi-Kel Terrydale Fortune Forward

2nd:

Staffordshire Bull Terrier

GCH. Cumhil Hellraiser

3rd:

Fox Terrier - Smooth

GCH. High Mountain Everso In Command

4th:

West Highland White Terrier

CH. Tullybloom's Classified Credentials

Toy Group:

Judge's Name: Mrs. Carolyn A. Herbel #313

1st:

Brussels Griffon

GCH. Hilltops GQ Cover Boy

2nd:

Maltese

GCH. High Mountain Everso In Command

3rd:

English Toy Spaniel - KC&R

GCH. LTO Prosperity

4th:

Toy Poodle

GCH. Donnchada Angel Wings At Dulcinea

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Ms. Betty Regina Leininger #235

1st:

Chow Chow

GCH. Jidi The Great One At Rebelrun

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCH. Jade East Do You Know The Way To San Jose

3rd:

Tibetan Terrier

CH. Kimik's Sir Gawain

4th:

Bulldog

GCH. Mytoys Epic Against the Wind

Herding Group:

Judge's Name: Mr. Del Richards #244

1st:

Old English Sheepdog

CH. Lambluv's The Show Must Go On Four Ewe

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

GCH. Aubrey's Tails Of Mystery

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. Graceland Jingle Bell Rock

4th:

Belgian Tervuren

GCH. Sky Acre's Flying Dutchman HT PT

 

 

Show Name:

Peninsula Dog Fanciers Club, Inc.

 

Location (City, State):

Bremerton, WA

 

Field Rep(s):

Sandy D'Andrea

 

Show Date:

Sun March 24, 2013

Total Entry:

1,063

 

 

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Robert J Shreve

Minature Schnauzer

GCH Allaruth Just kidding V Sole Baye

Reserve Best In Show

 

Golden Retriever

GCH Rush Hill's Drama'Geddon

Jr. Showmanship

Judge's Name: Ms. Angela J Porpora

Best Junior:

Corie Herbert

Sporting Group:

Judge's Name: Mrs. Jeannette M McGinnis 198

1st:

Golden Retriever

GCH Rush Hill's Drama'Geddon

2nd:

Irish Water Spaniel

GCH Poole's Ide Got Water RN

3rd:

English Springer Spaniel

GCH Hil-N-Don & Canyonwood Seemore Of Me

4th:

Cocker Spaniel - Black

CH Avalonsfirst I Am The One

Hound Group:

Judge's Name: Mrs. Judy Webb 105

1st:

Dachshund - Longhaired

GCH Sleepy Hollow Carolina Special

2nd:

Afghan Hound

GCH Polo's Air Force One

3rd:

Dachshund - Wirehaired

CH Dontis I'm Just A Glitterbug At Drakken

4th:

Basset Hound

GCH Castlehill's Guilty By Association

Working Group:

Judge's Name: Ms. Angela J Porpora 216

1st:

Siberian Husky

CH Rybrook's Appearance Rules The World

2nd:

Rottweiler

CH Parisan's Stingray Of Riverridge

3rd:

Tibetan Mastiff

GCH Dreamcatcher Major Victory Of Loki

4th:

Boxer

GCH LRM Pentastar Dismond Saranade

Terrier Group:

Judge's Name: Ms. Charlotte Clem McGowan 65

1st:

Miniature Schnauzer

GCH Allaruth Just kidding V Sole Baye

2nd:

Soft-Coated Wheaten Terrier

GCH Doubloon's Extreme Play

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

CH Trugrip Redline Rogue Princess

4th:

Dandie Dinmont Terrier

GCH Clossongrey Jack O Lantern

Toy Group:

Judge's Name: Mr. Warren D Hudson 162

1st:

Chihuahua - Smooth

GCH Koniki's Queen Of De Nile 4 Bellachi

2nd:

Pug

Moonstruck's Bombshell

3rd:

Chinese Crested

GCH Zen's Double Entendre At Zhen

4th:

Havanese

CH Yup's Holly Prancing

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Ms. Terri Lyddon 96

1st:

Lhasa Apso

CH Kumi Kian Strike A Pose

2nd:

Chinese Shar-Pei

Jade East Woman In Red

3rd:

Miniature Poodle

CH Aery's Aequitas

4th:

American Eskimo Dog

CH Sierra's Hallmark

Herding Group:

Judge's Name: Mrs. Keke Kahn 160

1st:

Australian Cattle Dog

GCH Onthego's Here's Lookin' At Ya

2nd:

Norwegian Buhund

GCH Jotunn Bella Binna

3rd:

Shetland Sheepdog

GCH Worthington's Silver Star

4th:

Pembroke Welsh Corgi

CH Dragonjoy New Girl In Town