Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/24/13 9:00 a.m.

Show Name:

THE PROGRESSIVE DOG CLUB

 

Location (City, State):

EDISON, NEW JERSEY

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR  AND JAMES MITCHELL

 

Show Date:

        3/21/13

Total Entry: 

173

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   KATHLEEN B. KOLBERT

Papillon

GCH. INVOLVO THE KING OF POP

Reserve Best In Show

 

Pekingese

GCH. YAKEE EASILY PERSUADED

Toy Group:

Judge's Name:  KATHLEEN B. KOLBERT  173

1st:

Papillion

GCH. INVOLVO THE KING OF POP

2nd:

Pekingese

GCH. YAKEE EASILY PERSUADED

3rd:

Havanese

GCH. HARBOR’S SKY-BLUE PINK

4th:

Chinese Crested

GCH. STORYTIME’S ROCKY ROAD FOR GINGERY

 

Show Name:

BIG APPLE SPORTING SOCIETY

 

Location (City, State):

EDISON, NEW JERSEY

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR  AND JAMES MITCHELL

 

Show Date:

       3/21/13

Total Entry: 

290

 

Breed

Name

Sporting Group:

Judge's Name:  ANDREW BRACE  290

1st:

English Cocker Spaniel

GCH. DAWNGLOW KNIGHT RIDER

2nd:

English Springer Spaniel

CH. LEGACY RANDOM TITLEIST

3rd:

Vizsla

GCH. CAPTIVATIN’S I’M THE ONE, JH

4th:

Pointer

GCH. CHESTERHOPE MISS D’ARCY

 

Show Name:

HERDING GROUP ASS. OF NEW JERSEY

 

Location (City, State):

EDISON, NEW JERSEY

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR  AND JAMES MITCHELL

 

Show Date:

        3/21/13

Total Entry: 

174

 

Breed

Name

Herding Group:

Judge's Name:    DEBORAH L. ANTHONY   174

1st:

Collie - Rough

GCH. DEVINWOOD A PERFECT STRANGER

2nd:

Belgian Sheepdog

GCH. SANS BRANCOS WYNONNA, RN, HIC, TDI

3rd:

Bearded Collie

GCH. DUNHILL CELEBRATION

4th:

Norwegian Buhund

GCH. TROLLHEIMEN KISS MY CASH

 

Show Name:

NON-SPORTING GROUP CLUB OF THE GARDEN STATE

 

Location (City, State):

EDISON, NEW JERSEY

 

Field Rep(s):

PATRICIA PROCTOR AND JAMES MITCHELL

 

Show Date:

        3/21/13

Total Entry: 

171

 

Breed

Name

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    RONALD N. RELLA  171

1st:

Bichon Frise

GCH. VOGELFLIGHT’S HONOR TO PILLOWTALK

2nd:

Schipperke

CH. DELAMER OFF THE HOOK

3rd:

Boston Terrier

GCH. WINDERMERES MYSTIFY

4th:

Tibetan Terrier

GCH. RINCHEN’S BLAZING BLACK ICON

 

Show Name:

Alamance KC

 

Location (City, State):

Raleigh, NC

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

Mar. 21, 2013

Total Entry: 

1273

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Carl Liepmann

German Wirehaired Pointer

GCH Mt View Ripsnorter Silver Charm

Reserve Best In Show

 

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression de Matisse

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Dick Jones – 14 entries

Best Junior:

Emma Echols – Open Senior – Yorkshire Terrier

Sporting Group:

Judge's Name:  Susan St. John Brown - 231

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH Mt View Ripsnorter Silver Charm

2nd:

Clumber Spaniel

GCH Clussexx Collaboration With Traddles

3rd:

Irish Setter

GCH Northwind’s First Reign

4th:

Weimaraner

GCH Doc N’Camelot’s Heaven Can Wait

Hound Group:

Judge's Name:  William Potter II – 140

1st:

American Foxhound

GCH Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Petit Basset Griffon Vendeen

GCH Monkhams Famous Grouse

3rd:

Beagle - 15"

Ch. Tashtins Lookin For Trouble

4th:

Afghan Hound

Ch. Tells Matrix Reloaded

Working Group:

Judge's Name: Robert Stein - 227

1st:

Portuguese Water Dog

GCH Claircreek Impression de Matisse

2nd:

Doberman Pinscher

GCH Tiburon Ariel Bella Dona

3rd:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan’s Wake

4th:

Akita

GCH CR-Wicca’s Trade Secret

Terrier Group:

Judge's Name:   Dr. John Reeve-Newson - 102

1st:

Norfolk Terrier

GCH Yarrow Venerie Ticket to Ride

2nd:

Irish Terrier

Ch. Sharob’s Commander In Chief

3rd:

Fox Terrier - Wire

Crispy Legacy

4th:

Sealyham Terrier

Ch. Efbe’s Thunder Rd At Burberry

Toy Group:

Judge's Name:   Darryl Vice - 243

1st:

Pug

GCH Hill Country’s Tag I’m It

2nd:

Affenpinscher

Ch. Yarrow’s Hi-Tech Ben There Done That

3rd:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

4th:

Papillon

GCH Wildfire On The Record

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Michael Dachel - 181

1st:

Bichon Frise

GCH Overtops And The Winner Is

2nd:

Tibetan Spaniel

GCH Kan Sing’s Tenzin

3rd:

American Eskimo Dog

GCH Nuuktok’s Atka Inukshuk

4th:

Miniature Poodle

Ch. Bellefleet’s Living In The Fast Lane

Herding Group:

Judge's Name:  Dr. Klaus Anselm - 149 

1st:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Coventry Allure At Wyndstar

2nd:

Puli

Ch. Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

German Shepherd Dog

GCH Wolf Creek Galaxy Of Merivern

4th:

Briard

GCH Majestique Brave Heart

 

Show Name:

San Mateo KC (1)

 

Location (City, State):

Vallejo, CA

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

March 21, 2013

Total Entry: 

1305

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Mr. James Frederiksen

Fox Terrier - Wire

GCh. Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

Havanese

GCh. Oestes Flirt’n With An Outlaw

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Sally Villas

Best Junior:

Amber Leonard

Sporting Group:

Judge's Name:  Miss Dorothy MacDonald

1st:

Field Spaniel

Ch. Promenades Pay It Forward

2nd:

Irish Water Spaniel

GCh. Whistle Stops Wind On The Water

3rd:

Chesapeake Bay Retriever

GCh. QuailRidges Top Dee O Gee Maxamilian

4th:

German Shorthaired Pointer

GCh. Dogwdcreeks La Vita E Belle

Hound Group:

Judge's Name:  Mr. James Frederiksen

1st:

Norwegian Elkhound

GCh. Vin-Melcas The Norseman

2nd:

Harrier

GCh. Downhome Hitech Innovator

3rd:

Afghan Hound

GCh. Thaons Wallstreet

4th:

Pharaoh Hound

GCh. Farao Anubis Inferno

Working Group:

Judge's Name:  Dr. Wanda Spediacci

1st:

Newfoundland

GCh. Windhaven Shes the Real Cruz-Penelope

2nd:

Rottweiler

GCh. High Hills Holy Smoke

3rd:

Alaskan Malamute

GCh. Catanyas Latin Lover

4th:

Boxer

GCh. Kajas Ruby Red Rascal At Maximus

Terrier Group:

Judge's Name:  Miss Dorothy MacDonald

1st:

Fox Terrier - Wire

GCh. Afterall Painting The Sky

2nd:

Miniature Schnauzer

Ch. Regencys Play For Keeps

3rd:

Soft-Coated Wheaten Terrier

Ch. PitterPat Alions-Y

4th:

Parson Russell Terrier

GCh. Rosewoods OMG

Toy Group:

Judge's Name:  Mr. Chuck Winslow  

1st:

Havanese

GCh. Oestes Flirt’n With An Outlaw

2nd:

Pug

GCh. Winsome-Nirvana-Blaque Triple Play

3rd:

Shih Tzu

GCh. Xeralanes Just Face It

4th:

Pekingese

Ch. Oakhills Caught Red Handed

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  Mr. George Boulton

1st:

Standard Poodle

Ch. Penndragon Owain

2nd:

Bulldog

GCh. Imperious Hamitup Double Vision

3rd:

Miniature Poodle

GCh. Rio Skyes Flashback

4th:

Chow Chow

Ch. Tamarin Velvet Fogg

Herding Group:

Judge's Name:  Mr. James Noe

1st:

Bouvier des Flandres

Ch. Take Aims Playing For Gryffindor

2nd:

Shetland Sheepdog

GCh. PaRays Preferential

3rd:

Australian Cattle Dog

GCh. Kokopellis SoBe it

4th:

Pembroke Welsh Corgi

Riverside Do You Believe In Magic