Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/11/13 8:40 a.m.

Show Name:

Nashville KC (1)

 

Location (City, State):

Franklin, TN

 

Field Rep(s):

Linda Hurlebaus

 

Show Date:

March 7, 2013

Total Entry: 

1282

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  Mr.William Usherwood

Boxer

Ch. Hi-Techs King Of Sherry Shoot

Reserve Best In Show

 

Russell Terrier

GCh. Goldsands Columbus

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Mrs. Pat Hastings

Best Junior:

Katie Allison Gault

Sporting Group:

Judge's Name:  Mr. Desmond Murphy

1st:

German Wirehaired Pointer

GCh. Mt Views Ripsnorter Silver Charm

2nd:

American Water Spaniel

GCh. Waterway Game Crk Got Diggity

3rd:

English Springer Spaniel

Ch. Cerise Dixieland Dutchess

4th:

Pointer

Ch. Braerwood Country Wind Duchess Of York

Hound Group:

Judge's Name:  Mr. Donovan Thompson

1st:

Basset Hound

GCh. Topsfield-Sanchu Eeenie Meenie Miney Moe

2nd:

Rhodesian Ridgeback

Ch. Raquel Welch Of Malabo

3rd:

Afghan Hound

GCh.  Elmos Martian Chronicles

4th:

Dachshund - Wirehaired

GCh. Loralees Baywatch

Working Group:

Judge's Name:  Ms. Charlotte Clem McGowan

1st:

Boxer

Ch. Hi-Techs King Of Sherry Shoot

2nd:

Bullmastiff

Ch. Dal Primo Magic Moment

3rd:

Standard Schnauzer

GCh. Blackhawk Finnegans Wake

4th:

Great Dane

GCh. Longo Miller N Lore Diamond Lil

Terrier Group:

Judge's Name:  Mr. Norman Patton

1st:

Russell Terrier

GCh. Goldsands Columbus

2nd:

Welsh Terrier

GCh. Shaireabs Bayleigh Maid Of Honor

3rd:

Kerry Blue Terrier

GCh. True Blue Madonna

4th:

Dandie Dinmont Terrier

GCh. Pastime The Dandie Wears Prada

Toy Group:

Judge's Name: Mrs. Michelle Billings

1st:

Pomeranian

GCh. Chase What Matters

2nd:

Pug

GCh. Capers Sirius Endeavor

3rd:

Japanese Chin

GCh. Mar-Pems Tiz A Tizzy

4th:

Maltese

GCh. Divines Work Of Art

Non-Sporting Group:

Judge's Name:  Mr. William Cunningham

1st:

Standard Poodle

GCh. Jasets Satisfaction

2nd:

Tibetan Spaniel

GCh. Kan Sings Tenzin

3rd:

Bulldog

GCh. Wilson-Dixons WD-40

4th:

Schipperke

Ch. Beachviews Oops I Did It Again

Herding Group:

Judge's Name:   Mrs. Pat Hastings

1st:

Australian Shepherd

GCh. Mysharas Dancing Queen

2nd:

Puli

Cordmaker Topsy Turvey

3rd:

Icelandic Sheepdog

GCh. Isneista Christmas Star

4th:

Finnish Lapphund

GCh. Lumpturpa Arvi