Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/25/13 8:15 a.m.

Show Name:

Durham KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

March 22, 2013

Total Entry: 

1552

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Loraine Boutwell

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

Reserve Best In Show

 

Norfolk Terrier

GCH Yarrow Venerie Ticket To Ride

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Penny Disiena – 17 exhibits

Best Junior:

Kristen O’Brien – Open Senior – Golden Retriever

Sporting Group:

Judge's Name:  James Covey - 289

1st:

Irish Water Spaniel

GCH Whistlestop’s Riley On Fire

2nd:

Gordon Setter

GCH Sandpiper’s Castles IN The Air

3rd:

Clumber Spaniel

GCH Clussexx Collaboration With Traddles

4th:

Weimaraner

GCH Doc N’ Camelot’s Heaven Can Wait

Hound Group:

Judge's Name:  Joe Walton - 171

1st:

American Foxhound

GCH Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH Monkhams Famous Grouse

3rd:

Bloodhound

GCH Flessner’s International S’cess

4th:

Afghan Hound

Ch. Tells Matrix Reloaded

Working Group:

Judge's Name: Susan Godek - 276

1st:

Doberman Pinscher

GCH Tiburon Ariel Bella Dona

2nd:

Boxer

GCH Hi-Tech The King Of Sherry Shoot JP

3rd:

Akita

GCH Ruthdales Candy From A Baby

4th:

Great Dane

GCH Raintree Erinwood Dixie For Heaven’s Sake

Terrier Group:

Judge's Name:   David Kirkland - 111

1st:

Norfolk Terrier

GCH Yarrow Venerie Ticket To Ride

2nd:

Fox Terrier - Wire

Crispy Legacy

3rd:

Welsh Terrier

GCH Shaireab’s Bayleigh Maid Of Honor

4th:

Airedale Terrier

GCH Joval Angel’s Whisper

Toy Group:

Judge's Name:   Suzanne Dillin - 293

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Toy Poodle

GCH Smash JP Sakura

3rd:

Affenpinscher

Ch. Yarrow’s Hi-Tech Ben There Done That

4th:

Pug

GCH Hill Country’s Tag I’m It

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Anne Katona - 219

1st:

Bulldog

GCH Only Bill Bailey

2nd:

French Bulldog

Ch. Bandog Major League Homerun At TX Star

3rd:

Shiba Inu

GCH Mr2 Three Ships To The Wind

4th:

Finnish Spitz

GCH Marblehill’s Gleaming Icecaps

Herding Group:

Judge's Name:    Linda More - 193

1st:

German Shepherd Dog

GCH Wolf Creek Galaxy Of Merivern

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Aubrey’s Moon River

3rd:

Puli

Ch. Cordmaker Topsy Turvey

4th:

Australian Shepherd

Ch. Hearthside Riveredge Sure Is Summum

 

Show Name:

San Mateo KC (2)

 

Location (City, State):

Vallejo, CA

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

March 22, 2013

Total Entry: 

1552

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Mr. Joe Tacker

Fox Terrier - Wire

GCh. Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Field Spaniel

Ch. Promenades Pay it Forward

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Sandy Wheat

Best Junior:

Hailey Webb

Sporting Group:

Judge's Name:  Mr. James Noe

1st:

Field Spaniel

Ch. Promenades Pay it Forward

2nd:

Irish Water Spaniel

GCh. Whistle Stops Wind On The Water

3rd:

Weimaraner

Ch. Simpatico Equal Justice

4th:

German Shorthaired Pointer

GCh. Dogwdcreeks La Vita E Belle

Hound Group:

Judge's Name:  Miss Dorothy MacDonald

1st:

Norwegian Elkhound

GCh. Vin-Melcas The Norseman

2nd:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCh. M&M’s Fear The Beard

3rd:

Otterhound

GCh. Aberdeens Under The Influence

4th:

Afghan Hound

GCh. Thaons Wallstreet

Working Group:

Judge's Name:  Mr. James Frederiksen

1st:

Rottweiler

GCh. Chancellor Flirts High Flyin Gladiator

2nd:

Doberman Pinscher

Ch. Foxfires Tell Me About It

3rd:

Alaskan Malamute

GCh. Catanyas Latin Lover

4th:

Giant Schnauzer

Ch. Lowdown Remys Girl V Ardenhout

Terrier Group:

Judge's Name:  Mr. James White

1st:

Fox Terrier - Wire

GCh. Afterall Painting The Sky

2nd:

Miniature Schnauzer

Ch.  Regencys Play For Keeps

3rd:

Bull Terrier - White

Ch. Bullseye Oliver Orion

4th:

Parson Russell Terrier

GCh. Rosewoods OMG

Toy Group:

Judge's Name:   Mrs. Sally Villas

1st:

Japanese Chin

GCh. Victory Spencer

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh. Quail Garden Loch Lomond Deja Vu

3rd:

Shih Tzu

GCh. Xeralanes Just Face It

4th:

Havanese

GCh. Oestes Flirt’n With An Outlaw

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  Mr. Robert Frost

1st:

Boston Terrier

Ch. Gunthers Gussied Up Edna

2nd:

Dalmatian

GCh. Hallmark Turbo Charged Lexus

3rd:

Standard Poodle

Ch. Penndragon Owain

4th:

Finnish Spitz

Ch. Finkkillas Tuk

Herding Group:

Judge's Name:   Mrs. Sandy Wheat

1st:

Bouvier des Flandres

Ch. Take Aims Playing For Gryffindor

2nd:

Cardigan Welsh Corgi

GCh. Mariels Harvest Moon

3rd:

Shetland Sheepdog

GCh. PaRays Preferential

4th:

Australian Shepherd

GCh. Woodstocks Belle Starr

 

 

Show Name:

New Brunswick K.C.(Fri)

 

Location (City, State):

Edison,N.J

 

Field Rep(s):

Patti Proctor / Jim Mitchell

 

Show Date:

22MAR13

Total Entry:

1449

 

Breed

Name

Best In Show

Judge Ron Meneker

Portuguese Water Dog

Ch Claircreek Impression De Matisse

Reserve Best In Show

 

Bull Terrier - Colored

Ch Banbury Bedrock Bright Star Bright

Jr. Showmanship

Judge Peter Kubacz

Best Junior:

Amanda Layser

Sporting Group:

Judge Susan St John Brown

1st:

English Springer Spaniel

Ch Legacy Random Titleist

2nd:

Field Spaniel

Ch Sandscape Pardon Me Boys

3rd:

English Setter

Ch Wyndswept's Reflection Of The Heart

4th:

Gordon Setter

Ch Bran Linn Talisman

Hound Group:

Judge Larry Stanbridge

1st:

Saluki

Ch Baywatch Babe Von Agrani

2nd:

Afghan Hound

Ch Exlysta Aries Ciel Noir

3rd:

Basenji

Ch Klassic's Slam Dunk

4th:

Dachshund - Longhaired

Ch Aviance's Pramada For Terms Of Endearment,SL

Working Group:

Judge Paula Nykiel

1st:

Portuguese Water Dog

Ch Claircreek Impression De Matisse

2nd:

Samoyed

Ch McMagic's Candie Ham Of Pebbles' Run

3rd:

Doberman Pinscher

Ch D's Remember When

4th:

Standard Schnauzer

Ch Mystic's Longfellow Serenadetino

Terrier Group:

Judge Desmond Murphy

1st:

Bull Terrier - Colored

Ch Banbury Bedrock Bright Star Bright

2nd:

Bull Terrier - White

Ch Banbury Bedrock Bright Diamond

3rd:

Miniature Bull Terrier

Ch Gridiron Minotaur Mission To Marzipan

4th:

American Staffordshire Terrier

Ch An Garda Deju Vu Looking At You

Toy Group:

Judge Janet Allen

1st:

Havanese

Ch Harbor's Sky-Blue Pink

2nd:

Papillon

Ch Involvo The King Of Pop

3rd:

Miniature Pinscher

Ch Kimro N Spiva's Super Trooper

4th:

Yorkshire Terrier

Ch Trios Big Shot

Non-Sporting Group:

Judge Lawrence Stanbridge

1st:

Schipperke

Ch DeLamer Off The Hook

2nd:

Bichon Frise

Ch Vogelflight's Honor To Pillowtalk

3rd:

Standard Poodle

Unique Queen Of Dazzle

4th:

Bulldog

Ch

Herding Group:

Judge David Anthony

1st:

Collie - Rough

Ch Devinwood A Perfect Stranger

2nd:

Belgian Sheepdog

Ch Morningstar's All That Jazz Ma'am

3rd:

Polish Lowland Sheepdog

Ch Swancrest The Power Of Love Eternal

4th:

Puli

Ch Mitonka As Good As It Gets