Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 8/1/13 6:30 a.m.

Show Name:

James River Valley KC 1

 

Location (City, State):

Salem, VA

 

Field Rep(s):

Mary Dukes

 

Show Date:

July 31, 2013

Total Entry: 

825

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name:   Carl Liepmann

Great Dane

GCH Longo Miller N Lore Diamond Lil

Reserve Best In Show

 

Afghan Hound

GCH Tells Matrix Reloaded

Jr. Showmanship

Judge's Name:  Erika Peters – 30 entries

Best Junior:

Chloe Tilford – Open Senior – English Springer Spaniel

Sporting Group:

Judge's Name:  Dana Cline - 203

1st:

Gordon Setter

GCH Hollyhunt Take A Chance On Me

2nd:

English Cocker Spaniel

GCH Foxwoods Dublin Diva

3rd:

Cocker Spaniel - Black

Ch. Ashdown’s Time To Thrill

4th:

English Springer Spaniel

Wynmoor Sweetgrass White Diamonds

Hound Group:

Judge's Name:  Lesley Hiltz - 68

1st:

Afghan Hound

GCH Tells Matrix Reloaded

2nd:

Rhodesian Ridgeback

GCH Camelot’s Ventura Adventure

3rd:

Whippet

GCH Starline’s Oxford Victim Of Love

4th:

Dachshund - Wirehaired

GCH Legibach Captain Crunch SW

Working Group:

Judge's Name: Jim Frederiksen - 138

1st:

Great Dane

GCH Longo Miller N Lore Diamond Lil

2nd:

Boxer

GCH Hi-Tech The King Of Sherry Shoot JP

3rd:

Rottweiler

GCH Gamegards Rhythm Of The Rain

4th:

Mastiff

GCH Lazy D’s Spartacus At Her Majesty’s Request

Terrier Group:

Judge's Name:   James Reynolds - 81

1st:

Fox Terrier - Wire

Ch. Crispy Legacy

2nd:

Lakeland Terrier

GCH Larkspur Acadia Save Me A Spot

3rd:

Norfolk Terrier

GCH Yarrow Venerie Ticket To Ride

4th:

West Highland White Terrier

Ch. Glenns Monte Carlo

Toy Group:

Judge's Name:   Judy Webb - 157

1st:

Toy Poodle

GCH Smash JP Sakura

2nd:

Miniature Pinscher

GCH Marlex Classic Red Glare

3rd:

Havanese

GCH Marcosa’s Bachelor Button

4th:

Toy Fox Terrier

GCH Dejavu’s Big Dog Daddy

Non-Sporting Group:

Judge's Name:    Gloria Geringer - 107

1st:

Tibetan Spaniel

GCH Kan Sing’s Tenzin

2nd:

Bulldog

Jer-Ne’s Leather And Lace

3rd:

Standard Poodle

GCH Brighton Mikamoto

4th:

Boston Terrier

Katbird’s On the Right Track

Herding Group:

Judge's Name:    Jane Forsyth - 71

1st:

Puli

GCH Cordmaker Topsy Turvy

2nd:

Briard

Ch. Déjà vu Mia Cool As A Cucumber

3rd:

Old English Sheepdog

GCH Tana’s Cooking Up A Storm At Tolkien

4th:

German Shepherd Dog

Ch. Woodsides Lacy