Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/18/13 2:06 p.m.

Show Name:

Heart Of America KC

 

Location (City, State):

Kansas City, MO

 

Field Rep(s):

Gina Wieser

 

Show Date:

3/15/2013

Total Entry:898 

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Loraine Boutwell 

Miniature Schnauzer

GCh Alaruth Just Kidding V Sole Bay

Reserve Best In Show

 

English Toy Spaniel - KC&R

GCh LTO Prosperity

Jr. Showmanship

Judge's Name: Joanne Schullier

Best Junior:

Tanner Clark

Sporting Group:

Judge's Name: Brian Harris

1st:

Pointer

Ch Chester Hope State Of T Art

2nd:

Clumber Spaniel

GCh Nexus Total Eclipse

3rd:

Brittany

Ch Rainbow Splashes Ruggedly Handsome

4th:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

Ch Princess Cut Diamond Beekauz CD

Hound Group:

Judge's Name:  Marjorie Martorella

1st:

Whippet

Ch Starlines Oxford Victim Of Love

2nd:

Greyhound

GCh Shylo The Party Spot

3rd:

American Foxhound

GCh Dunstan Tucker

4th:

Bloodhound

Ch Shericks Dakota Agatha Christy & The Orient Ex

Working Group:

Judge's Name: Robert Stein

1st:

Doberman Pinscher

GCh Tiberon Ariel Bella Dona

2nd:

Boxer

GCh Cinnrhees V Card Stud Heart Acre

3rd:

Samoyed

GCh Tundra Ices Denali Storm

4th:

Alaskan Malamute

Kaviaks Sea The Stars

Terrier Group:

Judge's Name:  Helen Lee James

1st:

Miniature Schnauzer

GCh Alaruth Just Kidding V Sole Bay

2nd:

Scottish Terrier

Ch Kelwyns History In The Making

3rd:

Fox Terrier - Smooth

GCh High Mtn Everso In Command

4th:

Staffordshire Bull Terrier

GCh Cumhil Hellraiser

Toy Group:

Judge's Name: Brian Harris 

1st:

English Toy Spaniel - KC&R

GCh LTO Prosperity

2nd:

Brussels Griffon

Ch Hilltops Watch Me Now

3rd:

Pomeranian

MCs The Last Stand

4th:

Cavalier King Charles Spaniel

GCh Miletree Northern Star At Shirmont

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Joanne Schullier  

1st:

Standard Poodle

GCh Dawins Hearts On Fire

2nd:

Bichon Frise

Ch Parays Power & Privilege

3rd:

Keeshond

GCh Karolina Bonnyvale Meant To Be

4th:

Bulldog

Ch Magic Valleys Purple Rain

Herding Group:

Judge's Name:  Louise Harris 

1st:

Border Collie

Ch F Si A Ge Of Fu You Yuan Kennel

2nd:

Puli

Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

Cardigan Welsh Corgi

GCh Kingsbury Tail Ridge Road

4th:

Australian Shepherd

GCh Copperidge Whats Your Dream

 

Show Name:

York K.C.(Fri)

 

Location (City, State):

York, Pa

 

Field Rep(s):

Patti Proctor / Jim Mitchell

 

Show Date:

           15Mar13

Total Entry: 

2100

 

Breed

Name

Best In Show

Judge  Clay Coady

Russell Terrier

Ch Goldsand’s Columbus

Reserve Best In Show

 

Pekingese

Ch Pequest Easily Persuaded

Jr. Showmanship

Judge  Wendy Galbreath

Best Junior:

Morgan Miller

Sporting Group:

Judge  Beth Speich

1st:

Golden Retriever

Ch Summits Emery Its In The Bag

2nd:

Cocker Spaniel - Black

Ch Sovran’s Aranjuez

3rd:

Vizsla

Ch Grouse Point Semper Fi Pretty In Pink

4th:

Chesapeake Bay Retriever

Ch Chesastar Hudon Bay ,RN

Hound Group:

Judge Bill Shelton

1st:

American Foxhound

Ch Kiarry’s Pandora’s Box

2nd:

Bloodhound

Ch Quiet Creek’s  Kiss And Tell

3rd:

Afghan Hound

Ch Exlysta Aries Ciel Noir

4th:

Whippet

Ch Bo-Bett’s Quick Pick

Working Group:

Judge  Clay Coady

1st:

Portuguese Water Dog

Ch Claircreek Impression De Matisse

2nd:

Akita

Ch CR-Wicca’s Trade Secret

3rd:

Great Dane

Ch Longo Miller N Lore Diamond Lil

4th:

Saint Bernard

Ch Jamelle’s Aristocrat V Elba,RN

Terrier Group:

Judge Clay Coady

1st:

Russell Terrier

Ch Goldsand’s  Columbus

2nd:

Norfolk Terrier

Ch Yarrow Venerie Ticket To Ride

3rd:

Lakeland Terrier

Ch Larkspur Acadia Save Me A Spot

4th:

Airedale Terrier

Ch Joval Angel’s Whisper

Toy Group:

Judge  Robt Hutton

1st:

Pekingese

Ch Yakee Easily Persuaded

2nd:

Toy Poodle

Ch Smash JP Sakura

3rd:

Cavalier King Charles Spaniel

Ch Burbrook Storm Chaser

4th:

Havanese

Ch JiJo’s And Shatara’s High Voltage

Non-Sporting Group:

Judge   Andre Schoen

1st:

Keeshond

Ch Shainakees Abundant Asset Is Mercy

2nd:

Lowchen

Ch Paceaway Play It Again

3rd:

Xoloitzcuintli

   Bayshores Sol Azul

4th:

Schipperke

Ch Aned’s  Guillaume

Herding Group:

Judge    Joan Zielinski

1st:

Bearded Collie

Ch  Ha’Penny Miramar The Fab Fawn

2nd:

Australian Cattle Dog

    Reddenblu’s  Canadian Boy

3rd:

Australian Shepherd

Ch  Sone Ridge Just Surprise Me

4th:

Belgian Malinois

Ch Tri Sorts Cassiopeia

 

Show Name:

Louisville K. C. (1)

 

Location (City, State):

Louisville, KY

 

Field Rep(s):

Mike Szabo & Mary Dukes

 

Show Date:

3-15-13

Total Entry: 2792

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Dr. Steve Keating 

Minature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

Reserve Best In Show

 

Old English Sheepdog

Ch Bugaboo’s Picture Perfect

Jr. Showmanship

Judge's Name: Mrs. Cindy Scott - 51

Best Junior:

Emily Goldstein – Open Senior – 15” Beagle

Sporting Group:

Judge's Name: Ms. Gloria Kerr - 349

1st:

German Shorthaired Pointer

GCH Dogwdcreek’s La Vita E Belle

2nd:

Cocker Spaniel - Parti-colored

GCH Conquest’s This Is It!

3rd:

Chesapeake Bay Retriever

GCH Kaela’s Cinnamon Toast

4th:

Nova Scotia Duck Tolling Retriever

GCH Pikkinokka’s Lightning Bug

Hound Group:

Judge's Name: Mrs. Betty-Anne Stenmark - 406

1st:

Otterhound

GCH Aberdeen’s Under The Influence

2nd:

Afghan Hound

Ch Tells Matrix Reloaded

3rd:

Dachshund - Longhaired

GCH Hundeleben Queen’s Armada SL

4th:

Basset Hound

GCH Topsfield-Sanchu Eenie Meenie Miney Moe

Working Group:

Judge's Name: Mr. Arley Hussin - 395

1st:

Doberman Pinscher

GCH Protocol’s Veni Vidi Vici

2nd:

Standard Schnauzer

GCH Blackhawk Finnegan’s Wake

3rd:

Boxer

GCH Winfall I Dream Of Style

4th:

Tibetan Mastiff

GCH Drakyi Lion Of Judah

Terrier Group:

Judge's Name: Mrs. Kathleen Grosso - 340

1st:

Fox Terrier - Wire

GCH Afterall Painting The Sky

2nd:

Norwich Terrier

GCH Camio’s Educated Exemplar

3rd:

West Highland White Terrier

GCH Devonshire Out Of The Starting Gate

4th:

Lakeland Terrier

Ch Delzar Sweet Sin-Sation

Toy Group:

Judge's Name: Ms. Jan Paulk - 428

1st:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

2nd:

Pomeranian

GCH CR Chase What Matters

3rd:

Brussels Griffon

GCH Chismick’s Lights On Brodway

4th:

Shih Tzu

GCH Hallmark Jolei Bells Will Be Ringing

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Ms. Peggy Lloyd - 293 

1st:

Boston Terrier

GCH Gunther’s Gussied Up Edna

2nd:

Tibetan Terrier

Ch Rinchen’s Blazing Illusion By Dzine

3rd:

Chinese Shar-Pei

GCH Shine’s Deck The Halls

4th:

Lhasa Apso

Ch Monarchs Destination Dreamscape

Herding Group:

Judge's Name: Ms. Patricia Laurans - 461 

1st:

Old English Sheepdog

Ch Bugaboo’s Picture Perfect

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCH Coventry Allure At Wyndstar

3rd:

Shetland Sheepdog

GCH Grandgables The Frat Boy

4th:

Bearded Collie

GCH Daybar For Your Eyes Only