Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/18/13 2:47 p.m.

Show Name:

Louisville K. C. (2)

 

Location (City, State):

Louisville, KY

 

Field Rep(s):

Mike Szabo & Mary Dukes

 

Show Date:

3-17-13

Total Entry: 2866

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Ms. Patricia Laurans 

German Wirehaired Pointer

GCH Mt View’s Ripsnorter Silver Charm

Reserve Best In Show

 

Old English Sheepdog

Ch Bugaboo’s Picture Perfect

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mr. Joe Caton - 70

Best Junior:

Caroline Clegg – Master – Golden Retriever

Sporting Group:

Judge's Name: Mrs. Karen Wilson - 419

1st:

German Wirehaired Pointer

GCH Mt View’s Ripsnorter Silver Charm

2nd:

English Setter

GCH Stargaz’R ‘N Wingfield Time Will Tell

3rd:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

GCH Pikkinokka’s Lightning Bug

4th:

Cocker Spaniel - Parti-colored

GCH Conquest’s This Is It!

Hound Group:

Judge's Name: Mr. Jim Briley - 459

1st:

Ibizan Hound

GCH Harehill’s Ace In The Hole

2nd:

Scottish Deerhound

GCH Lehigh Ennis Carmichael

3rd:

Otterhound

GCH Aberdeen’s Under The Influence

4th:

Dachshund - Longhaired

GCH Hundeleben Queen’s Armada SL

Working Group:

Judge's Name: Mr. Vincent Grosso - 431

1st:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan’s Wake

2nd:

Kuvasz

GCH Szumeria’s Wildwood Silver Six Pence

3rd:

Giant Schnauzer

Ch Lowdown Remys Girl V Ardenhout

4th:

Doberman Pinscher

GCH Carry-On Merchant Man Of Ravenswood

Terrier Group:

Judge's Name: Ms. Peggy Lloyd - 322

1st:

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

2nd:

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

3rd:

Fox Terrier - Smooth

GCH J’Cobe Broxden Danea

4th:

West Highland White Terrier

GCH Deerhaven Hex Justin Kredible At Orion

Toy Group:

Judge's Name: Mr. Edd Bivin - 428

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Pomeranian

GCH CR Chase What Matters

3rd:

Pug

GCH Hill Country’s Tag I’m It

4th:

Maltese

Ch Scylla’s Small Kraft Re-Lit

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mr. Gary Doerge - 293 

1st:

Boston Terrier

GCH Gunther’s Gussied Up Edna

2nd:

Standard Poodle

GCH Jaset’s Satisfaction

3rd:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

4th:

Xoloitzcuintli

Ch Bayshore Stonehaven Espiritu Isabella De Ivoss

Herding Group:

Judge's Name: Mr. Walter Sommerfelt - 388 

1st:

Old English Sheepdog

Ch Bugaboo’s Picture Perfect

2nd:

German Shepherd Dog

GCH Wolf Creek Galaxy Of Merivern

3rd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Coventry Allure At Wyndstar

4th:

Pyrenean Shepherd

GCH La Brise Sun Bear

 

Show Name:

Del Co. K.C(Sun)

 

Location (City, State):

Yorh,Pa.

 

Field Rep(s):

Patti Proctor

 

Show Date:

         17 Mar 13

Total Entry: 

2326

 

Breed

Name

Best In Show

Judge  Joan Zielinski

Portuguese Water Dog

Ch Clair Crreek Impression De Matisse

Reserve Best In Show

 

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuaded

Jr. Showmanship

Judge  Dr James Edwards

Best Junior:

Ania Kelly

Sporting Group:

Judge Clay Coady

1st:

Labrador Retriever

Ch Casbar’s A Hart Act To Follow

2nd:

Golden Retriever

Ch Summit’s Emery It’s In The Bag

3rd:

Irish Setter

Ch Northwind ‘s First Reign

4th:

English Springer Spaniel

Ch Kismet Nice Try!

Hound Group:

Judge Dr James Edwards

1st:

Bloodhound

Ch The Magpie’s Sophisticated Lady

2nd:

Afghan Hound

Ch Exlysta Aries  Ciel Noir

3rd:

Whippet

Ch Bo-Betts Quick Pick

4th:

American Foxhound

Ch Kiarry’s Pandora’s Box

Working Group:

Judge  Beth Speich

1st:

Portuguese Water Dog

Ch Clair Creek Impression De Matisse

2nd:

Giant Schnauzer

Ch Skansen’s Havannah

3rd:

Bullmastiff

Ch Windover’s Hey There Handsome

4th:

Samoyed

Ch Danica’s Lex Marks The Spot

Terrier Group:

Judge  Judy Thill

1st:

Lakeland Terrier

Ch Larkspur Acadia Save Me A Spot

2nd:

Sealyham Terrier

Ch Efbe’s Thunder Rd At Burberry

3rd:

Fox Terrier - Smooth

    Craghollow Sandbrilliant

4th:

Norwich Terrier

Ch Highwood’s Whirling Dun

Toy Group:

Judge  Christine Anderson

1st:

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuaded

2nd:

Cavalier King Charles Spaniel

Ch Burbrook Storm Chaser

3rd:

Shih Tzu

Ch Krissy’s Savvy Jasper

4th:

Maltese

Ch Richelieu’s Here Comes Trouble Again

Non-Sporting Group:

Judge   Grace Fritz

1st:

Miniature Poodle

Ch Bellefleet’s Living  In The Fast Lane

2nd:

Chow Chow

Ch Dreamland’s Wanna Be A Billionaire

3rd:

Standard Poodle

Ch Hillwood Dassin Rock On By

4th:

Keeshond

Ch Skyline’s Path Of Least Resistance

Herding Group:

Judge    David Markus

1st:

Briard

Ch Deju Vu Mia Cool As A Cucumber

2nd:

Bearded Collie

Ch Ha’Penny Miramar The Fab Fawn

3rd:

Shetland Sheepdog

   Solange Stage Left

4th:

Old English Sheepdog

Ch Ken-Bears Herbie The Love Bug

 

Show Name:

Heart Of America KC

 

Location (City, State):

Kansas City, MO

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

3/17/2013

Total Entry:1038 

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Robert Stein 

English Toy Spaniel - KC&R

GCh LTO Prosperity

Reserve Best In Show

 

Akita

GCh Stardust See You At The RN

Jr. Showmanship

Judge's Name: Maureen Russo

Best Junior:

Stephanie Szczurek

Sporting Group:

Judge's Name: Loraine Boutwell

1st:

Clumber Spaniel

GCh Nexus Total Eclipse

2nd:

Irish Setter

Ch Antares Bobby Jones

3rd:

German Shorthaired Pointer

Ch Robin Crest Spectacular Bid JH

4th:

Pointer

Ch Chester Hope State Of T Art

Hound Group:

Judge's Name: Brian Harris

1st:

Whippet

Ch Starlines Oxford Victim Of Love

2nd:

Rhodesian Ridgeback

GCh Juba Lee Jersey Boy

3rd:

Bloodhound

GCh Hound Walkers Sebastian Of The Groves

4th:

Ibizan Hound

Ch Serandida East So Big Star

Working Group:

Judge's Name: Dr Alvin Krause

1st:

Akita

GCh Stardust See You At The RN

2nd:

Samoyed

GCh T Snow Stars Beyond Destiny

3rd:

Doberman Pinscher

GCh Tiburon Ariel Bella Dona

4th:

Siberian Husky

GCh Paragons You Had At Merlot

Terrier Group:

Judge's Name: Dawn Hansen 

1st:

Miniature Schnauzer

GCh Alaruth Just Kidding V Sole Baye

2nd:

Fox Terrier - Smooth

GCh High Mtn Everso In Command

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

Gch Cumhil Hellraiser

4th:

Soft-Coated Wheaten Terrier

Ch Mirikal Double Top Breakout

Toy Group:

Judge's Name: Dawn Hansen 

1st:

English Toy Spaniel - KC&R

GCh LTO Prosperity

2nd:

Papillon

GCh Involo The King Of Pop

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh Miltree Northern Star At Shirmont

4th:

Pug

GCh Kngz Barney Rubble At Pugapoohs

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Helen Lee James  

1st:

Standard Poodle

GCh Dawin Hearts On Fire

2nd:

Bichon Frise

Ch Parays Power & Privelige

3rd:

Chinese Shar-Pei

GCh Vajes Jethrene Bodine

4th:

Lhasa Apso

Ch Sundancer Hylan Shotru Secret Dawn

Herding Group:

Judge's Name: Brian Harris  

1st:

Border Collie

Ch F Si A Ge Of Fu You Yuan Kennel

2nd:

Puli

Cordmakers Topsy Turvey

3rd:

Belgian Tervuren

GCh Tacaras Racelon Rembrandt NA NAJ OF HIT

4th:

Cardigan Welsh Corgi

GCh Kings bury Tail Ridge Road

 

Show Name:

Galveston County KC

 

Location (City, State):

Houston, Texas

 

Field Rep(s):

Sue Vroom

 

Show Date:

3/17/13

Total Entry: 

1286

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Mr. Ralph J. Ambrosio

Chinese Shar-Pei

GCH. Jade East Do You Know The Way To San Jose

Reserve Best In Show

 

Saluki

GCH. Issibaa’s Goinforthegold

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mr. Brandon Cook

Best Junior:

Savannah Martin-Open Intermediate-Black Cocker Spaniel

Sporting Group:

Judge's Name:  Mrs. Noreen C. Cartwright # 275

1st:

English Springer Spaniel

GCH. Hil-N-Don & Canyonwood Seemore Of Me

2nd:

German Shortaired Pointer

GCH. West Star’s Calm Before The Storm

3rd:

Boykin Spaniel

GCH. Hollow Creek’s Texas Trace

4th:

English Setter

CH. Set’r Ridge’s Opening Night

Hound Group:

Judge's Name:  Mr. Ralph J. Ambrosio # 148

1st:

Saluki

GCH. Issibaa’s Goinforthegold

2nd:

Afghan Hound

GCH. Wynsyr-Summerwinds Destiny’s Wyn Child

3rd:

Beagle - 13"

GCH. Vinla-Cabaret’s Gold Standard

4th:

Dachshund - Wirehaired

CH. Rivendell’s Hotwire SW

Working Group:

Judge's Name: Miss Joan E. Luna # 219

1st:

Greater Swiss Mountain Dog

GCH. Derby’s Toast with Gusto

2nd:

Doberman Pinscher

GCH. O’s Godiva Dark Demitasse

3rd:

German Pinscher

GCH. Midernoch A Phortune Of Phranklin

4th:

Samoyed

CH. Polar Mist Traces Of Trouble

Terrier Group:

Judge's Name:   Col Joe B. Purkhiser # 103

1st:

Lakeland Terrier

CH. Hi-Kel Terrydale Fortune Forward

2nd:

Bull Terrier - Colored

CH. Glentom’s Dirty Harry

3rd:

Miniature Schnauzer

GCH. Rockyhill Icees Rasin’ The Bar

4th:

Welsh Terrier

CH. Malvado Devil Woman

Toy Group:

Judge's Name:   Mr. William Robert Russell Jr # 191

1st:

Maltese

GCH. Rhapsody N Cherub’s Oh So Henry

2nd:

Papillon

CH. Hallmark’s Wolfgang Amadeus Mozart

3rd:

Miniature Pinscher

CH. Kisa The Iceman Cometh V Marlex

4th:

Havanese

CH. Yaya Dancing Through Life

Non-Sporting Group:

Judge's Name:   Mr. John R. Shoemaker # 145

1st:

Chinese Shar-Pei

GCH. Jade East Do You Know The Way To San Jose

2nd:

Bichon Frise

GCH. Saks Winning Card

3rd:

French Bulldog

CH. Major Leagues Mighty Joe At Winsome

4th:

Tibetan Spaniel

GCH. Shilo Time For A Good Time

Herding Group:

Judge's Name:    Mrs. Stephanie Seabrook Hedgepath # 163

1st:

Cardigan Welsh Corgi

GCH. Aubrey’s Tails Of Mystery

2nd:

Bouvier des Flandres

CH. Margaux’s Stacked Deck

3rd:

Australian Shepherd

GCH. Harmony Hill’s Money Talks

4th:

Pembroke Welsh Corgi

GCH. Brynlea Last Tango In Paris

 

Show Name:

Del Sur, Kennel Club (2)

 

Location (City, State):

 

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

03/17/2013

Total Entry: 

1249

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Mrs. Patricia V. Trotter

Standard Poodle

CH. Penndragon Owain

Reserve Best In Show

 

Akita

GCH. Ruthdales Candy From A Baby

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Patricia V. Trotter

Best Junior:

KayCee Klang

Sporting Group:

Judge's Name:  Mr. Roger R. Hartinger                   182

1st:

Irish Water Spaniel

GCH. Whistle Stop’s Wind On The Water

2nd:

Weimaraner

CH. Simpatico Equal Justice

3rd:

Golden Retriever

GCH. Regency Raise The Bet

4th:

Field Spaniel

CH. Promenade’s Pay It Forward

Hound Group:

Judge's Name:  Mr. Jeffrey G. Pepper                     189

1st:

Afghan Hound

GCH. Thaon’s Wallstreet

2nd:

Basenji

GCH. Jasiri-Sukari Win Tin Tin

3rd:

Whippet

GCH. Solaris Saxon Shore Hypnotiq Kamio

4th:

Beagle - 13"

GCH. Bougain’e Naughty-N-Lovely Alvin

Working Group:

Judge's Name: Mrs. Paula H. Hartinger                    249

1st:

Akita

GCH. Ruthdales Candy From A Baby

2nd:

Alaskan Malamute

GCH. Alcan Come Snodanc With Me

3rd:

Great Pyrenees

GCH Honor’s Promise Of The Future

4th:

Portuguese Water Dog

GCH. Surf’s Up Big Kahuna

Terrier Group:

Judge's Name:   Mrs. Judith V. Daniels                       64

1st:

Miniature Schnauzer

CH. Brookehaven’s Solo Dapper Rapper

2nd:

Manchester Terrier (Standard)

CH. Oasis Pillow Talk

3rd:

Staffordshire Bull Terrier

CH. Red Samurai

4th:

Fox Terrier - Smooth

GCH. Laurelton Last Chance

Toy Group:

Judge's Name:  Dr. Anthony DiNardo                            173

1st:

Pug

CH. Kirky’s Just Say The Word

2nd:

Toy Poodle

GCH. Sharbelle Greg-Mar International Boy

3rd:

Chinese Crested

CH. Kulana’s Sh-Boom

4th:

Japanese Chin

GCH. Victory Spencer

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Mr. Michael J. Dachel                        193

1st:

Standard Poodle

CH. Penndragon Owain

2nd:

Chow Chow

GCH. Redclouds Chowlamar Big Daddy

3rd:

Miniature Poodle

CH. Rio Sky’s Flashback

4th:

Lhasa Apso

GCH. Rufkins Monarch Not Just Any Mardi Gras

Herding Group:

Judge's Name:    Mr. Charles E. Trotter                          109

1st:

Canaan Dog

GCH. Pleasant Hill Magnum Of Samara

2nd:

Border Collie

GCH. Kensington’s Artful Dodger

3rd:

Bearded Collie

GCH. Wigglesworth Thriller

4th:

Australian Cattle Dog

GCH. Kopopelli’s Sobe It

 

Show Name:

Fort Lauderdale DC (2)

 

Location (City, State):

Davie, FL

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

March 17, 2013

Total Entry: 

596

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Dr. Wanda Spediacci

Minature Schnauzer

GCh. Kellys Tamars Made Of Steele

Reserve Best In Show

 

Whippet

GCh. Karasars Remembrence

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Peggy Hauck

Best Junior:

Skyler Marschka

Sporting Group:

Judge's Name:  Mrs. Anne Katona

1st:

Labrador Retriever

Tulgeywoods Victoria

2nd:

Chesapeake Bay Retriever

GCh. Chesacola Hardwood Baltimore Raven

3rd:

Golden Retriever

Ocean Palaces Christmas Carol

4th:

German Wirehaired Pointer

GCh. Heywire N Highfifelds Hey Look Me Over

Hound Group:

Judge's Name:  Mr. Lawrence Terricone

1st:

Whippet

GCh. Karasars Remembrence

2nd:

Beagle - 15"

GCh. Lokavis Battle Flag Of The South

3rd:

Borzoi

Kirov Zhelannylje Crimson Sage

4th:

Dachshund - Smooth

GCh. Passport Boy You’re One Of My Kind SS

Working Group:

Judge's Name:  Mr. Lawrence Stanbridge

1st:

Siberian Husky

GCh. Snowmists Quiddich Seeker

2nd:

Boxer

Ch. Moon Valley Momentum

3rd:

Mastiff

Ch. Winsome Oaklane Polaris Meadowfarms Sirius Bizness

4th:

Great Dane

GCh. Raintree Erinwood Dixie For Heavens Sake

Terrier Group:

Judge's Name:  Mrs. Anne Katona

1st:

Miniature Schnauzer

GCh. Kellys Tamars Made Of Steele

2nd:

Kerry Blue Terrier

Ch. Edbrios Russian Roulette

3rd:

Border Terrier

Ch. Roschel Maybe Im The One

4th:

Norfolk Terrier

Yarrow Venerie Trader Vic From Owl Hollow

Toy Group:

Judge's Name:   Mrs. Peggy Hauck

1st:

Papillion

GCh. Wildfire On The Record

2nd:

Maltese

Ch. Maltangel Heaven Sent For Donryn

3rd:

Toy Poodle

Ch. Kaylens Oh Really

4th:

Chihuahua - Smooth

GCh. Ouachitah Defying Gravity

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  Mrs. Peggy Hauck

1st:

Standard Poodle

Ch. Brighton Meadow At Lakeridge

2nd:

Lhasa Apso

Ch. Kai-La-Sha-Legacy

3rd:

Bichon Frise

Risgaes Big Bang At Magnolia

4th:

Keeshond

GCh. Wund-R Y’s Rock Star

Herding Group:

Judge's Name:   Mr. Lawrence Stanbridge

1st:

Belgian Tervuren

Ch. Directed Verdict Du Cadre Noir At Sandcastle

2nd:

Australian Shepherd

GCh. Equinox The Edge Of Reason

3rd:

Old English Sheepdog

Ch. Wynwards Remember That

4th:

Belgian Sheepdog

GCh. Sandcastles One In A Million