Weekly Wins

Unofficial results and subject to change

The following are tentative results sent in weekly from the AKC Field Reps. Only those shows attended by AKC Field Reps are listed and the results are posted as soon as possible after receipt. These results are unofficial and subject to change pending AKC confirmation.

Updated 7/31/13 9:25 a.m.

Show Name:

Burlington Wisconsin Kennel Club (2)

 

Location (City, State):

Elkhorn, WI

 

Field Rep(s):

Mike Szabo

 

Show Date:

7-30-13

Total Entry: 614

 

 

Breed

Name

Best In Show

Judge's Name: Mr. Robert Hutton 

German Shepherd Dog

Ch Anne-Isle’s Promise Keeper TDX OJP OAP RA CGC

Reserve Best In Show

 

Pug

GCH Caper’s Sirius Endeavor

Jr. Showmanship

Judge's Name: Ms. Nikki Riggsbee - 15

Best Junior:

Micah Waters – Open Senior – Wire Fox Terrier

Sporting Group:

Judge's Name: Ms. Nikki Riggsbee - 116

1st:

Brittany

GCH Star Flight Jumpin Jack Flash RN OA OAJ

2nd:

English Setter

GCH Aerden’s Pretty In Pink JH

3rd:

American Water Spaniel

GCH Waterway Game CRK Hot Diggity JH

4th:

German Shorthaired Pointer

Khrispat V Country Creek’s Emerald City Gem

Hound Group:

Judge's Name: Ms. Nikki Riggsbee - 52

1st:

Otterhound

Ch Riverrun McHugh TDX

2nd:

Whippet

Templar Zepeda Under The Boardwalk

3rd:

Dachshund - Wirehaired

Novami Raydachs Xena Of Allerian SW

4th:

Basenji

Ch Laurel S’Simply Shocking Sabrina

Working Group:

Judge's Name: Mr. Jim Noe - 206

1st:

Rottweiler

Gamegard ILL Have Another At Braeside

2nd:

Doberman Pinscher

Ch Cambria’s Vraiment Parfait

3rd:

Boxer

GCH Nantess Cleno Numero Uno

4th:

Giant Schnauzer

Skansens Thor Von Harvard

Terrier Group:

Judge's Name: Ms. Charlotte Clem McGowan - 39

1st:

Russell Terrier

GCH Goldsand’s Columbus

2nd:

Miniature Schnauzer

Rampage’s Point Break At Rampetition

3rd:

Border Terrier

Ch Faireview Storm Warning BN RN JE

4th:

Scottish Terrier

GCH Cumbria’s Ready Jet Go

Toy Group:

Judge's Name: Mrs. Ellen Fetter - 91

1st:

Pug

GCH Caper’s Sirius Endeavor

2nd:

Pomeranian

GCH Char’s Hotter Than Hot

3rd:

Chinese Crested

GCH Dejavu I Want’A Talk About Me

4th:

Chihuahua - Smooth

GCH Shorepoint’s Buddy Dazzler

Non-Sporting Group:

Judge's Name: Mrs. Francine Schwartz - 35 

1st:

French Bulldog

GCH Evergreen’s Girls In White Dresses

2nd:

Chow Chow

Ch Flamingstar The Lion King

3rd:

Bulldog

GCH Magic Valley’s Purple Rain

4th:

Bichon Frise

GCH Vogelflight’s ‘Honor’ To Pillowtalk

Herding Group:

Judge's Name: Ms. Charlotte Clem McGowan - 66 

1st:

German Shepherd Dog

Ch Anne-Isle’s Promise Keeper TDX OJP OAP RA CGC

2nd:

Australian Shepherd

JND’s Bare Necessities

3rd:

Finnish Lapphund

GCH Yutori’s Shades Of Autumn

4th:

Collie - Smooth

GCH Jereco’s Satin Sheets