Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 3/5/13 9:16 a.m.

Show Name:

Superstition Kennel Club (1)

 

Location (City, State):

 

 

Field Rep(s):

Lee Herr

 

Show Date:

03/01/2013

Total Entry: 

2219

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:  MRS. CAROLE A. BEATTIE

Choose an item.

GCh Afterall Painting The Sky

Reserve Best In Show

 

 

Bugaboo’s Picture Perfect

Jr. Showmanship

Judge's Name:  DR. ARTHUR SORKIN

Best Junior:

  MEGAN HONARI

Sporting Group:

Judge's Name:  MS. MARJORIE MARTORELLA                    385

1st:

Clumber Spaniel

GCh Clussexx Collaboration With Traddies

2nd:

German Wirehaired Pointer

GCh Mountain View National Acclaim

3rd:

Irish Water Spaniel

GCh Whistle Stop’s Wind On The Water

4th:

German Shorthaired Pointer

GCh Dogwdcreek’s La Vita E Belle

Hound Group:

Judge's Name:  MR. JAMES E. FREDERIKSEN                     309

1st:

Harrier

GCh Downhome Hitech Innovator

2nd:

Norwegian Elkhound

GCh Aspenrepublik Into The Wind

3rd:

Beagle - 13"

GCh Bougain’s Naughty-N-Lovely Alvin

4th:

Rhodesian Ridgeback

GCh Camelot’s Red Hot Tamale

Working Group:

Judge's Name: MRS. SULIE GREENDALE-PAVEZA               425

1st:

Bernese Mountain Dog

GCh Loriendell’s Sword of Elendil

2nd:

Akita

GCh Stardust’s See You at The Show

3rd:

Doberman Pinscher

GCh Tiduron Arsenal

4th:

Standard Schnauzer

GCh Blackhawk Finnegan’s Wake

Terrier Group:

Judge's Name:   MR. EDD E. BIVIN                                          277

1st:

Fox Terrier - Wire

GCh Afterall Painting The Sky

2nd:

Miniature Bull Terrier

GCh Dytona Vip

3rd:

Irish Terrier

GCh Rockledge Mccallen of Meath

4th:

Airedale Terrier

GCh Joval Angel’s Whisper

Toy Group:

Judge's Name:   MR. ROBERT D. ENNIS                                 227

1st:

Papillion

GCh Involo The King Of Pop

2nd:

Japanese Chin

GCh Victory Spencer

3rd:

Havanese

Ch Oeste’s Flirt’N With An Outlaw

4th:

Pug

GCh Winsome-Nirvana-Blaque Triple Play

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    MR. EUGENE BLAKE                                     229                            

1st:

Standard Poodle

GCh Anmorae’s Tribal Dancerf

2nd:

Chinese Shar-Pei

GCh Vaje’s Jethrene Bodine

3rd:

Dalmatian

GCh Kastle’s Go Speed Racer

4th:

French Bulldog

GCh Coco Vialatte Robobull Hot Flash

Herding Group:

Judge's Name:    MR. BART A. MILLER                                     219

1st:

Old English Sheepdog

Bugaboo’s Picture Perfect

2nd:

Pembroke Welsh Corgi

GCh Coventry Allure at Wyndstar

3rd:

Bouvier des Flandres

GCh Delux Jumpin’ JackFlash

4th:

Australian Shepherd

GCh Copperridge What’s Your Dream